Şiddet Gören Kadınlara Büyükşehir Sahip Çıkıyor

Yeni Hayat İçin İkinci El Eşya Bankası

Ankara Büyükşehir Belediyesi, aile içi veya herhangi bir nedenle şiddete maruz kalmış kadınların yaralarına merhem oluyor. Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı Kadın Danışma Merkezi tarafından sürdürülen,“Yeni Hayata İkinci El Eşya Desteği” projesi sayesinde, Büyükşehir Belediyesi sığınma evlerinde kalan 132 şiddet mağduru kadına ev kuruldu.

 

Başkentlilerin, kullanılabilir durumdaki ikinci el eşyalarını bağışlamalarıyla baştan sona döşenen evlere taşınan mağdur kadınlar ve çocukları, yeni bir hayata başlamanın mutluluğunu yaşıyor.
Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı Büşra Aldoğan, 2013 yılında başlayan, “Yeni Hayat İçin İkinci El Eşya Bankası” projesiyle şiddet mağduru kadınlara destek sağlandığı ifade ederek, “Başkanlığımız bünyesinde hizmet veren Kadın Danışma Merkezi tarafından sürdürülen proje kapsamında, bugüne kadar bize sığınan kadınların sıcak bir yuvaya kavuşmasını sağladık” dedi.

 

Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin aracılık ettiği kampanyaya katılan vatandaşlardan toplanan eşyaların depolanarak, zamanı gelince de ihtiyaç sahipleri için kullanıldığını belirten Aldoğan, şunları söyledi:

 

“Sığınma evinde kalan ve bağımsız hayata geçmek isteyen kadınlara, kent genelinde Başkentlilerin bağışladığı eşyaları kullanarak ev kuruyoruz. Bu kampanya sayesinde bugüne kadar 132 kadın ve çocukları, eşya bankası projesiyle baştan aşağıya döşenen evlerinde yaşamaya başladı.”

 

Büyükşehir Belediyesi tarafından kadın sığınma evlerinde kalan mağdur kadınlara barınma, psikolojik, hukuki destek sağlandığına dikkati çeken Aldoğan, “Şiddet mağduru kadınların, sığınma evinde kaldığı süreden daha önemlisi, sığınma sonrasıdır. Bunun için kurum olarak, kadınlarımızın yeni hayatlarında onlarla beraber yürüyerek şiddet döngüsünden kurtulmalarını sağlamak için yardımlarımız 1 yıl boyunca devam ediyor. Eşyanın yanı sıra gıda ve yakacak yardımlarında da bulunuyoruz” dedi.

 

 

“2. EL EŞYALARINIZI, 507 24 27 NOLU TELEFONA BİLDİRİN”

 

Projenin, başlangıçta Ankara Üniversitesi Kadın Çalışmaları ile Kadın Danışma Merkezi tarafından gönüllü olarak yürütüldüğünü, artık tümüyle Belediye bünyesinde hizmet verildiğini belirten Aldoğan, “7/24 organize olarak yapılmakta olan çalışma için mesai saatlerinde sadece 507 24 27 numaralı telefondan, Kadın Danışma Merkezi’ne ulaşmanız yeterli olacaktır. Kullanılabilir durumdaki eşyalarınızı gelip evinizden alarak kadınlara ulaştıracak bir ekip, telefonunuzu bekliyor. İkinci El Eşya Projesi”ne destek olan yardımsever tüm Başkentlilere teşekkür ederiz” diye konuştu.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here