Şehit Serhat Önder’in Adı Çocuklarda Yaşayacak

Sosyal Hizmet Merkezi

Kızılay, hatırasını yaşatmak amacıyla Şehit Serhat Önder’in adını verdiği Çocuk Koruma Merkezi ile Sosyal Hizmet Merkezi’nin açılışlarını törenle gerçekleştirdi. Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık, Çocuk Koruma Merkezi’nin açılış kurdelesini şehit Önder’in ailesi ile birlikte kesti.

 

 

15 Temmuz şehidi Serhat Önder‘in ismi, her yıl bin 500 çocuğa psikososyal destek ve eğitimin verileceği “Çocuk Koruma Merkezi” ve Ankara’daki hastanelerde yatan hastası bulunan ancak kendisinin kalacak yeri olmayan kişilere hizmet verecek olan “Sosyal Hizmet Merkezine” verildi.

 

Ulus’ta bulunan Çocuk Koruma Merkezi’nin açılışında konuşan Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık, “15 Temmuz darbe girişiminde, Türk milletinin cesur fertleri darbeye karşı direndi. Serhat kardeşimiz de bunlardan biriydi. O hem bir Kızılay gönüllüsüydü hem de milletinin onurlu bir ferdi olarak bu toprakları bize vatan kılmak için çalışan, çarpışan bir kardeşimizdi. Cenabıhak’tan ona rahmet diliyoruz. Bize düşen de böyle güzel faaliyetlerle onların anılarını yaşatmak” dedi.

 

Dr. Kınık, Türkiye’ye sığınan mültecilerin çocuklarının ihtiyaç duyduğu psikososyal hizmetlerinin verilmesi açısından bu merkezlerin çok önemli olduğunu vurgulayarak, UNICEF ve Norveç Kızılhaçı‘nın da merkeze fon desteği sağladığını dile getirdi. Şehit Önder’in ailesi ile açılış kurdelesini kesen Dr. Kınık, daha sonra merkezde eğitim gören çocuklarla bir araya geldi. Çocuklarla sohbet ederek yakından ilgilenen Kınık, müzik derslerine de katılarak darbuka çaldı. Kınık, performansıyla çocuklardan büyük alkış topladı.

 

 

Kızılay Başkanı Dr. Kınık, daha sonra Ankara’daki hastanelerde hasta yakınlarının ihtiyaçlarının giderilmesi için oluşturulan ve Şehit Serhat Önder’in isminin verildiği Altındağ semtindeki Sosyal Hizmet Merkezi‘nin açılışını gerçekleştirdi. Dr. Kınık, burada yaptığı konuşmada ise “Hastanelerimizde özellikle çocuk hastalarımızın refakatçileri, buraya gelerek banyolarını yapabilecekler. Çamaşırlarını yıkayabilecek, ütülerini yapabilecek, bebeklerini emzirebilecekler. Karınlarını doyurabilecekler. Ankara Aş evimizden yine buraya üç öğün yemek gelecek” diye konuştu.

Şehidin babasından anlamlı hediye

 

Açılış töreninde konuşan, şehit Önder’in babası İsmet Önder ise “Rabbime şükürler olsun ki böyle bir evlat yetiştirmişiz. Bu bizim için büyük bir şereftir. Oğlumu kaybettim diye üzülmüyorum. Bunun arkasında bıraktığı güzellikler, isminin böyle güzel merkezde yaşamasını sağlayacağı için Kızılay’a sonsuz teşekkür ediyorum” dedi. Önder, oğlunun şehit olduğu 15 Temmuz günü giydiği ayakkabılarının Kızılay Müzesi’nde sergilenmesi için Başkan Kerem Dr. Kınık‘a hediye etti.

Çocuklara psikososyal destek verilecek

 

Şehit Serhat Önder Çocuk Koruma Merkezi, Norveç Kızılhaçı ve UNICEF tarafından destekleniyor. Yıl sonuna kadar 1500 çocuğa ulaşılması hedeflenen merkezde mülteci çocuklara çok boyutlu psikososyal destek verilecek.

 

Çocuklar, aktiviteler, atölye çalışmaları, seminer ve eğitimler ile sosyal hayata adapte olacaklar. Kızılay’ın Ankara Şubesi Aş Ocağından gelen yemeklerle sabah ve öğlen olmak üzere çocukların yemek ihtiyacı karşılanıyor. Ayrıca çocukların merkeze gelebilmeleri için de servis hizmeti sunuluyor. Merkezde 1 proje yöneticisi, 1 idari uzman, 1 çocuk gelişim uzmanı, 1 psikolog, 1 tercüman, 3 gençlik çalışanı, 1 güvenlik görevlisi, 4 destek personeli, 1 şoför olmak üzere toplam 14 kişi görev yapıyor.

 

Ankara’ya tedaviye gelen hasta ve yakınlarına hizmet verecek

 

Şehit Serhat Sosyal Hizmet Merkezi’nde ise Ankara dışından gelen, kalacak yeri olmayan ve özellikle uzun süreli tedavi görmesi gereken (hematoloji, onkoloji vb.) hasta ve/veya hasta yakınlarının tedavileri süresince uygun koşullar altında konaklama imkânı sağlanıyor. Bununla birlikte başta kadın ve çocuklar olmak üzere ihtiyaç sahibi olduğu tespit edilen kişilerin geçici olarak barınma ve ihtiyaç duyulduğu takdirde beslenme, giyim ve hijyen malzemeleri ihtiyaçları karşılanıyor. Merkez ayrıca kimsesiz ve kalacak yeri olmayan kişilere de kalacak yer hizmeti sağlayacak. Bölgede yaşayan gelir düzeyi düşük, dul, yaşlı ihtiyaç sahiplerine yönelik bir başvuru noktası niteliği taşıyan merkez ihtiyaç sahiplerinin Kızılay’a ulaşabilmesini kolaylaştıracak. 45 kişilik kapasitesi olan merkezde barınma, beslenme, sosyal yardım, temizlik ve ulaşım hizmeti sunulacak.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here