Yenimahalle Hakkında Bilgiler

#1
Ankara içinde yer alan nerede ise tüm önemli kuruluşları içerisinde barındıran Yenimahalle ilçesi daha çok memur olan kesimler ya da iş adamları tarafından tercih edilen elit kesimlerden biri olmaktadır. Burada daha çok toplam 54 adet mahalle yer alır iken bunların yarısı geçmiş zamanlarda olan konumundan dolayı arazi üzerinde yer alır iken yarısı da ovalık olan yapısı yer almaktadır. 1957 yılında kurulmuş olmasının yanı sıra Ankara içinde yer alan 16 büyük ilçelerden de en çok dikkatleri üzerine çeken yapıdır. Hem ekonomik durumu ile herkese oldukça farklı olan iş olanakları sunar iken hem de her nereye gitmek ister iseniz en kolay ulaşımı her yere buradan da sağlayabilirsiniz. Başkent oto sanayi, gimat, Yıldız sanayi sitesi, Erciyes iş yerleri gibi oldukça farklı yapıları da her kesimden bireylere oldukça farklı iş imkanları da sunmaktadır. E-5 Devlet Kara Yolu üzerinde yerleşimi olan bu Yenimahalle ilçesi içerisinde birçok devlet kuruluşu da yer almaktadır. Başta Mit olmak üzere İl Jandarma Komutanlığı da yine burada yer almaktadır. Bunlar arasında her kesimden olan ve nerede ise ülkenin her bir yerinden oldukça farklı insanların gelmesinden dolayı hangi kültürde olan insan arar iseniz görmeniz de oldukça mümkün olmaktadır. Her an sizler için yer alan devlet dairelerinin de burada yer almasından dolayı ulaşım konusunda da asla zorluk yaşamadan istediğiniz yere varabilirsiniz.

Yenimahalle Nüfusu

Ankara’nın daha çok memur kesiminin ve iş adamlarının tercih ettiği Yenimahalle ilçe sınırları arasında son nüfus sayımı ise 2015 yılı içinde iken yapılmıştır. Bu sayım sırasında toplam kişi sayısı olarak 632.286 olduğu dikkatleri üzerine çekmiştir. Her ne kadar diğer ilçelerinde genellik ile erkek nüfusu fazla olsa bile Yenimahalle ilçe sınırlarında kadın nüfusu erkeklere oran ile on iki bin kişi fazla olarak kayıtların içine geçmektedir.

Tarihi yerleri

– Tarihi yapıları

* Daha çok Bizans döneminde yapılmış olan ve Yenimahalle ilçesinin en önemli geçmişini vurgulayan Akköprü burada yer almaktadır. Toplam yedi adet kemerden olur iken bunlardan dördü büyük üçü ise küçük olarak yer almaktadır.

* Parasını Atatürk kendi bizzat ödeyerek 5 Mayıs tarihinde kurulan Atatürk Orman Çiftliğinin de burada yer almasından dolayı en çok ziyaret edilen yerler arasında yer almaktadır.

* 29 Ekimde Atatürk’ten gelen bir emir ile Atatürk orman çiftliği içine kurulan hayvanat bahçesi de hayvan severler için her an burada yer almaktadır.

* 75. Yıl Ankara Hipodrumu da toplam beş kattan oluşan 1988 yılında kurulmuş olan bir yapı olmasının yanı sıra merdivenleri ile terasları ile ya da Cumhurbaşkanı gibi önemli isimler için ayrılan kısımları ile de dikkatleri üzerine çekmektedir.

Gezilecek Yerler

Gezilecek olan yerleri arasında daha çok tarihimizi yansıtan yerler yer alır iken bir yandan da devlet ile ilgili olan kuruluşlar ya da okullar da dikkatleri üzerine çekmektedir. Bunları sırası ile sayacak olur isek tabi ki de ilk sıralarda Atatürk Orman Çiftliği, Akköprü, Hayvanat bahçesi gelmektedir. Bunlar en eğlenceli ve tarihi yansıtan yerler olur iken bir de yapısı ile dikkatleri üzerine çeken yerleri de olmaktadır. Bunlar arasında kurulumu en geçmişe dayanan Polis Koleji gelir iken içerisinde yüz binlerce ülkemiz için yararlı olan polislerin öğrenim görmesi de sağlanmıştır. Bunların yanı sıra dikkatleri üzerine çeken yer olan 75. Yıl Ankara Hipodrumu içine de girdiğiniz anlarda oldukça keyif alacak olduğunuz tarihi yapıları da görebileceksiniz. Başbakanlık Devlet Arşivleri Genel Müdürlüğü, Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü, Nüfus ve Devlet İşleri Genel Müdürlüğü gibi oldukça farklı olan müdürlükleri de ziyaret ederek biri birinden farklı olan yapılarını Yenimahalle de gözlemleyebilirsiniz.

Yemekleri

Her ne kadar Ankara il sınırları içerisinde yer alan Yenimahalle ilçesinin kendine özgü farklı bir yemeği yer almasa bile her kesimden oldukça çok sevilen ve tadı ile tüm dünyaya mahal olmuş tatlısı yer almaktadır. Atatürk Orman Çiftliğine özgü olarak üretilen çiftlik dondurması ile dikkatleri üzerine çeker iken artık her kesimden olan bireyler de bu tadın tam anlamına varabilsin diye her kesime de ulaşması sağlanmaktadır.

Ankara Yenimahalle Mahalleleri

25 Mart Mahallesi, Anadolu Mahallesi, Aşağı Yahyalar Mahallesi, Avcılar Mahallesi, Barış Mahallesi, Barıştepe Mahallesi, Batı Sitesi Mahallesi, Beştepe Mahallesi, Burç Mahallesi, Çamlıca Mahallesi, Çarşı Mahallesi, Çiğdemtepe Mahallesi, Demetevler Mahallesi, Demetgül Mahallesi, Demetlale Mahallesi, Emniyet Mahallesi, Ergazi Mahallesi, Ergenekon Mahallesi, Esentepe Mahallesi, Gayret Mahallesi, Gazi Mahallesi, Güventepe Mahallesi, Güzelyaka Mahallesi, Işınlar Mahallesi, İlkyerleşim Mahallesi, İnönü Mahallesi, İvedik Mahallesi, İvedikosb Mahallesi, Kaletepe Mahallesi, Karacakaya Mahallesi, Kardelen Mahallesi, Karşıyaka Mahallesi, Kayalar Mahallesi, Kentkoop Mahallesi, Kuzey Yıldızı Mahallesi, Macun Mahallesi, Mehmet Akif Ersoy Mahallesi, Memlik Mahallesi, Ostim Mahallesi, Ostim Osb Mahallesi, Özevler Mahallesi, Pamuklar Mahallesi, Ragıp Tüzün Mahallesi, Serhat Mahallesi, Susuz Mahallesi, Tepealtı Mahallesi, Turgut Özal Mahallesi, Uğur Mumcu Mahallesi, Varlık Mahallesi, Yakacık Mahallesi, Yeni Batı Mahallesi, Yeniçağ Mahallesi, Yeşilevler Mahallesi, Yukarı Yahyalar Mahallesi, Yunus Emre Mahallesi, Yuvaköy Mahallesi
 
Yukarı