Sincan Hakkında Bilgiler

#1
Sincan her ne kadar kuruluş tarihi tam olarak bilinemiyor bile olsa en eski kuruluş yerlerinden biri olmaktadır. İnsanların oldukça uzun yıllar boyudur yaşadığı bu yer her geçen gün biraz daha gelişim göstermesinden dolayı yerleşen sayısı da ona göre artış göstermektedir. Bunun yanı sıra oldukça kalabalık olan insanların yer almasının en büyük etkisi olarak oldukça geniş olan bir iş alanı olmasıdır. Bundan dolayıdır ki nerede ise her ilden gelen var iken bir de iş imkanlarından dolayı başka ülkelerden de gelerek yaşamaya başlayan insan olmaktadır. Birçok çeşit dil ve dinden insanların olmasından dolayı oldukça farklı kökenleri de yer almaktadır. 17. yüzyıllarda iken 28 haneden oluşan bir köy iken şimdi sayısız sayıda mahallesi olan bir ilçe olmakta. Atatürk ün etkisi ile bu kadar etkili olan bu yerde birçok tarihi yer ve gezilecek olan yerleri de görebilirsiniz. Kendine özgü olan sokakları ve evlerinin yapısı ile oldukça farklı bir görünümü olan Sincan adeta tek başına bir şehir olacak kadar etkili yerler arasında yer alır. Hem bitkisel ürünler ile hem de hayvancılık ile uğraşı da her an burada gözlemlenebilir. Ortalama olarak Ankara il sınırına yirmi kilometre kadar bir uzaklık olmasından dolayı sizler de her an bir de çift yönlü gidiş gelişi olmasından dolayı hızlı ve rahat bir şekilde ulaşımı da sağlayabilirsiniz. Burada birinci derecede sanayi bölgesi açılmasından dolayı nerede ise her iş alanı buraya kazanç açısından daha çok yönelmeyi de tercih etmektedir. Ankara nın kuzey kısmında yer alan bu yere sizler de istediğiniz her an gezmek için ya da görmek için gidebilirsiniz. Sokakları ile oldukça farklı yapıları sizlere izletecek olmasının yanı sıra gezilecek olan yerleri ve eğlence merkezleri ile de en eğlenceli olan anları sizlere sunmaktadır.

Nüfusu

Ankara il sınırları arasında yer alan minik ama şirin olan Sincan ilçesinde son nüfus sayımının 2015 yılı son aylarında yapıldığı dikkatleri üzerine çekmektedir. Bu ilçe içinde yer alan toplam nüfus her geçen gün artar iken son sayılarında ise 506.950 kişiye kadar çıkması da dikkatleri üzerine çekmektedir. Toplam kadın sayısı ile erkek sayısı kıyaslanacak olur nerede ise kadınların erkeklerden on bin kişi az olması ile de dikkatleri çekmiştir.

Tarihi yerleri

– Tarihi yapıları

Sincan’ın tarihi yerleri başında her kesimden olan insanların dilinde olan ve geçmişi bire bir en eğlenceli olan yönleri ile gösteren Harikalar Diyarı olmaktadır. Adından da anlaşılacak olduğu gibi gerçekten muhteşem olan yapısı ile sizler de burada en özel olan anları her an yaşayabilecek olduğunuzu da bilmeniz gerekir. İçinde yer alan tarihi yerlerin yanı sıra piknik alanları olması da sizlerin bir kere girdikten sonra asla çıkmamanızı sağlamaktadır. Sadece bu kadarı ile de değil hem büyükler için hem de küçükler için eğlence amaçlı olan yerleri ile de en özel olan anları sizlere sunmaktadır. Ali Yakut Köyü camii ile de sizler bir caminin ancak bu kadar muhteşem olan yapısını sadece burada görebilecek olduğunuz gibi içinde yer alan geçmişe ait duvar desenleri ile de farklı olan diyarlara gideceksiniz. Eski Bucak Köyü camii de en az onun kadar tarihi kalıntıları ile sizler için dikkatleri çeker iken en özel anları da sizler için Sincan da sunmaktadır.

Gezilecek Yerler

Sincan da gezilecek yerler arasında ilk olarak Sincan merkez gelmektedir. Adeta sizler için özel olarak düzenlenmiş olan o merkezine bir kere girdikten sonra asla da çıkmak istemeyeceksiniz. Sadece bu kadarı ile de değil sizler için yer alan tarihi nitelikte Sincan da olan camiileri de gezerek hem ibadet edebilir hem dua edebilir hem de farklı olan yapılarını da görebilirsiniz. Ve gelmeden tek başına bir dünya ifade eden Harikalar Diyarı ise bunların baş kısımlarında yer alır.

Yemekleri

Sincan’ın yemekleri akıllara geldiği an ilk olarak hamur işleri ve etli olan yemekler bilinir. İlk sıralarında yer alan dolmalarının ötesinde bici aşı, cılbır ve göçel her kesim birey tarafından pek bilinmeyen ama sadece buraya özgü olan yemekleri arasında yer alır.

Ankara Sincan Mahalleleri

29 Ekim Mahallesi, Adalet Mahallesi, Ahi Evran Mahallesi, Akçaören Mahallesi, Akşemsettin Mahallesi, Alagöz Mahallesi, Alcı Mahallesi, Anayurt Mahallesi, Andiçen Mahallesi, Atatürk Mahallesi, Bacı Mahallesi, Beyobası Mahallesi, Cumhuriyet Mahallesi, Çiçektepe Mahallesi, Çoğlu Mahallesi, Çokören Mahallesi, Erkeksu Mahallesi, Ertuğrulgazi Mahallesi, Esenler Mahallesi, Fatih Mahallesi, Fevzi Çakmak Mahallesi, Gazi Mahallesi, Gazi Osmanpaşa Mahallesi, Girmeç Mahallesi, Gökçek Mahallesi, Hisarlıkaya Mahallesi, Hürriyet Mahallesi, İlyakut Mahallesi, İncirlik Mahallesi, İstasyon Mahallesi, İstiklal Mahallesi, Kesiktaş Mahallesi, Malazgirt Mahallesi, Malıköy Mahallesi, Maraşal Çakmak Mahallesi, Menderes Mahallesi, Mevlana Mahallesi, Mustafa Kemal Mahallesi, Mülk Mahallesi, Osmaniye Mahallesi, Osmanlı Mahallesi, Pınarbaşı Mahallesi, Plevne Mahallesi, Polatlar Mahallesi, Saraycık Mahallesi, Selçuklu Mahallesi, Tandoğan Mahallesi, Tatlar Mahallesi, Törekent Mahallesi, Türkobası Mahallesi, Ulubatlı Hasan Mahallesi, Ücret Mahallesi, Yeniçimşit Mahallesi, Yenihisar Mahallesi, Yenikayı Mahallesi, Yenipeçenek Mahallesi, Yunus Emre Mahallesi
 
Yukarı