Şereflikoçhisar Hakkında Bilgiler

#1
Şereflikoçhisar Ankara il sınırları arasında yer alan en önemli ilçelerin baş kısımlarında yer alır. Hem güney kısmının sınırında yer alır iken Ankara içine en uzak olan ilçe olarak da bilinmektedir. Her ne kadar en uzak olan ilçeler arasında ilk sırada geliyor olsa bile oldukça farklı olan yapısı ve gezilecek olan yerleri ile de insanların dikkatlerini her an üzerine çekmektedir. Sizler için bu kadar farklı olarak yer alan yapılar arasında gelen bu ilçede oldukça farklı olarak yer alan tarihi yapılar ile dikkatleri üzerine çeker iken kendine uygun olan bir maddi gelir kaynakları da olmaktadır. İş olanakları kendilerine çok rahat bir şekilde yetecek olmasından dolayı yerli halkı her an rahat bir şekilde yaşamaktadır. Her an kendi halkları olması ve çevresinden pek de gelen insan olmamasından dolayı tüm nüfusu da sadece kendi yerli halkı oluşturmaktadır. Konya, Aksaray ve Kırşehir illerine de oldukça farklı kıyılarından komşu olan bu sevimli ilçe en çok gezmek için gelinen yerler arasında yer almaktadır. İçinde olan hamamları ve şifalı suları olmasından dolayı da kimin her ne derdi var ise ilk adresleri olarak gelir iken türbeleri ile de dikkatleri çeken bir yapısı olmaktadır. Her ne kadar Ankara için 150 km kadar bir uzaklık olsa bile içerisinde olan yapılar için her an mesafeler insanların gözünde olmadan en çok rağbet gören yerler arasında olmaktadır. Gider iken çift yönlü olan bir güzergahı olmasından dolayı her ne kadar uzak olsa bile kalabalık olan bir yolu olmamasından dolayı ulaşım da oldukça kolay bir şekilde her an sağlanmaktadır. Çıplak ve kırak arazisinin olmasından dolayı oldukça farklı olan piknik alanları da her an yer almaktadır.

Şereflikoçhisar Nüfusu

Ankara’nın en tercih edilen minik ve şirin semtleri arasında yer alan Şereflikoçhisar ilçesinde son nüfus sayımı ise 2015 yılı içinde yapılmıştır. Her geçen gün az da olsa nüfusunda artış gözlenen bu ilçe sınırları arasında toplam nüfus olarak da 33.729 kişi olduğu gözlenmiştir. Bunların 17.060 kişisini erkeklere ait olan nüfus oluşturur iken kadınların ki ise az fark ile geriden gelerek 16.669 olmaktadır.

Tarihi yerleri

– Tarihi yapıları

Şereflikoçhisar tarihi yerleri arasında ilk sırada tabi ki de Tuz Gölü olmaktadır. Hem geçmiş zamanlardan bu yana kadar yerini koruyan hem de tuz kristal görünümü ile oldukça farklı bir yere sahip olan bu adres Şereflikoçhisar içerisine girdikten sonra asla görülmeden gidilmemesi gereken yerler arasında gelmektedir. Tabi ki göl demişken peşi sıra gelen Beyşehir gölü de aynı etkiye sahip olmaktadır. Hem oldukça şifalı olan suyu hem de farklı olan yapısı ile sizler için muhteşem olan bir yer olmaktadır. Göllerin ötesinde en çok dikkatleri çeken yerler olarak da birçok ünlü ismin türbesi olmaktadır. Buraya gelen her kim uzun yıllar boyu ne derdi var ise dua eder ve para eder ise duası kabul olacağına inanılır. Bundan dolayı da her ne kadar zaman geçer ise geçsin özelliğini ilk günkü gibi koruyan bu türbeler de en çok tarihi yerler arasında yer alır iken turisti en çok çeken yapılar arasında da olmaktadır. Bunların biraz daha ötesinde yer alan şifalı su ve hamamlar ile istediğiniz her an keyif dolu anları geçirebilir iken hamamların asıl yapısı ile oldukça farklı tatları da görebileceksiniz.

Gezilecek Yerler

Şereflikoçhisar gezilecek yerleri arasında daha çok tarihi olan yerler gelmektedir. Bunlar arasında ilk sıralarda göller gelir iken buraların muhteşem olan görünümlerinin yanı sıra olarak türbeler ve hamamlar gelmektedir. Oldukça farklı yapısı olan bu yerler arasında Şereflikoçhisar merkezi de dikkatleri üzerine çekmektedir.

Yemekleri

Şereflikoçhisar yemekleri arasında tatlı olarak dikkatleri çeken yapı olarak Ekir olmaktadır. Et yemekleri arasında ise en çok dikkatleri çeken irişkik olmaktadır. Bu irişkik her ne kadar Ayaş gibi yerlerde yapılıyor olsa bile asıl kökeni olarak burası olmasından dolayı en farklı olarak burada yapılıyor olduğu da Şereflikoçhisar da gözlenmektedir.

Ankara Şereflikoçhisar Mahalleleri

Acıkuyu Mahallesi, Acıöz Mahallesi, Akarca Mahallesi, Akin Mahallesi, Akseki Mahallesi, Aktaş Mahallesi, Aliuşağı Mahallesi, Bağobası Mahallesi, Baltalı Mahallesi, Boğaziçi Mahallesi, Büyükdamlacık Mahallesi, Büyükkışla Mahallesi, Cıngıl Mahallesi, Cumhuriyet Mahallesi, Çalören Mahallesi, Çatçat Mahallesi, Çavuşköy Mahallesi, Çayırönü Mahallesi, Deliller Mahallesi, Devekovan Mahallesi, Doğankaya Mahallesi, Ekici Mahallesi, Eley Mahallesi, Emek Mahallesi, Fadıllı Mahallesi, Geçitli Mahallesi, Gülhüyük Mahallesi, Hacıbektaşlı Mahallesi, Hacıenbiya Mahallesi, Hamzalı Mahallesi, Haydarlı Mahallesi, Hürriyet Mahallesi, İstiklal Mahallesi, Kacarlı Mahallesi, Kadıncık Mahallesi, Kadıobası Mahallesi, Kale Mahallesi, Karabük Mahallesi, Karamollauşağı Mahallesi, Karandere Mahallesi, Küçükdamlacık Mahallesi, Mehmet Akif Ersoy Mahallesi, Mustafacık Mahallesi, Musular Mahallesi, Odunboğazı Mahallesi, Palazobası Mahallesi, Parlasan Mahallesi, Sadıklı Mahallesi, Sanayi Mahallesi, Sarıkaya Mahallesi, Seymenli Mahallesi, Şanlıkışla Mahallesi, Şekerköy Mahallesi, Şereflidavutlu Mahallesi, Şeyh Kuyusu Mahallesi, Şeyhli Mahallesi, Tuzla Mahallesi, Üzengilik Mahallesi, Yalnızpınar Mahallesi, Yazısöğüt Mahallesi, Yeni Mahallesi, Yeşilova Mahallesi, Yeşilyurt Mahallesi, Yusufkuyusu Mahallesi
 
Yukarı