Pursaklar Hakkında Bilgiler

#1
Pursaklar her ne kadar Ankara ilçeleri içerisinde yer alan Çubuk içinde olan köylerden biri olarak yer alıyordu ise bile artık tek başına bir ilçe oldu. Her geçen gün artan bir nüfusu ve konumu olmasından dolayı burada oldukça farklı olan iş olanakları ve yapıları da her an yer almaktadır. İsmini kavak anlamına gelmesinden ve burada oldukça fazla kavak ağacı olmasından dolayı almaktadır. Osmanlı zamanında her ne kadar buna Bursaklar deniliyor olsa bile her geçen gün gelişerek de bu ismi Pursaklar olarak benimsenmiştir. Osmanlı zamanında ev sahipliği yapmasından dolayı oldukça farklı olan geçmiş yıllara ait kalıntıları yer almasının yanı sıra her geçen zaman gün yüzüne oldukça farklı olan yapıları da hala çıkmaktadır. Sadece bu kadarı ile de değil her ne kadar oldukça gelişim gösteren bir yer olsa bile sadece yerli halkı ile de bilinmektedir. Küçük olan bir arazi üzerinde yer alan bu ilçe içinde sadece yerli halkı olmasından dolayı asla geçmişten olan yapılarında bozulma ya da farklı bir durum gözlenmesine de olanak yoktur. Her an koruma altına alınan oldukça farklı bir şekilde tarihi anlamda gezilecek yerleri de olur iken bir yandan eğlence için yer alan kafeler ya da alış veriş merkezleri ile de dikkatleri üzerine çekmektedir. Toplam 21 mahalleden oluşan oldukça sevimli ve şirin de olan bir yapısı yer almaktadır.

Pursaklar Nüfusu

Ankara’nın en çok gezmelik yerleri olan Pursaklar semti içinde son nüfus sayımının ise 2015 yılı içinde yapıldığı kayıtlar içine geçmektedir. Pursaklar ilçesinde yapılan nüfus sayımı sırasında toplam olarak 133.961 kişi olduğu gözlenir iken erkeklerin sayısının toplam 67.324 ve kadınların ise 66.637 olduğu da dikkatleri üzerine çekmektedir. Sadece kendi kesiminden yerli olan halkın yaşamasından dolayı asla kökeni farklı olan birini de görmenize olanak yoktur.

Pursaklar Tarihi yerleri

– Tarihi yapıları

Pursaklar tarihi yapıları ilk olarak dikkatleri üzerine çeken yer olarak Kaya Önü gelmektedir. Eğer bakmaya cesaret edebilir iseniz oldukça farklı yapıları her an burada görebilecek iken bir yandan da her an tarihi de anlayabileceksiniz. Buradan Paşa Kayalıklarına geçtiğiniz anlarda sizler de anlayacaksınız ki hem yapımı ile hem taşların artık yosunlaşmış olan yapıları tarihin izleri bire bir üzerinde taşınmaktadır. Bunların ötesinde orada olan savaşlardan kalan kalıntıların hala ilk günkü korunması için elde edilen çabalar ile sizler de oraya gittiğiniz anda kendinizi o anları yaşayacak gibi hissedeceksiniz. Bir de yer alan Kavacık Memba suyu da her an insanlara şifa veriyor olmasına inanılmasından dolayı sizler için kesinlik ile gidilmesi gereken yerler arasında yer almaktadır. Pursaklar oluşmadan önceki yıllardan bu güne kadar gelen bu suyun oldukça berrak olan yapısı ile sizler de adeta büyülenecek olduğunuzu da asla unutmayın.

Gezilecek Yerler

Pursaklarda gezilecek yerler aslında sadece tarihi olan yerleri ile kısıtlıdır da desek oldukça doğru olacaktır. Bunlar arasında en çok tabi ki de her an dikkatleri çeken yapı olarak Kaya Önü ve Paşa kayalıkları olmaktadır. Sizlere sunacak olduğu eşsiz olan anlardan sonra bir de Kavacık memba suyu gelmektedir. Bu su ile sizler de hem şifa bulabilir iken hem de muhteşem olan görünümü ile en özel olan anların da tek sahibi olabileceksiniz. Tarihi olan yapılarının yanı sıra Pursaklarda olan eğlence amaçlı alış veriş merkezleri ve kafeler de dikkatleri üzerine çekmektedir.

Yemekleri

Pursaklar yemekleri ne bakılacak olur ise dikkatleri sadece üzerine tahinli ve haşhaşlı olan çöreklerin çektiği bilinmektedir. Özel olarak satılan haşhaşlar ve tahinli olan karışımları kendilerine özgü olan şekiller ile yapılıyor olmasından dolayı sizler de her ne kadar deneseniz bile o tadı pek de tutturamaz iseniz normal olabilir. Mayalı olarak yoğrulan hamuru onlar en ince açabildikleri kadar açıyor ve özel olarak yer alan haşhaş ve tahinli olan karışımlarından sürerek farklı bir şekilde hem burgu yapıyor hem de doluyor. Bunları yaptıktan sonra üzerine yumurta sürmek yerine daha çok yoğurt sürerek daha iyi kızarmasını sağlayarak muhteşem tadı elde ediyorlar. Sizler de evlerinizde yine de deneyebilirsiniz.

Ankara Pursaklar Mahalleleri

Abadan Mahallesi, Altınova Mahallesi, Ayyıldız Mahallesi, Fatih Mahallesi, Karaköy Mahallesi, Karşıyaka Mahallesi, Kösrelikkızığı Mahallesi, Merkez Mahallesi, Mimar Sinan Mahallesi, Peçenek Mahallesi, Saray Cumhuriyet Mahallesi, Saray Fatih Mahallesi, Saray Gümüşoluk Mahallesi, Saray Osmangazi Mahallesi, Sirkeli Yeşilova Mahallesi, Sirkeli Yeşilyurt Mahallesi, Tevfik İleri Mahallesi, Yeni Karaköy Mahallesi, Yıldırım Beyazıt Mahallesi, Yunus Emre Mahallesi, Yuva Mahallesi
 
Yukarı