Nallıhan Hakkında Bilgiler

#1
Nallıhan Ankara ilinde yer alan her ne kadar küçük olsa bile oldukça sevimli olan ilçelerinden biridir. Aslında ismini yakınlarından geçen Nallı suyu ve Osmanlı Veziri Nasuh Paşa’nın kendi için yaptırdığı hanın birleşmesi ile ismini alır. Bu su bazı rivayetlere göre oldukça şifalı bir su olmasından dolayı halk arasında önemi de büyük olan yerlerden bir tanesi olmaktadır. Birçok gezilecek yeri olmasından dolayı burada yaşayan yerli halkı için her gün oldukça eğlenceli olarak geçmektedir. Zaten küçük bir yerleşim yeri olmasından dolayı içerisinde sadece yerli olan bireyler olur iken iş ya da başka sebeplerden dolayı gelen kişiler de yüzde birinden bile az oran ile yer kaplamaktadır. Konum olarak Nallıhan Ankara ya oldukça yakın olmasından dolayı gezmek için en çok tercih edilen yerler arasında gelmektedir. Ulaşım olarak çift yönlü bir gidişi ve dönüşü olmasından da rahat bir konumu vardır ve bundan dolayı her kesimden bireyler Ankara da yaşasın ya da sadece ziyarete gelsin kaçamak noktası olarak burayı görmektedir. Geçmişte olan tarihi olayları duvarlarından bile oldukça rahat bir şekilde anlayacak olmanızdan dolayı tarihi izleri sizleri olduğunuz konumdan alarak oldukça farklı olan diyarlara da götürecektir. Her sokağında ayrı bir havası olan ve etkileri ile insanları büyüleyen bir yer olması ile görülmek için her ne kadar küçük olan yapısı olsa bile tercih edilen yerler arasında olmaktadır. Avcılık için uygun olan çeşitli arazisi yer alır iken bir de çeşitli av hayvanları olmasından dolayı burada avcılık konusunun da oldukça çok gelişmiş bir yapıda olduğu da dikkatleri üzerine çekmektedir.

Nallıhan Nüfusu

Ankara’nın en tatlı semtleri arasında yer alan Nallıhan ilçesi sınırları arasında son nüfus sayımı ise 2015 yılı içinde yapılmıştır. Her yıla göre biraz daha fazla artış gözlenen bu ilçe sınırları arasında toplam nüfus olarak 29.209 olduğu gözlenir iken erkek ve kadınların eşit olarak devam ettiği de gözlemlenmektedir. Erkek nüfus sayısı toplam olarak 14.461 olur iken kadınların sayısı ise 14748 olarak ortalama iki yüz doksan fark ile de kayıtlar içine geçmiştir.

Nallıhan Tarihi yerleri

– Nallıhan Tarihi yapıları

Nallıhan’ın tarihi yapılarını merak ediyor iseniz sizler sokaklarını gezer iken bile oldukça rahat bir şekilde bu durumu anlayabilirsiniz. Bunların arasında ise en eski zamanlardan bu yana hala ilk günkü konumunu koruyan yer olarak Nallıhan Kuş Cenneti olmaktadır. Adından da anlayabilecek olduğunuz gibi yer yüzünde olan bin bir farklı kuş türünü de sizler de her an burada görebilecek olduğunuzu da unutmayın. Hoşebe de geçmişte savaş yıllarından bu yana kadar kalan bir yapı olmasının yanı sıra Ilıca şelalesi de oldukça farklı bir konum ile dikkatleri üzerine çekmektedir.

Nallıhan Gezilecek Yerler

Nallıhan’ın gezilecek yerleri konumundan dolayı her ne kadar küçük olsa bile oldukça farklı olarak yer alan gezilecek yerleri olmaktadır. Bunlar arasında ilk sırada yer alan ve herkesin merakı olanNallıhan Kuş Cenneti olmaktadır. Her insanın oldukça ilgisini çeken bin bir türlü kuş çeşidini içerisinde barındırır iken belki de hayatınız boyunca adını bile duymadığınız kuş türlerini her an burada görebileceksiniz. Bunun yanı sıra sizleri oldukça farklı diyarlara götürecek yapısı olan Ilıca Şelalesi de insanlara izler iken bile oldukça huzur veren yapıları arasında yer almaktadır. Bunların ötesinde her an farklı bir yeri gezip görebilesiniz diye yer alan Taptuk Emre, Bacım Sultan, Sarıyer Barajı gibi farklı olan kısımları gelir iken ek olarak bir de Hidroelektrik santrali de en önemli turistik ve gezilecek olan yerleri olarak gelmektedir.

Nallıhan Yemekleri

Nallıhan’ın yemeklerine bakılacak olur ise en az kendi kadar şirin ve tatlı olan birçok çeşidi de yer almaktadır. Bunlar arasında yer alan Sarma en çok da ilgi ile karşılanmaktadır. Kalemin yarısı olan kalınlıkta yapılan sarmaları bir kere yedikten sonra bir daha başka yerde asla yiyemeyecek olduğunuzu da bilmeniz gerekir. Bu kadarı ile de değil Kapama pilavı, höşmerim, bayram çörekleri de oldukça farklı tatları ile Nallıhan için özgü yemekleri arasında ünlü olmaktadır. Domatesleri de bunların yanında yer almakta.

Ankara Nallıhan Mahalleleri

100.Yıl Mahallesi, Akdere Mahallesi, Aksu Mahallesi, Alan Mahallesi, Aliağa Mahallesi, Aliefe Mahallesi, Alpağut Mahallesi, Arkutça Mahallesi, Aşağıbağdere Mahallesi, Aşağıbağlıca Mahallesi, Aşağıkavacık Mahallesi, Atatürk Mahallesi, Atça Mahallesi, Aydoğmuş Mahallesi, Belenalan Mahallesi, Belenören Mahallesi, Beyalan Mahallesi, Beycik Mahallesi, Beydili Mahallesi, Bozyaka Mahallesi, Cendere Mahallesi, Çalıcaalan Mahallesi, Çamalan Mahallesi, Çayırhan Mahallesi, Çiller Mahallesi, Çive Mahallesi, Çulhalar Mahallesi, Danişment Mahallesi, Davutoğlan Mahallesi, Demirköy Mahallesi, Dereköy Mahallesi, Doğandere Mahallesi, Döğmeci Mahallesi, Eğri Mahallesi, Emremsultan Mahallesi, Epçeler Mahallesi, Ericek Mahallesi, Eymir Mahallesi, Fatih Mahallesi, Gökçeöz Mahallesi, Güzelöz Mahallesi, Hacıbey Mahallesi, Hacıhasanlar Mahallesi, Hıdırlar Mahallesi, İslamalan Mahallesi, Kabaca Mahallesi, Kadıköy Mahallesi, Karacasu Mahallesi, Karahisar Mahallesi, Karahisargölcük Mahallesi, Karahisarkozlu Mahallesi, Karaköy Mahallesi, Kavakköy Mahallesi, Kuruca Mahallesi, Kuzucular Mahallesi, Meyildere Mahallesi, Meyilhacılar Mahallesi, Nallıdere Mahallesi, Nallıgölcük Mahallesi, Nasuhpaşa Mahallesi, Nebioğlu Mahallesi, Osmanköy Mahallesi, Ozan Mahallesi, Ömerşeyhler Mahallesi, Öşürler Mahallesi, Sarıkaya Mahallesi, Sarıyar Mahallesi, Sobran Mahallesi, Soğukkuyu Mahallesi, Subaşı Mahallesi, Tekirler Mahallesi, Tekke Mahallesi, Tepe Mahallesi, Uluhan Mahallesi, Uluköy Mahallesi, Uzunöz Mahallesi, Yakapınar Mahallesi, Yazı Mahallesi, Yenice Mahallesi, Yeşilyurt Mahallesi, Yukarıbağdere Mahallesi, Yukarıbağlıca Mahallesi, Yukarıkavacık Mahallesi
 
Yukarı