Mamak Hakkında Bilgiler

#1
Mamak Ankara il sınırları arasında yer alan ve metropol hale gelmiş ilçelerin biridir. Oldukça geniş olan bir nüfusu olan bu ilçenin bu kadar köklü olmasının ve dikkatleri üzerine çekmesinin asıl nedeni olarak tabi ki de askeri olan birlikler ve ceza evleri gelmektedir. Ankara ilinin var olmasından bu yana yer alan cezaevleri ve askeri olan birlikler ile bilinir ve en çok dikkatleri üzerine toplayan yapısı olmaktadır. Her ne kadar Ankara ilinde yer alan tüm çöpler burada toplanıyor olsa bile oldukça temiz olan yapısı ile en ufak bir sorun ile de karşılaşmak mümkün değildir. Ortalama beş yıl öncesine kadar yolları engebeli ve sorunlu olmasından dolayı evleri de pek iyi olmasa bile son beş yıl içinde oldukça gelişim göstererek Ankara ilinin en iyi olan ilçeleri arasında yer almaktadır. Nüfus olarak oldukça kalabalık olmasının sebebi ise tabi ki de askeri birlikler olmaktadır. Her ilden ve ülkeden gelen insanlar olmasından dolayı burada yerlisinden daha çok yabancı olanları göreceksiniz. Hangi köken yaşadığını da birçok din ve dilden olan insan olmasından dolayı anlamanız da mümkün olan bir durum değildir. Mamak ilçesinde toplam olarak kendi içinde yer alan 48 mahalle olmasından dolayı oldukça fazla kişiyi barındıracak yapısı da yer almaktadır. Romalılar döneminden bu yana su kaynakları ile ünlü olan bir yer olmasından dolayı her an şu an bile su kaynakları ile dikkatleri üzerine çekmektedir.

Mamak Nüfusu

Ankara’nın en önemli ilçeleri arasında yer alan Mamak ilçesi için son nüfus sayımı 2015 yılı içerisinde yapılmıştır. Burada yer alan erkeklerin sayısı kadınların sayısına nerede ise yakın olmak ile birlikte erkeklerin ki toplam 304.502 olur iken kadınların ki ise 303.376 olmasından dolayı toplam nüfus olarak 607.878 olarak kayıtlara geçmektedir. Bu kadar farklı olan nüfus dağılımların asıl sebebi olarak birçok ülke ve şehirden gelen oldukça farklı insanların yer almasıdır Her ne kadar yerlisi olan kişiler ile de karşılaşmanız mümkün olsa bile sizlerin daha çok sonradan gelenleri görecek olmanızdan dolayı insanların hangi kökenlilerinin burada barınıyor olduğunu da pek anlamanıza olanak yoktur.

Mamak Tarihi yerleri

Mamak Tarihi yapıları

Mamak’ın tarihi yerleri burada her ne kadar gezilecek olan tarihi yerleri pek olmasa bile en çok dikkatleri Romalılar döneminden kalma su kaynakları olmaktadır. Roma döneminde su merkezi burası olmasından dolayı hala yer alan su kaynakları oldukça farklı bir şekilde korunmaktadır. Bunların yanı sıra kuruluşları en eski olan cezaevleri ve askeri birlikler de tarihi yapıdan oldukça farklı bir öneme sahip olmaktadır. Her ne kadar bu kadar farklı olan kısımları ile dikkatleri çekiyor ise bir yandan da geçmiş yıllarda olan savaş dönemlerinde Moğol saldırısı sırasında Ankara’nın en önemli meyvesi olarak Mamak olmasından dolayı şuan Mamak her şeyi ile tarihi olan izleri içerisinde taşımaktadır. Belirli olan sokakları ve taş yapılı olan evleri ile geçmiş zamanlardan kalma tarihi oldukça güzel bir şekilde anlatır iken Anadolu ya açılan kapıların doğu kısmı da burada olmasından dolayı en özel etkileri de her an içerisinde barındırmaktadır.

Mamak Gezilecek Yerler

Mamak’ta gezilecek yerler her ne kadar özel olarak gezebilecek olduğunuz pek yer olmasa bile sizlere eğlence için yer alan Askeri diskolar ile dikkatleri üzerine çekmektedir. Bunların yanı sıra yer alan alış veriş merkezleri ya da eğlence salonları ile gezer iken oldukça eğlenceli olan anları da yine sizler de kendiniz için sunabilirsiniz. Her şeyin ötesinde olarak yer alan ve özel istek ile gezebilecek olduğunuz askeri birliklerin ve cezaevlerinin içini de bir kere gezme fırsatı bulduktan sonra hem Mamak kültürünü tam anlamı ile anlayabilecek hem de tarihin asıl izlerini o anlarda görebileceksiniz. Bunun ötesinde birçok şehir ilçesine yakın olmasından dolayı istediğiniz yerlere de giderek en eğlenceli olan anları geçirebilirsiniz.

Mamak Yemekleri

Mamak’ın yemek kültürüne bakılacak olduğu zaman kendine has olan pek bir yemeği olmadığı ama armut ve üzümü bir de inciri ile de dikkatleri üzerine çektiği bilinmektedir. Bunların yanı sıra meyvelerden çağla da en çok burada yetişmektedir.

Ankara Mamak Mahalleleri

Abidinpaşa Mahallesi, Akdere Mahallesi, Akşemsettin Mahallesi, Altıağaç Mahallesi, Altınevler Mahallesi, Anayurt Mahallesi, Araplar Mahallesi, Aşık Veysel Mahallesi, Bahçeleriçi Mahallesi, Bahçelerüstü Mahallesi, Balkiraz Mahallesi, Başak Mahallesi, Bayındır Mahallesi, Boğaziçi Mahallesi, Bostancık Mahallesi, Cengizhan Mahallesi, Çağlayan Mahallesi, Çiğiltepe Mahallesi, Demirlibahçe Mahallesi, Derbent Mahallesi, Dostlar Mahallesi, Durali Alıç Mahallesi, Dutluk Mahallesi, Ege Mahallesi, Ekin Mahallesi, Fahri Korutürk Mahallesi, General Zeki Doğan Mahallesi, Gökçeyurt Mahallesi, Gülseren Mahallesi, Gülveren Mahallesi, Harman Mahallesi, Hürel Mahallesi, Hüseyingazi Mahallesi, Karaağaç Mahallesi, Karşıyaka Mahallesi, Kartaltepe Mahallesi, Kayaş Mahallesi, Kazım Orbay Mahallesi, Kıbrıs Mahallesi, Kızılca Mahallesi, Köstence Mahallesi, Kusunlar Mahallesi, Kutlu Mahallesi, Kutludüğün Mahallesi, Küçük Kayaş Mahallesi, Lalahan Mahallesi, Mehtap Mahallesi, Misket Mahallesi, Mutlu Mahallesi, Ortaköy Mahallesi, Peyami Sefa Mahallesi, Ptt Evleri Mahallesi, Saimekadın Mahallesi, Şafaktepe Mahallesi, Şahap Gürler Mahallesi, Şahintepe Mahallesi, Şehit Cengiz Topel Mahallesi, Şirintepe Mahallesi, Tepecik Mahallesi, Tuzluçayır Mahallesi, Türközü Mahallesi, Üreğil Mahallesi, Yeni Bayındır Mahallesi, Yeşilbayır Mahallesi, Yukarı İmrohor Mahallesi
 
Yukarı