Kızılcahamam Hakkında Bilgiler

#1
Kızılcahamam Ankara ilinde yer alan şirin ama en tatlı ilçelerden bir tanesidir. Daha çok Ankara ilinin kuzey kısmında yer aldığı da bilinmektedir.

E5 Ankara- İstanbul Kara Yolu Üzerinde bulunan bu yerleşime gitmek oldukça da kolay olan bir merkezdir. Hem Ankara hem de İstanbul yolları olmak üzere iki tane git ve gel güzergahı olmasından dolayı ulaşımı da oldukça rahat olmaktadır. Çubuk, Kazan, Ayaş, Güdül, Çamlıdere gibi Ankara ilçeleri arasında kalır iken bir yandan da Bolu ve Çankırı illeri orta kısmında yer aldığı da dikkatleri çekmektedir. Daha çok burada yer alan insanlar Ankara halkı olmasından dolayı yerlileri ile karşılaşır ve buraya gelen her kesimden insanlar en sıcak olan anları da her an geçirebilir. Ortalama olarak 1712 kilometrelik alanı kaplaması ile hem oldukça gezebilecek olduğunuz yerleri barındırır iken hem de en güzel yaşam merkezi olarak yerini almaktadır. Konumundan dolayı hem Karadeniz ile İç Anadolu Bölgesinin de geçişini sağlar. Burada yeterli miktarda düzlük olan alan olmadığı için bir nebze yaşam alanında yer alan evler de üst üstedir de denilebilir. Her ne kadar bu şekilde olsa bile evlerin yapısı ile oldukça farklı olan görünümleri de yer almaktadır. Ankara da yer alan içme suyu sağlama merkezi de bu sınırlar içinde yer almasından dolayı en önemli yerleri olarak da bilinir. Sizlerin gezmesi için yer alan kaplıcaları, Soğuk su milli parkı, otelleri maden suları da oldukça dikkatleri üzerine çeken yapıları olarak bilinmektedir. Her sene turistler için ve yerli halkı ile düzenlenen festivaller ile de tarihi yapısı anlatılmak için herkes elinden geleni burada sergilemektedir.

Kızılcahamam Nüfusu

Ankara’nın en gözde mekanları arasında yer alan Kızılcahamam ilçesi içerisinde son nüfus sayımı 2015 yılı içinde yapılır iken sayıları ile artış olmasından dolayı bir nebze de olsa dikkatleri üzerine çekmektedir. Son yapılan sayım sırasında toplam olarak 25.179 kişi sayısı olmasının üzerine erkeklerin sayısı kadınların sayısına nerede ise eşit olduğu da dikkatleri üzerine çekmektedir. Kadınların sayısı toplam olarak 12.625 olur iken erkeklerin ki ise 12.554 olarak kayıtlara geçmiştir.

Kızılcahamam Tarihi yerleri

– Kızılcahamam Tarihi yapıları

Kızılcahamam’ın tarihi yerleri incelecek olduğu an hem turistlerin hem de merak edenlerin gezmesini sağlamak için olan oldukça farklı yapıları da yer almaktadır. Bunların başında en çok dikkatleri çeken ve nerede ise herkesin hayatında bir kere de olsa ziyaret etmesi gereken yerler arasında Soğuk Su Milli Parkı gelmektedir. Oldukça farklı olan yapısı ile herkese farklı bir huzuru sunar iken bir yandan da piknik alanları ile hem arkadaşlarınız hem de aileleriniz ile en eğlenceli olan anları sizlere sunar. Yapımı oldukça eski yıllara dayanan bu yeri sizler de gezip görmeden asla ayrılmayın. Bir diğer yer olarak da hamamları gelmektedir. Birden çok sayıda olan hamamları geçmiş yıllardan bu yana hem tarihin izlerini üzerinde taşır iken hem de sizlerin en güzel ve temiz olan anları Kızılcahamam da geçirmenize de olanak sağlar.Kızılcahamam Gezilecek Yerler

Kızılcahamam’da gezilecek yerler arasında en çok dikkatleri üzerine çeken yapılar olarak termal tesisleri gelmektedir. Şifalı olan suları ile en eğlenceli ve en sağlıklı anları sizlere sunar iken her ne derdiniz var ise sizlere iyi gelecek olmasından dolayı her insanın ziyaret ettiği yerler arasında gelir. Bunların ötesinde bunlar ile aynı işlevleri gören hamamların hem tarihi yapısı dikkatleri üzerine çeker iken hem de farklı olan yapıları ile sizlere biri birinden farklı hazları da yaşatmaktadır. Her an sizlere iyi gelen anları sunar iken bir de yer alan Soğuk Su Milli Parkı ile hem en eğlenceli olan anları geçirir iken hem de içerisinde gezer iken Kızılcahamam kültürünü de sonuna kadar hissedeceksiniz.

Kızılcahamam Yemekleri

Kızılcahamam yemekleri denilince akıllara biri birinden farklı olan tatlar da gelmektedir. İlk olarak tarhana çorbası ve gözleme dikkatleri üzerine çekmektedir. Her ne kadar farklı olan yerlerde yapılıyor olsa bile Kızılcahamam içinde yapılan yemekler oldukça farklı olan tatlara ve en özel olan yerlere de sahip olmaktadır. Ve et yemekleri öncelikli olarak gelmektedir.

Ankara Kızılcahamam Mahalleleri

Akçakese Mahallesi, Akçay Mahallesi, Akdoğan Mahallesi, Aksak Mahallesi, Alibey Mahallesi, Alpagut Mahallesi, Aşağıada Mahallesi, Aşağıçanlı Mahallesi, Aşağıhüyük Mahallesi, Ayvacık Mahallesi, Bademli Mahallesi, Bağlıca Mahallesi, Bağören Mahallesi, Balcılar Mahallesi, Başağaç Mahallesi, Bayır Mahallesi, Belpınar Mahallesi, Berçinçatak Mahallesi, Berçinyayalar Mahallesi, Beşkonak Mahallesi, Bezcikuzören Mahallesi, Binkoz Mahallesi, Bulak Mahallesi, Ciğirler Mahallesi, Çavuşlar Mahallesi, Çeltikçi Mahallesi, Çeltikçi Akçaören Mahallesi, Çeltikçi Başören Mahallesi, Çeltikçi Kınık Mahallesi, Çeştepe Mahallesi, Çırpan Mahallesi, Çukurca Mahallesi, Çukurören Mahallesi, Değirmenönü Mahallesi, Demirciören Mahallesi, Dereneci Mahallesi, Doğanözü Mahallesi, Doymuşören Mahallesi, Eğerlialören Mahallesi, Eğerlibaşköy Mahallesi, Eğerlidere Mahallesi, Eğerlikozören Mahallesi, Esenler Mahallesi, Gazi Mustafa Kemalpaşa Mahallesi, Gebeler Mahallesi, Gökbel Mahallesi, Göl Mahallesi, Gümele Mahallesi, Güneysaray Mahallesi, Güvem Mahallesi, Hıdırlar Mahallesi, İğdir Mahallesi, İğmir Mahallesi, İnceğez Mahallesi, İsmetpaşa Mahallesi, İyceler Mahallesi, Kalemler Mahallesi, Karaağaç Mahallesi, Karacaören Mahallesi, Karşıyaka Mahallesi, Kasımlar Mahallesi, Kavaközü Mahallesi, Kırkırca Mahallesi, Kırköy Mahallesi, Kışlak Mahallesi, Kızık Mahallesi, Kızılcaköy Mahallesi, Kızılcaören Mahallesi, Kocalar Mahallesi, Kurumcu Mahallesi, Kuşcuören Mahallesi, Mahkemeağcin Mahallesi, Oğlakcı Mahallesi, Olucak Mahallesi, Ortaköy Mahallesi, Otacı Mahallesi, Örencik Mahallesi, Pazar Mahallesi, Pazar Başören Mahallesi, Pazar Kınık Mahallesi, Salın Mahallesi, Saray Mahallesi, Saraycık Mahallesi, Sazak Mahallesi, Semeler Mahallesi, Semer Mahallesi, Süleler Mahallesi, Şahinler Mahallesi, Tahtalar Mahallesi, Taşlıca Mahallesi, Turnalı Mahallesi, Uğurlu Mahallesi, Üçbaş Mahallesi, Üyücek Mahallesi, Yağcıhüseyin Mahallesi, Yakakaya Mahallesi, Yanık Mahallesi, Yenice Mahallesi, Yeşilköy Mahallesi, Yıldırımçatak Mahallesi, Yıldırımdemirciler Mahallesi, Yıldırımhacılar Mahallesi, Yıldırımören Mahallesi, Yıldırımyağlıca Mahallesi, Yukarıada Mahallesi, Yukarıçanlı Mahallesi, Yukarıhüyük Mahallesi, Yukarıkaraören Mahallesi
 
Yukarı