Keçiören Hakkında Bilgiler

#1
Keçiören ilçesi daha önceden kendi başına bir ilçe olmayıp Altındağ ilçesine bağlı olmaktaydı. Ama şimdi bakılacak olduğu zaman hem Ankara ili üzerinde hem de Türkiye sınırları içerisinde en büyük ve en kalabalık olarak yer alan ikinci ilçe olarak ismini kayıtlara işletmiştir. Kendi içerisinde toplam 47 tane mahallesi olmasının yanı sıra toplam 12 tane de oldukça farklı olan semti yer almaktadır. Bunun hepsi biri birinden geniş ve kalabalık olarak da yer almaktadır. İkinci büyük olmasının sebebi ise önünde Çankaya ilçesinin yer almasından kaynaklanmaktadır.

Bu kadar kalabalık olmasının yanı sıra sınırsız sayıda gezilecek olan kafeler, çay bahçeleri ya da dinlenme yerleri de olmaktadır. Bunlar dikkatleri üzerine çeker iken oldukça farklı alışveriş merkezleri ve tarihi olan yerleri ile de hem turistlerin hem de yerlilerin ilgi odakları olmaktadır. Burada yaşayan nerede ise her kesimden insan var demek de doğru olacaktır. İş imkanlarının oldukça çok olmasından dolayı her ülkeden ya da her ilden gelen oldukça farklı dil, din ya da ırk sahibi olan insanlar da yine Keçiören de görebilirsiniz. İş olanakları ile dikkatleri üzerine çeker iken eğitim konusunun da oldukça hassas olmasından dolayı birçok öğrencinin her seviyede olan öğrenimini tamamlayabilecek olduğu düzeylerde okullar da yer almaktadır.

Keçiören Nüfusu

Ankara il sınırları arasında yer alan Keçiören ilçesinde son nüfus sayımı 2015 yılı içerisinde yapılmıştır. Her yıl düzenli olarak yapılan bu nüfus sayımı ile bu yılda toplam olarak 889.876 sayısına çıkarak artış olduğu gözlemlenmiştir. Bu sayılara bakarak erkeklerin olan nüfus sayısı kadınların nüfus sayısından da az olduğu gözlemlenmektedir. Son yapılan nüfus sayımında erkeklerin sayısı 439.313 olur iken kadınların ki ise 450.563 olarak kayıtlara geçmiştir. Burada hangi kökenden olan insan olduğunu anlamak da oldukça zor olacaktır. Keçiören‘in nüfusuna bakılacak olur ise daha çok başka il ya da ülkelerden gelen insanlar olmasından dolayı buna sizler de her kökenden olan insan var da diyebilirsiniz.

Keçiören Tarihi yerleri

Keçiören Tarihi yapıları

Keçiören’in tarihi yapıları savaş yılları esnasında Atatürk’ün kurtuluş savaşı için hazırlık yapar iken kullandığı Ziraat Mektebi binası o günden bu yana kadar oldukça özel bir yer olmasından dolayı Meteoroloji İşleri Genel müdürlüğü olarak da kullanılmaktadır. Fakat Atatürk’ün kendine özel olarak işlerini yürütmek ve planlar kurmak için kullandığı oda hala ilk günkü gibi durmasını sağlamak için de o günden bu yana kadar da koruması sağlanmaktadır. Gelen ziyaretçileri için de o günlere ait olan ve o zamanları anlatan eşyaları ile sergilenmektedir. Burada bir de en çok dikkatleri üzerine çeke yapı olarak Budapeşte’deki Estergon Kalesi’nden esinlenerek yapılan yapı olmaktadır. Adeta bire bir benzeyen bu yapı hem içi olarak hem de dışı olarak bire bir aynı olmasından dolayı her kesim bireyler tarafından oldukça çok beğenilen ve gezilmek istenen yerler arasında yer almaktadır. Bunların da ötesinde daha çok Turgut Altınok zamanında yapımına başlanan kule ile de dikkatleri üzerine çeker iken uçak güzergahına kadar gelen bu kulenin yapımı bir sürelik de olsa durdurulmuştur.

Keçiören Gezilecek Yerler

Keçiören’de gezilecek olan yerler baş kısımlarında tabi ki de oldukça farklı tarihi değerleri taşıyan yerler olmaktadır. Bu yerler gezildikten sonra dikkatleri en çok üzerine çeken yapı olarak da alış veriş merkezleri olmaktadır. Her kesimden bireylerin dikkatlerini çekmesi ve gezmek istemesi için oldukça farklı olan ve birçok sayıda olan alternatifleri de yer almaktadır. Oldukça fazla sayıda Keçiören içinde yer alan kafeler çay bahçeleri ya da dinlenmek için olan dinlenme salonları ve daha çok kitap okumak için tercih edilen kütüphaneler ile parklar da yerini almaktadır.

Keçiören Yemekleri

Her ne kadar bu kadar çok dikkatleri üzerine çeken bir yer olsa bile kendine özgü Keçiören yemekleriyer almamaktadır. Bunlar daha çok göçüp gelen ya da burada yaşamaya başlayan insanların yer almasından dolayı herkes gelir iken kendi geleneklerini getirmiştir desek bile oldukça doğru olacaktır. Bunların yanı sıra Keçiören de armut ve üzümü ile ama oldukça ünlü olan ilçelerin baş kısımlarında yer alır.

Ankara Keçiören Mahalleleri

19 Mayıs Mahallesi, 23 Nisan Mahallesi, Adnan Menderes Mahallesi, Aktepe Mahallesi, Aşağı Eğlence Mahallesi, Atapark Mahallesi, Ayvalı Mahallesi, Bademlik Mahallesi, Bağlarbaşı Mahallesi, Bağlum Güzelyurt Mahallesi, Basınevleri Mahallesi, Çaldıran Mahallesi, Çalseki Mahallesi, Çiçekli Mahallesi, Emrah Mahallesi, Esertepe Mahallesi, Etlik Mahallesi, Güçlükaya Mahallesi, Gümüşdere Mahallesi, Güzelyurt Mahallesi, Hasköy Mahallesi, Hisar Mahallesi, İncirli Mahallesi, Kafkas Mahallesi, Kalaba Mahallesi, Kamil Ocak Mahallesi, Kanuni Mahallesi, Karakaya Mahallesi, Karargahtepe Mahallesi, Karşıyaka Mahallesi, Kavacık Subayevleri Mahallesi, Kösrelik Mahallesi, Köşk Mahallesi, Kuşcağız Mahallesi, Osmangazi Mahallesi, Ovacık Mahallesi, Pınarbaşı Mahallesi, Sancaktepe Mahallesi, Sarıbeyler Mahallesi, Şefkat Mahallesi, Şehit Kubilay Mahallesi, Şenlik Mahallesi, Şenyuva Mahallesi, Tepebaşı Mahallesi, Ufuktepe Mahallesi, Uyanış Mahallesi, Yakacık Mahallesi, Yayla Mahallesi, Yeşilöz Mahallesi, Yeşiltepe Mahallesi, Yükseltepe Mahallesi
 
Yukarı