Kazan Hakkında Bilgiler

#1
Kazan

Ankara il sınırları arasında yer alan Kazan ismini 1402 yılı içinde yapılmış olan Ankara Savaşı’nda yenilmiş olan Osmanlı ordusunun ağırlıklarından dolayı geri çekilir iken arkalarında bıraktıkları kazanlardan dolayı almıştır. Ankara iline ortalama 46 km uzaklıkta olan bu ilçe Ankara İstanbul devlet karayolu üzerinde ulaşımı da sağlanmaktadır. Konum olarak ise Ankara ilinin kuzey batısında yer almaktadır. Buraya her nereden gitmek ister iseniz halk otobüsleri ile de ulaşımı sağlayabileceksiniz. Eğitim açısından her ne kadar küçük bir yer olsa bile oldukça farklı sayıda lise ve ilkokul da yer almaktadır. 2005 yılında Kazan da eğitime olan ilgi artmasından dolayı Başkent üniversitesinin birkaç bölümü de okutulmaya başlanmıştır. Oldukça farklı olarak yer alan tarihi ve turistik yerleri ile de daha çok turistlerin ilgi odakları olmaktadır. Hem savaş zamanından kalan kalıntılar ile dikkatleri çeker iken sonradan yapılan yapıtları ile de dikkatleri üzerine çekmektedir. İlçeye bağlı olan 30 tane mahallenin yanı sıra 13 tane de köy yer almaktadır. Nüfus olarak da her geçen sene sayısında minik minik oranlar ile artış da gözlenmektedir.

Kazan Nüfusu

Kazan ilçe sınırlarında her yıl yapılan nüfus sayımı son olarak da 2015 yılı içinde yapıldı. Bu yapılan sayım sırasında bir artış gözlenerek toplam 51.764 kişi olduğu belirlendi. Erkeklerin sayısı kadınların nüfus sayısından fazla olduğu gözlenir iken kadınların sayısı 25.164 olur iken erkeklerin nüfus sayısı olarak da 26.600 olduğu dikkatleri üzerine çekti.

Kazan Tarihi yerleri

– Kazan Tarihi yapıları

Kazan’ın Tarihi yerleri olarak en çok dikkatleri üzerine çeken yer olarak her an Roma döneminden kalma olan Beşpınar Çeşmesi dikkatleri üzerine çekmektedir. Bunların yanı sıra tabi ki de bu kadarı ile değil Tekke köyünde yer alan Duman Oğlu Emir Seyit Turhasan Beye ait olan oldukça geçmiş senelerden kalma olan Durhasan Bey türbesi de en çok ziyaret alan yerlerde olmaktadır. Katip oğulları ve Katip-Zade İbrahim Ethem çeşmeleri gibi oldukça çok sayıda olan çeşmeleri Kazan da yer alır iken buradan gelen suların da hayırlı ve şifalı su olduğu da söylenmektedir. Tabi ki de bu kadar farklı olan yapıların yanı sıra en çok gözler önünde yer alan yapı olarak da Helenistik çağdan kalma olan Karalar Asarkaya Mağarası olmaktadır. Oldukça farklı olan yapısı ile görenleri de kendine büyülemek konusunda oldukça farklı bir yapısı da yer almaktadır.

Kazan Gezilecek Yerler

Daha çok Kazan da öyle gezilecek pek yer olmasa bile en çok dikkatleri tarihi olan yerler çekmektedir. Biri birinden farklı zamanlardan kalan çeşmeler ve mağaralarından tutun müzelerine kadar farklı yapıları ile de her gören insanı kendine büyülemek konusundan en usta olan yerlerden bir tanesidir. Kazan’da gezilecek olan yerlerin en çok dikkatleri çeken kısmı ise Ankara Savaşı esnasında Osmanlıların gider iken geride bıraktıkları kazanın merkezde olduğu yer olmaktadır. Buraya giden herkes orada bir kez bile olsa ziyaret etmeden ve resim çekmeden asla da dönmez. Bitik mahallesi içerisinde yapılan kazılardan dolayı oldukça farklı olan kabartma boya küpleri, Lüristin tipi oklu balta, domuz heykeli olan vazo ve mühürlerin yer aldığı müzede her an gezmek için en çok rağbet gören yerler arasında olmaktadır. Biri birinden farklı kişiler tarafından yaptırılan çeşmeler de dikkatleri üzerine çeker iken her an istediğiniz her yerde yer alan bu çeşmelerin kenarlarında yer alan yapılar da gezilmek için en çok tercih edilen yerler arasında olmaktadır.

Kazan Yemekleri

Kazan’ın yemekleri arasında oldukça dikkatleri üzerine çeken çeşitleri yer almaktadır. Bunların başlıca kısımları daha çok et sever insanların damak zevkine uygun olan Kazan kavurma, bandırma gibi yemekleri olmaktadır. Tabi ki kendilerine özgü olan yemekler sadece bu kadarı ile değil bir yandan hoşmerim, corkalak, tarhana çorbası, katı haside, subüre gibi yemekleri de kendilerine özgü olur iken isimleri de kendilerine özgü olmaktadır. Bu yemekleri yapar iken sütlü olan tatlıların içine bile genellik ile kırmızı et tercih edilir iken beyaz et de kullanılmaktadır. Kazan‘ a özgü olan yemekler genellik ile et ile de yapıldığı dikkatleri üzerine çekmektedir.

Ankara Kazan Mahalleleri

Ahi Mahallesi, Akçaören Mahallesi, Akıncı Mahallesi, Alpagut Mahallesi, Aşağıkaraören Mahallesi, Atatürk Mahallesi, Aydın Mahallesi, Bitik Mahallesi, Ciğir Mahallesi, Çalta Mahallesi, Çimşit Mahallesi, Dağyaka Mahallesi, Dutözü Mahallesi, Emirgazi Mahallesi, Fatih Mahallesi, Fethiye Mahallesi, Günbaşı Mahallesi, Güvenç Mahallesi, İçören Mahallesi, İmrendi Mahallesi, İnceğiz Mahallesi, İne Mahallesi, İymir Mahallesi, Kanuni Sultan Süleyman Mahallesi, Karalar Mahallesi, Kayı Mahallesi, Kılıçlar Mahallesi, Kınık Mahallesi, Kışla Mahallesi, Kumpınar Mahallesi, Orhaniye Mahallesi, Örencik Mahallesi, Peçenek Mahallesi, Sancar Mahallesi, Saraç Mahallesi, Saray Mahallesi, Sarıayak Mahallesi, Sarılar Mahallesi, Satıkadın Mahallesi, Soğucak Mahallesi, Tekke Mahallesi, Uçarı Mahallesi, Yakupderviş Mahallesi, Yassıören Mahallesi, Yavuz Sultan Selim Mahallesi, Yayalar Mahallesi, Yazıbeyli Mahallesi, Yıldırımbeyazıt Mahallesi
 
Yukarı