Kalecik Hakkında Bilgiler

#1
Çevresinin ve bölgenin tarihi geçmişi bakacak olursak milattan önce 2000’li yıllara kadar dayanmaktadır. Bu noktada özellikle turistik bağlamda bir çok döneme ait izleri barındırmaktadır. Bu izler sadece yeryüzünde değil yer altındadır bulunmaktadır. Farklı gömü manasındaki kazı çalışmaları noktasında yer altında çeşitli imkanlar bulundurmaktadır. Bu yönü ile özellikle çalışmalara yön vermektedir. Bu manada bakacak olursak bir çok yer altı çalışmasının da bölgede yoğunlaştığını görebilmek mümkündür. 1071 meydan muharebesi sonucu Malazgirt savaşının zaferle tamamlanmasının ardından özellikle Selçukluların önemli bir giriş güzergahı olarak meydana çıkmıştır. Bu yönü ile de son derece önemli bir bölgedir. Selçukluların şehrin su ihtiyacını karşılayabilmek adına kemerler yaptırdıklarını görüyoruz. Bölge içerisinde yer alan kemerler halen tarihi niteliğini korumaktadır. Bu anlamda son derece önemli bir bölge olduğunu görebiliriz. Osmanlı dönemlerinde ise özellikle bir döneme dek Osmanlı boylarına bağlı olarak yaşamışlardır. Bu anlamda Osmanlılar içinde önemli bir bölge olarak kayda geçmiştir. Anadolu tarihi coğrafyası araştırmasında önemli bir yere sahiptir. Bir kaç ilçeyi birbirlerine bağlaması noktasında yine geçiş güzergahıdır. Farklı kültürlerin bir arada yaşadığını görebiliyoruz. Bu yönü ile de son derece önemli bir noktadır. Kalecik Ankara içerisinde kabuğunu kırmış ve açılmış bir ilçe olarak da karşımıza çıkıyor. 1925 yılında Mustafa Kemal Yozgat gezisinde yol üzerinde ilçeyi ziyaret etmiş ve farklı incelemelerde bulunmuştur. Kızılırmak vadisine de lokasyon olarak yakın bir noktada bulunmaktadır. Bu da ilçe değerini artırmaktadır.

Kalecik Nüfusu

Nüfus açısından Kalecik‘i ele alacak olursak eski benliğini koruduğunu söyleyebilmek mümkündür. Genel olarak nüfusun kır da değil kentte yaşadığını görebiliriz. Bu bağlamda özellikle nüfusun merkeze taşındığı görülmektedir. Merkez nüfusunun artması farklı iş olanaklarına bağlıdır. Kalecik nüfusu bu anlamda bakacak olursak gün geçtikçe kan kaybetmektedir. Başlarda özellikle Ankara nüfusunda çok önemli bir yere sahip olmasa da yüksek bir nüfus potansiyeline sahip olduğunu söyleyebiliriz. Bugün baktığımızda ise bölgenin son derece düşük bir nüfus yapısına sahip olduğunu görüyoruz. Bu anlamda özellikle Kalecik özellikle en fazla Kalecik nüfus yapısına 1985 senesinde yaşadığını görüyoruz. 85 sayımlarında 28 bin nüfusu ile tarihindeki en kalabalık günlerini yaşamışlardır. Bu açıdan önemlidir. Keza yine bununla beraber bölge nüfusunun son derece düşük bir noktada seyrettiğini görüyoruz günümüzde. 2015 sayımlarında 18 bin kesiminde seyrettiğini görüyoruz. Nüfus sayımı hususunda yine gün geçtikçe değer kaybettiklerini görebilmek mümkündür.

Kalecik Tarihi Yerleri

Kalecik tarihi yerler açısından bakacak olursak çeşitli yer altı zenginliklerine sahiptir. Yer altı zenginliklerinde farklı özellikleri ile çeşitli çalışmalara da zemin hazırladıklarını görüyoruz. Kalecik farklı coğrafi yapıları ile yine tarihi açıdan son derece önemli bir noktaya sahiptir. Tarihi açıdan geçmişi çok derin olması sebebiyle çeşitli yer sarsıntılarına maruz kalmıştır. Bu maruziyet sonucunda ise farklı yer üstü zenginliklerini getirmiştir. Kalecik yine bununla beraber bakacak olursak. İsminden görüleceği üzere bir çok kaleden oluşması anlamında son derece önemli bir bölgedir. Yer altında bakacak olursak bir çok farklı zenginliğe sahiptir. Alt yapı çalışmalarının bu anlamda çok zaman bunlara takıldığını görmek mümkün. Bunun dışında bölgenin gerçekten de farklı kalelere sahip olduğu görülmektedir. Yine geçiş güzergahı olması anlamında farklı kervansaraylar ve hanlar olduğunu görebiliyoruz. Bu anlamda Kalecik tarihi yerleri son derece önemli bir bölge olduğunu görüyoruz.

Kalecik Gezilecek Yerler

Kalecik gezilecek yerler noktasında son derece önemli bölgelere sahiptir. Bakacak olursak bir çok farklı mesire yeri ile halkın çeşitli noktalarda farklı etkinlikler yapmalarına izin vermektedir. Yine burada özellikle kervansaraylar ve hanlar bu anlamda son derece önemli bir bölgededir. Kalecik burada farklı tarihi bağlamda gezi anlamında çeşitli bölgelere sahip olmuştur. Kalecik burada yer altı çalışmalarının da önemle göze getirilebileceği bölgelerden biridir. Çeşitli noktalarda özellikle Kalecik’te yer altı çalışmalarının sergilendiği farklı bölgelerde bulunmaktadır. Keza yine bununla beraber çeşitli kalelere sahiptir. Kaleler üzerindeki çeşitli incelemeler bulunması da son derece önemlidir.

Kalecik Yemekleri

Kalecik yemekleri gerçekten bölgenin tüm güzelliklerini yansıtmaktadır. Bu anlamda farklı bölgelerin kozmopolit yaptığını söyleyebiliriz. Farklı insan tiplerinin yaşadığı bölgelerin yoğunlaştığı bir yer olması ile beraber burada farklı yemeklerin de ön plana çıktığını görüyoruz. Eskişehir ve Ankara’dan Kalecik’e yerleşen insanların olması noktasında farklı yemeklerin de yer aldığını görüyoruz. Kalecik yemekleri noktasında farklı tatların özellikle yer aldığını görüyoruz. Gerek doğu yemeklerinin gerek batı yemeklerinin Kalecik’te yer alan restaurantlarla olduğunu görüyoruz. Yine burada özellikle yemeklerin Türkmen ve doğu kökenli vatandaşlarımızın birlikte yaşamalarının sonucu olarak çeşitli tatların var olduğu görülmektedir.

Ankara Kalecik Mahalleleri

Afşar Mahallesi, Ahikemalşenyurt Mahallesi, Ahiler Yenice Mahallesi, Akcataş Mahallesi, Akkaynak Mahallesi, Akkuzulu Mahallesi, Aktepe Mahallesi, Alibeyli Mahallesi, Altıntaş Mahallesi, Arkbürk Mahallesi, Beykavağı Mahallesi, Buğra Mahallesi, Cuma Saray Mahallesi, Çandır Mahallesi, Çanşa Kale Mahallesi, Çaykaya Mahallesi, Çiftlikköy Mahallesi, Dağdemir Mahallesi, Değirmenkaya Mahallesi, Demirtaş Mahallesi, Elmapınar Mahallesi, Eskiköy Mahallesi, Eşmedere Mahallesi, Gökçeören Mahallesi, Gökdere Mahallesi, Gölköy Mahallesi, Gümüşpınar Mahallesi, Hacıköy Mahallesi, Halilağa Tabakhane Mahallesi, Halitcevriaslangil Mahallesi, Hançılı Mahallesi, Hasayaz Mahallesi, Karahöyük Mahallesi, Karalar Mahallesi, Karatepe Mahallesi, Karkın Mahallesi, Keklicek Mahallesi, Kılçak Mahallesi, Kınık Mahallesi, Kızılkaya Mahallesi, Koyunbaba Mahallesi, Kuyucak Mahallesi, Mahmutlar Mahallesi, Samanlık Mahallesi, Satılar Mahallesi, Şemsettin Mahallesi, Şeyhmahmut Mahallesi, Tavşancık Mahallesi, Tilki Mahallesi, Uyurca Mahallesi, Yalımköy Mahallesi, Yeniçöte Mahallesi, Yenidoğan Yeşilyurt Mahallesi, Yeşilöz Mahallesi, Yılanlı Mahallesi, Yurtyenice Mahallesi, Yüzbey Mahallesi
 
Yukarı