Haymana Hakkında Bilgiler

#1
Haymana ilçesini tarihi açıdan ele alacak olursak tarihinin ilk çağlara dek uzandığını görebiliriz. Ankara bölgesinin bu çağlara dek uzanan nadir ilçelerinden biridir. Bununla beraber şehirde bölgenin o döneme ait farklı yer altı kalıntılarına halen rastlamak mümkündür. Yer altı zenginliklerinin son derece ön planda olduğunu görebiliriz. Stratejik anlamda da hem başkentin bir ilçesi olması nedeniyle son derece önemlidir hem de bağladığı ilçeler sebebiyle. Birbirine bağladığı ilçeler arasında farklı bakanlıkların olduğu bölgelerin de olduğunu görecek olursak son derece önemli ve stratejik bağlamda kritik bir bölge olduğunu söyleyebiliriz. Bunun yanı sıra çeşitli stratejik bağlamda askeri karargahları da bünyesinde barındırır. Bu anlamda da farklı bir stratejik önemi olduğunu söyleyebiliriz. Bunun dışında Haymana özellikle kaplıcaları ile ünlüdür. Bölgenin turizmine de son derece önemli bir katkı yapan bu noktanın değerli olduğunu görüyoruz. Bir çok kaplıca termal otelin bölgede olması son derece büyük bir istihdam ağı oluşturuyor. Bu anlamlarda son derece önemli bir yol oluşturuyor. Haymana tüm bunların yanı sıra Türkmen ve Kürt aşiretlerini de bünyesinde barındırmaktadır. Bölgenin nüfus topografisinde bu durum halen açıkça görülmektedir. Nüfus yoğunluğuna bakacak olursak neler söyleyebiliriz hemen göz atalım.

Haymana Nüfusu

Nüfus açısından bir çok farklılığa sahiptir. Bu noktada çeşitli hususlar göz önüne çıkmaktadır. Özellikle nüfusundaki çeşitlilik Haymana’yı gerçekten kozmopolit bir ilçe yapmaktadır. 1900’lü yılların başında bölgeye yerleşen Türkmen beyleri hala yerlerindedir. Bölgenin yerli aşiretleri haline gelmişlerdir. Keza yine bu noktada Kürt aşiretleri de Haymana bölgesinde yerlerini almışlardır. Nüfus noktasında çeşitli hususlara sahiplerdir. Bunun dışında bakacak olursak Haymana bölgesinde nüfus sayısı çeşitli artış ve azalmalar yaşamıştır. Günümüzde net olarak azaldığı görülmektedir. Bölgede herhangi bir iş imkanının bulunmuyor olması ve buna mukabil askeri alan yoğunluğunad bir bölge olması farklı coğrafi ve mevsim sorunları yerleşme noktasında negatif kılmıştır. Haymana nüfus noktasında son yıllarda net bir azalmaya gitmektedir. En yüksek nüfus yapısını 1960 senesinde görmüşlerdir. Bu senede yaklaşık 60 bin kişiye ev sahipliği yapmışlardır. Şu an ise 2010 yılından bu yana müthiş bir azalma söz konusudur. Farklı sebepleri vardır Haymana nüfusundaki bu azalmanın. 2013 yılında 42 bin olan nüfus 2014’te 41 bine düşmüştür. Bu yıl ise 2015 senesinde yapılan sayımlarda inanılmaz bir düşüşe imza atarak 28 bine kadar gerilemiştir. Bu nüfusun büyük bir bölümünü bölge aşiretleri oluşturmaktadır.

Haymana Tarihi Yerler

Tarihi yerler açısından son derece kaplıcaları ile meşhurdur. Haymana tarihi yerler noktasında azalan nüfusuna rağmen Ankara bölgesinin en zengin bölümlerinden biridir. Bu anlamda farklı gezi ve araştırmalar için bire bir tarihi bölgelerin olduğunu görebilmek mümkündür. Yer altı zenginlikleri ile ön plana çıkan bir ilçe olması noktasında kaplıcaları son derece önemlidir. Kaplıcalar Haymana adına tarihi bir unsur olarak sayılabilir. Yer altı zenginliklerinin ilk çağlarda meydana gelen fay kırıkları sebebiyle oluşması özellikle çeşitli yer altı kazılarının da bir numaralı sonucunu oluşturmaktadır. Bu bağlamda ele alınacak olursa önemli bir unsur olduğundan bahsedebiliriz. Haymana tarihi açıdan farklı mağaralara da sahiptirler. Meydana gelen farklı yer kabuğu hareketlenmeleri sonucu oluştukları tahmin edilen çeşitli mağaralar bu anlamda önem arz etmektedir. Yine kaleler bu anlamda önemli birer tarihi unsur sayılabilir. Koruma altında olan Gavur kalesi tarihi bir bölge olarak görülmektedir. Haymana höyüklerinin de bu anlamda önem arz ettiğini söyleyebiliriz. Bu anlamda en önemli höyük mağarasının Külhöyük olduğu görülebilir. Burada önemli olan tarihi yerlerin ne denli önem arz ettikleri ve Haymana’ya ne kazandırdıkları olacaksa Haymana geçiminin turizmden bu şekilde sağlıyor diyebiliriz.

Haymana Gezilecek Yerler

Gerek tarihi açıdan gerek gezme noktasında bir çok çeşitli bölgeye sahiptir. Haymana gezilecek yerler noktasında en başta vurgulanması gereken yerler hiç şüphesiz kaplıcalar olacaktır. Bir çok sağlık probleminde de önemle kullanılan Haymana kaplıcalarının önemli bir uğrak nokta olduğu aşikar. Bu noktada kaplıcaların yaz aylarında çeşitli yaş gruplarından misafirlerini ağırladıklarını da görebilmek mümkündür. Yine bunun yanında Haymana höyükleri burada önemli bir gezi durağı olabilecektir. Külhöyük burada önemli bir gezi durağıdır. Aynı zamanda oluşan diğer çeşitli mağaralar farklı gezi adreslerinden sadece bir kaçı. Kaleler noktasında ilçeyi ele alacak olursak Haymana bir çok kaleye de sahiptir. Gezi durağı noktasında yine farklı mesire yerlerinde halka açık farklı etkinliklerin planlandığını görebilmek mümkün. Bu yönü ile de son derece önemli bir durak olan Haymana’da gezi adına bir çok alan var.

Haymana Yemekleri

Özellikle burada Türkmen ve Kürt aşiretlerinden bahsetmemek olmaz. Her iki kültürün de son derece önemli yemek çeşitlerinin olduğunu görebilmek mümkün. Bölgeye hasıl olmuş iki farklı kültürün damak tatlarını tadabilmek adına bölge son derece sağlam tasarlanmıştır. Haymana yemekleri denince akla gelen her türlü unsuru buralarda tadabilmeniz mümkündür. Keza yine bölgeye yerleşmiş olan yer yer Karadeniz yemek duraklarına da varabilmek mümkündür. Kaplıca turizminin önem arz etmesi sonucu farklı türlerdeki yemek ve restaurantlarında önemli bir kesiminin burada yer aldığını görebiliyoruz.

Ankara Haymana Mahalleleri

Ahırlıkuyu Mahallesi, Aktepe Mahallesi, Alahacılı Mahallesi, Altıpınar Mahallesi, Ataköy Mahallesi, Bahçecik Mahallesi, Balçıkhisar Mahallesi, Boğazkaya Mahallesi, Bostanhüyük Mahallesi, Bumsuz Mahallesi, Büyükkonak Mahallesi, Büyükyağcı Mahallesi, Cihanşah Mahallesi, Cingirli Mahallesi, Culuk Mahallesi, Çaldağ Mahallesi, Çalış Mahallesi, Çatak Mahallesi, Çayraz Mahallesi, Çeltikli Mahallesi, Demirözü Mahallesi, Dereköy Mahallesi, Deveci Mahallesi, Devecipınarı Mahallesi, Durupınar Mahallesi, Durutlar Mahallesi, Emirler Mahallesi, Esen Mahallesi, Eskikışla Mahallesi, Evci Mahallesi, Evliyafakı Mahallesi, Gedik Mahallesi, Gültepe Mahallesi, Güzelcekale Mahallesi, İncirli Mahallesi, Karahoca Mahallesi, Karaömerli Mahallesi, Karapınar Mahallesi, Karasüleymanlı Mahallesi, Katrancı Mahallesi, Kavak Mahallesi, Kayabaşı Mahallesi, Kerpiç Mahallesi, Kesikkavak Mahallesi, Kızılkoyunlu Mahallesi, Kirazoğlu Mahallesi, Kutluhan Mahallesi, Küçükkonak Mahallesi, Küçükyağcı Mahallesi, Medrese Mahallesi, Saatli Mahallesi, Sarıdeğirmen Mahallesi, Sarıgöl Mahallesi, Sazağası Mahallesi, Serinyayla Mahallesi, Seyran Mahallesi, Sırçasaray Mahallesi, Sinanlı Mahallesi, Soğulca Mahallesi, Söğüttepe Mahallesi, Şerefligökgöz Mahallesi, Tabaklı Mahallesi, Tepeköy Mahallesi, Toyçayırı Mahallesi, Türkhüyük Mahallesi, Türkşerefli Mahallesi, Yamak Mahallesi, Yaprakbayırı Mahallesi, Yaylabeyi Mahallesi, Yeni Mahallesi, Yenice Mahallesi, Yeniköy Mahallesi, Yergömü Mahallesi, Yeşilköy Mahallesi, Yeşilyurt Mahallesi, Yukarısebil Mahallesi, Yurtbeyli Mahallesi
 
Yukarı