Güdül Hakkında Bilgiler

#1
Birbirinden değerli mağaraları ile ünlü olan Ankara’nın Güdül ilçesi gerçekten son derece önemli bir ilçedir. Bu noktada tarihi açıdan bir değerlendirme yapacak olursak ilçe ilgili şunları söyleyebiliriz. Bu noktada Selçuklu dönemlerine kadar uzayan tarihi mevcuttur. Tarihi anlamda bu geriye gidiş son derece önemlidir. Bakacak olursak Selçuklu döneminden kalma bir çok yapıt olduğunu görülebilir. Güdül ilçesinin Selçuklu dönemleri noktasında adının Gödül olduğu ve zaman içerisinde Güdül olarak günümüze ulaştığını görebiliyoruz. Bu açıdan son derece önem arz ettiğini görebilmek mümkündür. Güdül ilçesi yine bunun yanında nüfus çeşitliliği ile de göze çarpmaktadır. Bir çok Ankara ilçesinin yanı sıra tek bir sıra kitlenin ilçeye hasıl olduğunu görmüyoruz. Kültürel farklılıklar ilçe adına son derece önemlidir. 1957 senesinde ilçe statüsüne kavuşmuştur. Bunun dışında Ankara’da gerçekten son derece mağaraları ile ünlü bir noktada olduğunu söyleyebiliriz. Coğrafi açıdan Ankara bölgesinin en az yağış alan noktalarından biridir. Bu açıdan da ilçenin farklılık arz ettiğini görüyoruz.

Güdül Nüfusu

Güdül nüfus çeşitliliği ile göz önünde olmaktadır. Ankara şehrinde bir çok ilçede tek bir çeşit kültür mevcuttur. Bunun yanında Güdül’de ise birden fazla nüfus yapısına sahip olunduğu görülmektedir. Kültür çeşitliliği net olarak göz önündedir. Bu anlamda bir çok ilçeden son derece farklı bir noktada durmaktadır. Güdül 1957 senesinde ilçe statüsüne kavuşmuştur. Bu yıldan bugüne dek farklı nüfus farklılıkları göz önüne gelmektedir. Güdül nüfusunun bu aşamada son yıllarda son derece düşmektedir. Bölgenin farklı iş imkanlarına sahip olmaması ve bunun yanı sıra yağış almaması son derece önemlidir. Bunlar Güdül’ün nüfus düşüşünde son derece önemli bir detaydır. 2000 senesinde en fazla nüfus yapısına sahip olduğunu görüyoruz. 2000 yılı başında 18 bin nüfusu ile tarihinin en yüksek nüfusuna sahip olmuştur. Bunun devamında ise Güdül nüfusunun günden güne düştüğünü görmekteyiz. 2015 senesinde yapılan nüfus sayımlarında ise 8300 kişilik bir nüfus potansiyeline sahip olduğu görülmektedir.

Güdül Tarihi Yerleri

Güdül tarihi yerler noktasında kısır kalmıştır. Selçuklular dönemine dek uzanmakta tarihi.Bu açıdan önemlidir. Güdül tarihi yerleri açısından bakacak olursak özellikle farklı mağaraları ile bilinmektedir. Güdül mağaraları sadece Ankara’da değil Anadolu’da bir çok şehirde son derece ünlüdür diyebiliriz. Bunun dışında Güdül tarihi yerleri açısından sahip olduğu Selçuklu dönemi camiileri ile bilinmektedir. İlçe içerisinde yer yer buralardan kalan farklı camiiler ve bu tarihi eserleri görebilmek mümkündür. Bunlar yanı sıra tarihi Güdül konakları da yine son derece önemli birer tarihi bölgelerdir. Yaklaşık asırlık diyebileceğimiz farklı uzantıları ile farklı bir tarihi hava katan Güdül tarihi konaklarının da tarih açısından önemli olduğunu söyleyebiliriz.

Güdül Gezilecek Yerler

Güdül gezilecek yerler açısından çeşitli noktalara da sahiptir. Gezilecek yerler bünyesinde Güdül özellikle mağaraları ile ünlüdür. Tarihi bir gezi yapmak istiyorsanız burayı son derece kullanışlı bir şekilde kullanabilirsiniz. Bu noktada gezilecek yerler konusunda zengin olmasa da önemli bir nokta olduğunu görebiliyoruz. Güdül bunun yanında yine tarih yanında dini bir değer katmak istiyorsanız buna Selçuklu döneminden kalan camiileri gezebilirsiniz. Bu anlamda son derece önemli gezilecek yerlere sahiptirler. Bu noktada yine tarihi konaklar asırlık bir şekilde ziyaretçilerini bekliyor diyebiliriz. Bu anlamda da son derece önemli bir yerdir konaklar. Güdül’de yine farklı mesire alanları piknik yapmak isteyen aileleri kucaklıyor. Bu açıdan yeşil alanı az olan Ankara’da bu ilçenin bu imkana sahip olması yine son derece önemlidir diyebiliriz.

Güdül Yemekleri

Güdül yemekleri konusunda da farklı kültürleri kullanmaktadır. İlçe içerisinde farklı kültürlerin yer alması burada son derece önemlidir. Bu manada Güdül yemekler konusunda bir çok kültürden yiyeceği ve restaurantı ilçede barındırmaktadır. Güdül son derece nüfus açısından geriye saysa da kültürel manada ileri devam eden bir ilçedir. Bu manada yine farklılıkları bünyesinde barındırmakta. Bu noktada yine özellikle bölgede tatar kökenli vatandaşlarımızın olması son derece önemli. Farklı yemekler konusunda bir zenginlik yaşanması anlamında çeşitlilik var. Keza yine Türkiye’nin her bölgesinden farklı yemekleri tadabilirsiniz. Gerek Karadeniz’den gelecek balık yemeklerini yiyebilirsiniz gerekse yine doğudan gelen farklı tatları tadabilmek adına farklı noktalarda buluşabilirsiniz.Aynı zamanda ilçede Ankara’ya özgü çeşitli yemekleri yiyebilme şansına da sahipsiniz. Bu açıdan da son derece çeşitlilk yaşanabiliyor.

Ankara Güdül Mahalleleri

Adalıkuzu Mahallesi, Afşar Mahallesi, Akbaş Mahallesi, Akçakese Mahallesi, Aşağı Mahallesi, Boyalı Mahallesi, Çağa Mahallesi, Çukurören Mahallesi, Emirler Mahallesi, Garipçe Mahallesi, Güzel Mahallesi, Hacılar Mahallesi, Kadıobası Mahallesi, Kamanlar Mahallesi, Karacaören Mahallesi, Kavaközü Mahallesi, Kayı Mahallesi, Kırkkavak Mahallesi, Meyvabükü Mahallesi, Özçaltı Mahallesi, Özköy Mahallesi, Salihler Mahallesi, Sapanlı Mahallesi, Sorgun Mahallesi, Tahtacıörencik Mahallesi, Taşören Mahallesi, Yelli Mahallesi, Yeni Mahallesi, Yeşilöz Mahallesi, Yukarı Mahallesi
 
Yukarı