Gölbaşı Hakkında Bilgiler

#1
Tunç devrine kadar ulaşan tarihi yönü ile son derece önemli yerleşim noktalarından biridir denebilir. Gölbaşı farklı bir çok uygarlığa ev sahipliği yapmıştır. Frigler,Hititler,Persler gibi çok çeşitli kültürlerin bölge de yer edinmesi bugünkü yapısında son derece önemlidir. Bu anlamda tarihi açısından çok fazla geriye gidilebilecek yerleşim yerlerinden olan Gölbaşı daha önceleri bir mahalle olarak yaşamaktaydı. Gölhanı mahallesi olarak yaşayan ilçe zaman içerisinde gelişen nüfusu dolayısı ile ilçe olma özelliğini kazanmıştır. Bu noktada yine bunlarla beraber Gölbaşı ilçesinin stratejik açıdan son derece mühim bir bölge olduğunu görebiliyoruz. Sahip olduğu askeri alan son derece önemlidir burada. Gölbaşı burada askeri alanların içerisinde bulunan ilçe olması anlamıyla öne çıkmaktadır. Farklı tartışmalara sebep olsa da ilçe olması burada önemlidir. Yine sahip olduğu özel yeşil alanlar sebebiyle gerek bakanlıkların gerekse belediyenin özel olarak üzerinde durduğu bölgelerin başında gelmektedir. Koruma altına alınan bir çok bölgesi ile bu noktada önem arz eden bir ilçedir Gölbaşı.

Gölbaşı Nüfusu

Nüfus açısından son derece çeşitli kültürlere ev sahipliği yapmaktadır. Genel olarak Ankara yerlilerine ev sahipliği yapıyor olsa da burada farklı kültürleri de bir arada tutmaktadır. 1985 senesinde sahip olduğu en düşük nüfus yine bir çok Ankara ilçesine oranla son derece üst seviyelerdedir diyebiliriz. Zaman içerisinde gelişen sanayisi ve farklı ticari seviyeleri ile çekim noktası haline gelmiştir. Şu an gün geçtikçe yükselen bir nüfus eğilimine sahiptir. Bu yönü ile ön plana çıkmakta olan Gölbaşı’nda farklı demografik yapıların yer aldığını görüyoruz. 2011 senesinde ilk defa 100 binler seviyesinde bir nüfusa sahip olan Gölbaşı günümüzde ise 122 bin yaklaşık nüfusu ile son derece ön planda bir ilçedir. Ankara’nın nüfus yükünü çekmesi noktasında önemli bir potansiyele sahip olan Gölbaşı nüfus çeşitliliği açısından da tüm Ankara’nın küçük bir minyatürü denebilir.

Gölbaşı Tarihi Yerler

Ankara’da az sayıda bulunan sulak alanlardan birine sahip olan Gölbaşı bu anlamda son derece önemlidir. Bölgenin nadir büyük sulama alanlarından birine sahip olması yönü ile bir çok ilçeden daha fazla göç almaktadır. Bu yönü ile ön plana çıkmıştır. Bölgenin çok fazla uygarlığa ev sahipliği yapmış olması bir çok tarihi kalıntının da yer almasına sebep olmuştur. Bu yönleri ile ön plana çıkmaktadır. Friglerden ve Lidyalılardan kalan farklı yapılar üzerinde hala çalışılmaktadır. Hititlerinde dönem içerisinde konaklama alanlarından biri olan Gölbaşı farklı gömülere de sahiptir. Define avcılarının uğrak mekanı haline gelen ilçe içerisinde hala farklı çalışmalar yapılmaktadır. Arkeolojik çalışmaların da merkezi haline gelen Gölbaşı tarihi yerleri sırasında Osmanlı izlerine de rastlamak mümkün. Gölbaşı ara mahallelerinde farklı yapıtlar mevcuttur. Camiler hanlar gibi. Buralarda Osmanlı izlerine rastlamak son derece mümkündür. Bu yönü ile tarihi açıdan son derece önemli bir noktaya sahiptir. Gölbaşı tarihi yerlerin dışında Eymir Gölü ve Mogan Gölü’ne de ev sahipliği yapmaktadır. Bölgenin bu açıdan en değerli noktalarından biri haline gelmiştir. Özellikle yaz aylarında Gölbaşı ilçe nüfusunun bir nebze daha arttığını görebilmek mümkündür.

Gölbaşı Gezilecek Yerler

Şayet tarihi bir gezi yapacaksanız Gölbaşı Ankara adına önemli ilçelerden biridir. Mahalle aralarında kalan camiler ve hanlar tarihi ve mistik bir gezi adına son derece önemli ve verimli olabilir. Bu anlamda ön plana çıkan ilçelerdendir. Gölbaşı bunun dışında gezilecek yerler açısından sulak alanlara sahip olması özelliği ile bilinmektedir. Özellikle yaz aylarında sahip olduğu göl kenarlarının son derece önemli bir hale sahip olduğunu görebiliyoruz. Bunlar Gölbaşı gezilecek yerler açısından son derece önemli bir noktaya sahiptir. Bunlar dışında farklı arkeolojik kazılarında son derece öneme sahip olduğunu görebiliyoruz. Bu anlamda bakacak olursak Gölbaşı son derece önemli bir seviyeye sahiptir.

Gölbaşı Yemekleri

Ankara Gölbaşı yemekler noktasında da son derece önemli bir bölgedir denebilir. Çeşitli imkanları doğrultusunda farklı kültür yemeklerini bünyesinde barındırması ile ünlü bir ilçe olduğunu görebiliyoruz. Bu yönü ile ön plana çıkmaktadır. Yemekler anlamında klasik Ankara yemeklerini ilçe içerisinde rahatlıkla kaliteli restaurantlarda bulabilirsiniz. Keza yine kültür farklılığı sayesinde de Gölbaşı yemekleri konusunda farklılıklar yer aldığını görüyoruz.

Ankara Gölbaşı Mahalleleri

Ahiboz Mahallesi, Akörençarşak Mahallesi, Altunçanak Mahallesi, Bağiçi Mahallesi, Bahçelievler Mahallesi, Ballıkpınar Mahallesi, Bezirhane Mahallesi, Boyalık Mahallesi, Çayırlı Mahallesi, Çeltek Mahallesi, Çimşit Mahallesi, Dikilitaş Mahallesi, Emirler Mahallesi, Eymir Mahallesi, Gaziosmanpaşa Mahallesi, Gökçehüyük Mahallesi, Gölbek Mahallesi, Günalan Mahallesi, Hacıhasan Mahallesi, Hacılar Mahallesi, Hacımuratlı Mahallesi, Halaçlı Mahallesi, İkizce Mahallesi, İncek Mahallesi, Karaali Merkez Mahallesi, Karaali Yazlık Mahallesi, Karacaören Mahallesi, Karagedik Aydın Mahallesi, Karagedik Ercan Mahallesi, Karaoğlan Mahallesi, Karşıyaka Mahallesi, Kırıklı Mahallesi, Kızılcaşar Mahallesi, Koparan Mahallesi, Mahmatlı Mahallesi, Mahmatlıbahçe Mahallesi, Oğulbey Mahallesi, Oyaca Akarsu Mahallesi, Oyaca Yeşilçam Mahallesi, Örencik Mahallesi, Seğmenler Mahallesi, Selametli Şehit Emrah Mahallesi, Soğulcak Mahallesi, Subaşı Mahallesi, Şafak Mahallesi, Taşpınar Mahallesi, Tepeyurt Mahallesi, Topaklı Mahallesi, Tulumtaş Mahallesi, Velihimmetli Mahallesi, Yağlıpınar Mahallesi, Yavrucuk Mahallesi, Yaylabağ Mahallesi, Yurtbeyi Mahallesi
 
Yukarı