Evren Hakkında Bilgiler

#1
Evren

Bölgenin özellikle Hirfanlı Gölü çevresinde yer alması özellikle önemlidir. Stratejik açıdan şehir adına önemi büyüktür. Şehir içerisinde herhangi bir deniz veya sulak alan olmaması bu anlamda bölgeyi bir kademe ileri çıkarıyor. Bölgenin sahip olduğu sulak alanlar son derece önemli hale gelmektedir bu noktada. Bunun dışında tarihi Osmanlı dönemlerine dek dayanmaktadır. Bu dönemlerde Havran olarak adlandırıldığı bilinmektedir. Yine bunlarla beraber bakacak olursak Evren’in çok önemli bir stratejik konuma da sahip olduğunu görüyoruz. İlçenin içerisinde yer alan askeri alanlar burada öne çıkıyor. Askeri alan açısından bölgenin en önemli birliklerinden birine ev sahipliği yapmaktadır. Yine çeşitli arkeolojik amaçlı kazıların başlıca giriş noktası Evren olmuştur denebilir. Bu yönü ile de önem kazanmaktadır.

Evren Nüfusu

Nüfus açısından Ankara’nın en düşük nüfuslu bölgelerinden olduğunu söyleyebiliriz. Bu noktada gerçekten bir ilçe adına son derece düşük bir nüfusa sahiptir. Nüfus yapısında çok çeşitli kültürler olduğunu söylemek zor. Ankara yerlilerinin bölge içerisinde yer aldıkları görülebilir. Başkent adına nüfus yükü taşıyan bir bölge olduğunu söyleyebilmek zor. Bu noktadan bakacak olursak en yüksek nüfusunu ilçe statüsü kazandığı 1990 senesinde elde etmiştir. 6900 nüfusu ile dönemin en az nüfuslu ilçelerinden biri olması ile ön plandadır. Devamındaki süreçte de yine bölgenin sahip olduğu koşullar sebebi ile bu nüfus azalma eğilimi devam etmiştir. Ve hemen neredeyse hiç artış eğilimine geçmediğini görebiliyoruz. 2015 nüfus sayımında ise Evren nüfusunun 2800 civarında seyrettiği görülmektedir. Kır nüfusu neredeyse hiç bulunmayan ilçenin tamamı şehir bölgesine yerleşmiştir. Bu noktada da önemlidir.

Evren Tarihi Yerleri

Osmanlı dönemlerine kadar uzanan tarihine bakacak olursak bir çok farklı tarihi alana sahip olduğunu görebiliriz. Evren tarihi yerlerinin başında hiç şüphesiz dönemin ruhunu en iyi yansıtan camilerin geldiğini görebiliyoruz. Tarihi açıdan yaşayan bir ilçedir Evren. Bu yönü dışında keza yine Hirfanlı Barajı’nın tarihi bir anlamı olduğunu görebiliyoruz. Bu yönü ile de ön plana çıkmaktadır. Keza yine Osmanlı döneminden kalan farklı gömülerin de ilçe içerisinde yer aldığı bilinmekte. Evren bu anlamda arkeolojik kazıların ve çalışmaların da yoğunlaştığı bir ilçe olarak karşımızda duruyor. Bunlar dışında dönemin ruhunu yaşatan birkaç han bulunmakta yine. Geçiş noktası olması özelliğini Osmanlılar döneminde de koruyan Evren ilçesi bu yönü ile de karşımıza çıkmaktadır.

Evren Gezilecek Yerler

Gezilecek yerler açısından son derece zengin bir bölge olan İç Anadolu’da ilçedir. Ankara’nın en düşük nüfusa sahip en sakin ilçelerinden biri olması ile ön plana çıkmıştır. Düşük bir nüfusa sahip olsa da çeşitli gezilecek yerler noktasında öneme sahiptir. Bu bağlamda bir çok gezilecek yeri bünyesinde barındırır Evren. Şüphesiz bunlardan ilki Semizbağı Höyük. Yerleşim yeri olması noktasında son derece doğal bir ortama sahip olan Evren’de bu höyüğün değeri gerçekten azımsanamaz. Bir çok gezginin uğrak mekanı olan ve Ankara’ya ayrı bir anlam katan bu yapının tarihi anlamda da son derece önemli bir yeri olduğunu görüyoruz. Evren gezilecek yerler açısından zengin bir bölgedir. Buna bir örnek olarak ise Sığırcık Kalesi’ni verebiliriz. Şehrin korunması adına önemli bir kale olarak inşa edilmiştir. Her ne kadar şu an için küçük bir yerleşim yeri olsa da Ankara sınır güvenliği açısından Osmanlı dönemlerinde stratejik açıdan önemli bir ilçe Evren. Bunun yanında şehrin tek sulak alanı olan Hirfanlı Barajı’na kıyısı olan ilçedir. Bu açıdan da son derece önemlidir. Sulak alan olması nedeniyle meteorolojik anlamda da daha serin olan bu ilçenin önemi burada bitmiyor. Yusufuşağı Köyü yine bölgenin en önemli duraklarındandır. Bu anlamda Osmanlı dönemlerinin ruhunu hala yaşatan köylerden biri olan Yusufuşağı gerçekten dönemin ruhunu yansıtmasının yanı sıra doğal güzelliği ile de göz almaktadır.

Evren Yemekleri

Evren yemekleri konusunda klasik bir Ankara bölge ilçesidir denebilir. Kendine ait bir yemek kültürünün çok fazla olduğunu söylemek olmayacak olsa da bu bağlamda özellikle çeşitli Ankara yemekleri noktasında çeşitlilik arz etmektedir. Bu anlamda bir çok ilçeden sıyrılan Evren yemekler anlamında gelişmiştir. Her çeşit bölge yemeğini bulabileceğiniz bir çok restaurant mevcuttur.

Ankara Evren Mahalleleri

Altınbaşak Mahallesi, Cebirli Mahallesi, Çatalpınar Mahallesi, Demirayak Mahallesi, Esentepe Mahallesi, Eskitorunobası Mahallesi, İbrahimbeyli Mahallesi, İnebeyli Mahallesi, Modern Mahallesi, Solakuşağı Mahallesi, Şerafettin Yılmaz Mahallesi, Yeni Mahallesi, Yusufuşağı Mahallesi
 
Yukarı