Etimesgut Hakkında Bilgiler

#1
Etimesgut

10.300 hektar yüzölçümüne sahip Ankara’nın Etimesgut ilçesinin en eski yerleşim birimi olduğu tahmin edilmektedir. İlçe içinde yapılan kazılarda Göksu Göleti kıyısında M.Ö olduğu tahmin edilen bir takım eşyalara rastlanmıştır. Gün geçtikçe gelişen Etimesgut zamanla anakent bir ilçe haline gelmiştir. Etrafında Yenimahalle ve yönetim merkezi olan Çankaya gibi ilçelerin bulunması da ilçenin büyümesi ve gelişmesi yönünde büyük katkı sağlamıştır. İlçe içerisinde bulunan Göksu Göleti yağmur suları ile beslenmektedir. Doğal göl olmamasına karşın Göksu Göleti ilçe halkına hafta sonunu sakin geçirebilecekleri bir imkân sağlamıştır. Etimesgut içinde bulunan Şeker Fabrikası, TRT Kampüsü sayesinde ilçede burada çalışanların oturabileceği ayrı bir alan oluşmuştur. Bunların yanında ilçe içerisinde çok fazla alışveriş merkezi bulunduğu için bu ilçeye talepte fazladır. İlçe yolları güzelleştirilmiş sinema, tiyatro gibi etkinliklerin yapılabileceği bir meydan oluşturulmuştur. İlçe içerisinde bulunan Askeri Kampüs alanı da ilçeyi askeri yönden etkin hale getirmiştir. İlçenin çoğu mahallesinde modern kentleşme başlamış ve diğer ilçelere göre hızlı gelişen bir yöre haline gelmiştir. İlçenin bu denli hızlı gelişmesi ekonomik alanları da etkilemiştir. Kurulan fabrikalar, kampüsler nedeniyle tarım alanları oldukça azalmış çalışan nüfus bu alanlara yönelmiştir.

Etimesgut Nüfus

527.959 2015 yılı nüfus bilgilerine sahip olan ilçe içerisinde her sene dalgalanmalar yaşanmıştır. Sürekli artan nüfusu ile ilçe gelişmişlik düzeyinin hızla geliştiğini bizlere kanıtlar niteliktedir. Bu alanlarda yeni iş imkânlarının oluşması da insanları bu ilçeye çekmektedir.

Etimesgut Tarihi Yerler

İlçenin hızlı gelişimi nedeniyle ilçe içerisinde alışveriş merkezleri ve parklar artarken tarihi yerlersınırlanmıştır.

  • Etimesgut Hava Müzesi: Bu müze savaş uçakları, uçak simülatörleri ve model uçakları ile ziyaretçilerine uçaklar hakkında bilgi edindirmektedir. Askeri eğitim araçlarını da yine bu müze içerisinde görebilirsiniz.
  • Ahi Evran Türbesi: Elvanköy’de bulunan türbenin eski zamanlardan kaldığı bilinmekte fakat hakkında kesin bir bilgiye ulaşılmamaktadır. Türbe baş ağrısı çeken insanların ziyaret ettiği bir türbedir. Çoğu insan türbe ziyaretinden sonra şikayet ettikleri durumdan kurtulduklarını ifade etmektedir.
Etimesgut Gezilecek Yerler

Etimesgut’a geldiğiniz zaman görmeniz gereken ilk yer Göksu Parkı’dır. Yağmur sularından oluşan Göksu Göleti etrafına inşa edilmiş bu park, sadece ilçede oturanlar değil özellikle hafta sonları diğer ilçe ve merkezden gelen insanlarla dolup taşmakta. Bu gölet etrafındaki parkta piknik yapabilir, doğa ile iç içe olabilirsiniz. Etimesgut’ta gezilecek yerlerden ikincisi Alice Harikalar Diyarı’dır. Bu alanda ise geçmişten günümüze kadar televizyonlarda gördüğümüz veya büyüklerden dinlediğimiz bütün çizgi film, masal ve fıkra kahramanlarının maketleri yer almakta. Özellikle çocukların oldukça ilgisini çeken park yetişkinler için düzenlenen kısımları ile de fazla talep görmektedir. Bu alan içerisinde haftanın belirli günlerinde çocuklar için gösteriler düzenlenmektedir. Çok geniş bir alan kaplayan bu parkın bir diğer özelliği ulaşımının gayet kolay ve rahat olmasıdır. Aynı şekilde Göksu Parkı’na da çok rahat ulaşabilir ve gezebilirsiniz.

Etimesgut Yemekleri

İlçenin meşhur çorbası içinde tarhana çorbası yer almakta. Tarhana çorbası yanında efelek dolması ve yaprak sarması ilave edilerek servis edilmektedir. Ana yemeklerden diğer meşhur olanları ise yumurtalı köfte, oğmaçtır. Bu yemekler arasından birkaçını ilk defa duyuyor olabilirsiniz. Efelek dolması bulgur ile yapılan bir dolmadır. Oğmaç ise yufka ekmek ile yapılan bir yemek türüdür. Oğmaçın içine damak zevkinize göre dilediğiniz malzemeyi koyabilirsiniz. İsterseniz çorbasını bile yapabilirsiniz. Bu ilçede tarhana çorbası daha meşhur olduğundan oğmaç çorbası pek fazla tüketilmemekte onun yerine yemeği yapılmaktadır. İlçeye gittiğinizde bu yemekleri tadabilirsiniz.

Ankara Etimesgut Mahalleleri

30 Ağustos Mahallesi, Ahi Mesut Mahallesi, Alsancak Mahallesi, Altay Mahallesi, Aşağıyurtçu Mahallesi, Atakent Mahallesi, Ayyıldız Mahallesi, Bağlıca Mahallesi, Bahçekapı Mahallesi, Balıkuyumcu Mahallesi, Elvan Mahallesi, Erler Mahallesi, Eryaman Mahallesi, Etiler Mahallesi, Fatih Sultan Mahallesi, Fevziye Mahallesi, Göksu Mahallesi, Güzelkent Mahallesi, İstasyon Mahallesi, Kazım Karabekir Mahallesi, Oğuzlar Mahallesi, Piyade Mahallesi, Süvari Mahallesi, Şehit Osman Avcı Mahallesi, Şehitali Mahallesi, Şeker Mahallesi, Şeyh Şamil Mahallesi, Topçu Mahallesi, Tunahan Mahallesi, Yapracık Mahallesi, Yavuz Selim Mahallesi, Yeşilova Mahallesi, Yukarıyurtçu Mahallesi
 
Yukarı