Elmadağ Hakkında Bilgiler

#1
Elmadağ Ankara iline bağlı ilin doğusunda yer alan ve ile 41 kilometre mesafede bulunan bir ilçedir. İlçe ismini bulunduğu yerde yer alan Elmadağ’dan almıştır. Dağın eteklerine kurulan bu ilçe verimsiz topraklara ve çok sert geçen karasal iklime sahiptir. Bu neden Elmadağ’da tarım yapılma olanı oldukça düşüktür. İlçede tarım yapılamaması nedeni ile başka alanlara yönelimler olmuştur. İlçede kurulan fabrikalar nüfusun çalışma alanları üzerinde oldukça etkilidir. Patlayıcı madde yapımı, roket yapımı, çimento yapımı üzerine kurulan fabrikalar ülkede çoğunluktadır. Ayrıca Elmadağ’ın Samsun yolu üzerinde olması ilçeyi ticarete elverişli bir hale getirmiştir. Dükkân sayısı artmıştır. Sanayi kuruluşlarında mesleklerini icra edemeyen diğer nüfus ise Ankara’da çalışmayı tercih etmiştir. İlçe 573 kilometre karelik bir alana sahiptir. 1928 yılında Küçük Yozgat ile anılan bu yöre 60 yıllarında ilçe haline gelmiştir. İlçede 7000 den fazla konut bulunmaktadır. İlçe içinde sanayi ve ticaret kollarının bu kadar yaygın olması dışa olan göçü oldukça azaltmıştır.

Elmadağ Nüfus

1965 yılından bu yana sürekli artan nüfuslu Elmadağ ilçesi 2015 verilerine göre 43.776 rakamına ulaşmaktadır. İlçe içerisinde eğitimin çok fazla gelişmemiş ve ilçe içerisinde hiçbir fakülte bulunmaması nedeni ile öğrenci yani genç nüfus fazla değildir.

Elmadağ Tarihi Yerler

Elmadağ’da yapılan arkeolojik kazılar ile birçok antik malzemeyle karşılaşılmış ve bu yörenin medeniyetinin çok eskiye dayandığı tahmin edilmiştir. Tarihi Yerler genellikle ilk yerleşim yerlerinde bulunmaktadır. Çünkü yeni yerleşim yerlerinde genellikle sanayi kuruluşları ile karşılaşırsınız.

  • Seyit Cemali Türbesi: Elmadağ ilçesi Yeşildere Beldesin’nde bulunan bu türbe 1990 yılında koruma altına alınmış 1991 yılında ise tekrar onarılmıştır. Bu beldede yaşayan insanlar yılın belirli gün ve haftalarında ilçeye yağmur yağması için türbeye yağmur duası etmeye gelirler.
  • Yenipınar Mahallesi: Bu mahalle ilçenin eski yerleşim yeridir. Yapılan arkeolojik kalıntıların çoğu bu yerleşim merkezi içerisinden çıkarılmaktadır.
  • Aşağı Cami: Yenipınar Mahallesi içerisinde bulunan bu cami ise Osmanlı Dönemi’nden günümüze kadar ulaşmıştır. İlçenin en eski camisi olarak bilinen bu cami Osmanlı Dönemi’ne ait birçok kalıntı içermektedir.
Elmadağ Gezilecek Yerler

Elmadağ gezilecek yerler açısından oldukça kısıtlı bir ilçedir. İlçenin sanayi faaliyetleri üzerine yoğunlaşması ilçeyi sanayileştirmiştir. Elmadağ’da en belirgin turizm kış turizmidir. Kışları çok sert ve karlı geçen bu ilçede kayak merkezi kurulmuştur. Yılın belirli aylarında hizmet veren bu kayak merkezi Ankara halkı tarafından oldukça ilgi görmektedir. Gün geçtikçe hizmet kalitesini artıran bu kayak merkezi kayak dersler, festivaller, eğlence günleri düzenleyerek soğuk kış aylarının daha sıcak ve renkli geçmesini sağlamaktadır. İlçeyi ziyaret etmek istiyorsanız mutlaka kışın gitmeli ve bu hizmetten yararlanmalısınız. İlçeden bunun dışında gidebileceğiniz türbe bulunmakta. Dini bir ziyarette bulunmak istiyorsanız yaz, kış fark etmeksizin Yeşildere’de bulunan Seyit Cemali Türbesini ziyaret edebilir. Dilek tutabilir ve dua edebilirsiniz.

Elmadağ Yemekler

İlçenin en belirgin yemeği tandır ekmeğidir. Bu ekmek yapımının Osmanlı döneminde yaşayan Selçuklulardan itibaren devam ettiği tahmin edilmektedir. İlçede neredeyse her evde bu ekmekleri pişirebilmek için ayrı bir ocak bulunmaktadır. İlçede bulunan fırınlarda da bu ekmeklerin yapımının oldukça fazla olduğunu göreceksiniz. İlçenin diğer meşhur yemekleri tirit ve hoşmerimdir. Bir tatlı türü olan hoşmerim ilçe düğünleri olduğu zaman hemen hemen hepsinde yapılmaktadır. Tirit ise belirli baharatlar ve belirli sebzeler kullanılarak yapılan bir et yemeğidir. Yemeğin bol sulu olması yapılırken dikkat edilen özelliklerindendir. Yine ilçe içerisinde birçok dükkanda tirit yemeğinin yapıldığı görebilirsiniz.

Ankara Elmadağ Mahalleleri

Akçaali Mahallesi, Aşağıkamışlı Mahallesi, Deliler Mahallesi, Ediğe Mahallesi, Gümüşpala Mahallesi, Hasanoğlan Bahçelievler Mahallesi, Hasanoğlan Fatih Mahallesi, Hasanoğlan Havuzbaşı Mahallesi, İsmetpaşa Mahallesi, İstasyon Mahallesi, Karacahasan Mahallesi, Kayadibi Mahallesi, Kemalpaşa Mahallesi, Kurtuluş Mahallesi, Kuşçuali Mahallesi, Lalabel Mahallesi, Muzaffer Ekşi Mahallesi, Seyitcemali Mahallesi, Süleymanlı Mahallesi, Şehitlik Mahallesi, Taburlar Mahallesi, Tatlıca Mahallesi, Tekke Mahallesi, Üçevler Mahallesi, Yenice Mahallesi, Yenidoğan Mahallesi, Yenimahalle Mahallesi, Yenipınar Mahallesi, Yeşildere Fatih Mahallesi, Yukarıkamışlı Mahallesi,
 
Yukarı