Çubuk Hakkında Bilgiler

#1
Ankara ili içerisinde yer alan Çubuk ilçesi yaklaşık olarak 35 km kadar uzaklıkta yer alıyor. Fetret Devrini başlatan önemli Ankara Savaşı ise 1402 yılında bu ilçede gerçekleşmiştir. Selçuklu hükümdarı Çubuk Bey tarafından kurulan ilçe düzlük bir araziye sahiptir. Eski İpek ve Kral yolu güzergâhında yer aldığı görülmektedir. Ankara’nın Kuzeydoğusun da yer alan ilçe geçiş merkezi olarak da biliniyor. Karadeniz adına bu merkezden ilerleyebilirsiniz. Ankara’nın havalimanı adına da bu ilçeyi ziyaret etmeniz gereklidir. Esenboğa Havaalanına yer verdiği için de önemli ilçeleri arasında yer alıyor. Eylül ayları içerisinde Turşu Festivaline yer vermektedir. Nitekim ilçe turşu adına verimli bir merkez olmaktadır. Geçim kaynaklarının başında tarım geliyor. Devamında da hayvancılık üzerinden geçim sağlanmaktadır. Hayvancılık sektöründe yeterince ilerleme sağlayamadıklarını göreceksiniz. Bunun sebebi ise sektör adına kötü kokuların meydana gelmesidir. Özellikle havaalanına yakın olmasından dolayı bu sektörün gelişmesini oldukça engellemiştir. İlçenin içerisinden Yıldırım Beyazıt Üniversitesi de yer alıyor. Bu sebepten dolayı öğrencilere sahip genç nüfusa da ev sahipliği yapmaktadır. Tarımla ilgilenen ilçenin sadece turşu değil domates adına da festivalleri bulunuyor. Domates ya da Turşu Festivalleri kapsamında turistleri çeken ilçelerden birisidir.

Çubuk Nüfus

Çubuk ilçesinin 86.055 şeklinde nüfus verilerine ulaşım sağlanıyor. Bu veriler de son olarak 2015 yılı ölçümleri ile sağlanmıştır. Kurulmasından bu yana 70.000 kadar nüfus artışı görülmüştür. İlçenin 84 mahalleye ev sahipliği yaptığı görülüyor. Az nüfusu ile Ankara ilinin 11. İlçesi olmaktadır. Bu sıralamaya da 2015 sayımlarından sonra yer verilmiştir

Çubuk Tarihi Yerler

Çubuk ilçesi çeşitli tarihi yerlere de ev sahipliği yapmaktadır. Oğuz Boylarının yaşamış olduğu bu ilçe 1902 yılında yerleşik hayata geçmiştir. Bu sebepten dolayı turizm açısından çeşitli merkezlere sahiptir. Bu merkezler arasında;

  • Mehmet Akif Ersoy Kültür Merkezi: Tiyatro gösterimlerine ev sahipliği yapan bu merkezde önemli toplantılara da yer verilmektedir.
  • Siyemi Sultan Türbesi: Çubuk ilçesine bağlı Sele Köyü içerisinde yer alan bu türbeye de ziyaretçilere gelmektedir. Özellikle akıl hastalarının ziyaret ettiği tarihi yerlerden birisi olmaktadır. Buradan şifa bulan kişilerin daha sonra türbe adına kurban kestikleri de biliniyor.
  • Taş Hamam: Melikşah Köyü içerisinde yer alan bu hamam da Atatürk ve İsmet İnönü tarafından ziyaret edilmiştir. Restorasyonu yapılan bu hamam içerisinden sıcak suya doğal yollar ile ulaşım sağlanmaktadır. Hamam 15. Yüzyıldan bu yana aktif olmakta ve ziyaretçileri karşılamaktadır.
Çubuk Gezilecek Yerler

Çubuk ilçesi şelalesi ile de meşhurdur. 5 metre kadar yüksekliği bulunan bu şelaleye Hacılar Köyü içerisinden ulaşım sağlayabilirsiniz. Çubuk iki adet baraja ve mesire alanlarına da sahiptir. Bu sebepten dolayı da doğa turizmlerine de ev sahipliği yapmaktadır. Karagöl üzerinden de ziyaretçilerini karşılamaktadır. İlçe merkezine 29 km kadar uzak olduğu biliniyor. Gölün çevresinde ise çeşitli ormanlar bulunmaktadır. Ağaçlık bölge içerisinde yer almaktadır. Gezilecek yerler arasında tarihi evleri de bulunuyor. 5 Adet olan bu yerlerde de ziyaretlerinizi sağlayabilirsiniz. Cuma günlerine özel olarak da hediyelik eşya pazarlarına sahiptir. Buradan turşu ticaretine de yer verilmiştir. İlçeyi ziyaret eden kişilerin çeşitli hatıra eşyalarına buradan ulaşması söz konusudur.

Çubuk Yemekleri

Çubuk Homaça yemeğine sıklıkla yer veriyor. Bu yemek içerisinde de patates, soğan ve et yer almaktadır. İlçede yaşayanların ya da turistlerin tercih ettiği yöre yemekleri içerisinde bulunuyor. Kaburga kemiğine nohut, soğan, sarımsak ve biber ilave ederek fırınaşı yemeği yapılmaktadır. Bu yemekte ilçeye özgü yemekler arasında bulunmaktadır.

Ankara Çubuk Mahalleleri

Ağılcık Mahallesi, Akbayır Mahallesi, Akkuzulu Mahallesi, Aşağıçavundur Mahallesi, Aşağıemirler Mahallesi, Aşağıobruk Mahallesi, Atatürk Mahallesi, Avcıova Mahallesi, Barbaros Mahallesi, Camili Mahallesi, Cumhuriyet Mahallesi, Çatokcular Mahallesi, Çitköy Mahallesi, Dağkalafat Mahallesi, Dalyasan Mahallesi, Dedeler Mahallesi, Demirci Mahallesi, Dumlupınar Mahallesi, Durhasan Mahallesi, Eğriekin Mahallesi, Esenboğa Merkez Mahallesi, Eskiçöte Mahallesi, Fatih Mahallesi, Gökçedere Mahallesi, Güldarpı Mahallesi, Gümüşyayla Mahallesi, Hacılar Mahallesi, İkipınar Mahallesi, İmamhüseyin Mahallesi, Kapaklı Mahallesi, Karaağaç Mahallesi, Karaçam Mahallesi, Karadana Mahallesi, Karaman Mahallesi, Karataş Mahallesi, Kargın Mahallesi, Kavaklı Mahallesi, Kışlacık Mahallesi, Kızılca Mahallesi, Kızılören Mahallesi, Kızılöz Mahallesi, Kösrelik Mahallesi, Kuruçay Mahallesi, Kutuören Mahallesi, Kuyumcu Mahallesi, Küçükali Mahallesi, Mahmutoğlan Mahallesi, Melikşah Mahallesi, Meşeli Mahallesi, Muhsin Yazıcıoğlu Mahallesi, Mutlu Mahallesi, Nusratlar Mahallesi, Okçular Mahallesi, Ovacık Mahallesi, Oyumiğde Mahallesi, Ömercik Mahallesi, Özlüce Mahallesi, Saraycık Mahallesi, Sarıkoz Mahallesi, Sarısu Mahallesi, Sele Mahallesi, Sığırlıhacı Mahallesi, Susuz Mahallesi, Sünlü Mahallesi, Tahtayazı Mahallesi, Taşpınar Mahallesi, Tuğla Mahallesi, Uluağaç Mahallesi, Yakuphasan Mahallesi, Yavuzselim Mahallesi, Yaylak Mahallesi, Yazır Mahallesi, Yenice Mahallesi, Yeşilkent Mahallesi, Yıldırım Beyazıt Mahallesi, Yıldırımaydoğan Mahallesi, Yıldırımelören Mahallesi, Yıldırımevci Mahallesi, Yılmazköy Mahallesi, Yiğitli Mahallesi, Yukarı Çavundur Mahallesi, Yukarıemirler Mahallesi, Yukarıobruk Mahallesi
 
Yukarı