Coğrafya Dersine Katkı Sağlayan Spor

Anıtkabir

Admin
Yetkili Kişi
#1
Sporun Ev Sahibi Büyükşehir

Ankara Büyükşehir Belediyesi, yeşilin her tonunu barındıran rekreasyon alanları ve parklarıyla birçok etkinliğe ev sahipliği yapıyor. Başkent’in en büyük prestij parklarından biri olan Sincan Harikalar Diyarı, “Oryantiring” yarışmasıyla 14-16 yaş arası liseli gençleri buluşturdu.

Hem Bedensel Hem De Zihinsel Becerileri Geliştiriyor

“Oryantiring”, harita yardımıyla hedef bulmayı içeren ve zamana karşı yapılan bir spor… Bu farklı ve eğlenceli spor, hem zihinsel hem de bedensel beceriler üzerinde oldukça olumlu bir etkiye sahip.

Farklı yaş gruplarının katılımına uygun Oryantiring sporunun gelişmesine katkı sağlayan Ankara Büyükşehir Belediyesi, park ve rekreasyon alanlarını her türlü spor dalı ve sporcuya açarak, destek olmayı sürdürüyor.

başkent.jpg


başkent1.jpg


Ev Sahibi Büyükşehir’e Teşekkür

Oryantiring Ankara İl Temsilcisi Temel Bulut, bu sporun Avrupa’da, Kuzey ülkelerinde çok fazla oynandığını, 60-80 yaşındaki insanların bile doğada bu sporu yaptığını söyledi.

Oryantiring’in kişilerin özgüvenine olumlu katkı sağlayarak, mukavemet ve hızlı karar verme yeteneği kazandırdığını da ifade eden Bulut, Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin Harikalar Diyarı’ndan önce Altınpark ve Kuzey Yıldızı’nın kapılarını açarak bu spora verdiği destekten dolayı teşekkür etti.

başkent3.jpg


Ömer Seyfettin Anadolu Lisesi Coğrafya Öğretmeni Fidan Kara da Büyükşehir Belediyesi’nin ücretsiz ev sahipliği yapmasından son derece mutlu olduklarını belirterek, yarışmanın kurallarına ilişkin şu bilgileri verdi:

“Kırmızı şeritler öğrencilerin sınırlarını belirliyor. Yarışma alanına hiç kimse yarışma sırası gelmeden giremiyor. Herkesin haritası kendi yaş kategorisine uygun. Haritaları sprint’tir. Kısa mesafe koşarak hızın da dikkate alındığı bu sporda hedeflerin doğru olarak bulunması gerekiyor. Yarışmacıların nerede olduğunu tespit eden SI cihazını kullanma zorunluluğu var. Bu cihaz her hedefe ulaşıldığında yarışmacılar tarafından kullanılıyor. Finish’e gelindiğinde ise en kısa sürede bitiren derece alıyor.”

Coğrafya Dersine Katkı Sağlayan Spor

Yarışmacılardan biri olan Zehra Eyitutun 15 yaşında… Daha önce voleybolla ilgilendiğini belirten Eyitutun, “Liseye başladığımda coğrafya hocamla tanıştım. Voleybol oynuyordum ben. Bu spor çok çekici geldi. Koşmak, arazide farklı yerleri görmek, harita okumak, göz hafızası, kondisyon ve strateji belirleme hatta Coğrafya dersime de katkı sağladığından bu sporu seçtim” dedi.

Yarışmayı izlemeye gelen Deniz Ekici, bu sporla lisede tanıştığını anlatarak, “Haberdar değildim böyle bir spor olduğundan. Parkura çıkmak, haritada saklı yerleri bulmak, pusula kullanımı ilgi çekici geldi” diye konuştu.
 
Yukarı