Çankaya Hakkında Bilgiler

#1
Çankaya ilçesi Ankara ilinin en yüksek nüfusuna sahip ilçesidir. Yönetim ilçesi olarak karşımıza çıkan bölgenin Cumhuriyet Dönemi’nde kurulmuş olduğu görülmektedir. Bu sebepten dolayı da nüfus sayısı oldukça fazladır. Sayının fazla olmasından dolayı da konut ve iş yerleri bakımından zengin bir bölgedir. İç Anadolu’ya bağlı olan Ankara şehrinin bu ilçesinde Anıtkabir’de yer almaktadır. Bu sebepten dolayı da sadece ticari olarak değil turizm açısından da ziyaretçi kabul etmektedir. ODTÜ ile İsmet İnönü’nün yaşadığı yerleri de içerisinde barındırmaktadır. Aynı zamanda Askeri Jandarma Müzesine de ev sahipliği yapmaktadır. Sinema ya da tiyatro gibi şenliklerin yanı sıra içerisinde bilim ve teknik merkezi olarak da bölgeler bulunuyor. Buradan da anlaşıldığı üzere oldukça kapsamlı bir merkez olmaktadır. Sadece ODTÜ değil özel ve vakıf üniversitelerine de yer verilmiştir. Nüfusunun fazla olmasında ki bir diğer sebep de ilçeye öğrenci göçünün fazla olmasıdır. Turizm açısından içerisinde çeşitli parklara yer verilmiştir. Çankaya ilçesinden Kuğulu Park’a gidebilir ya da Botanik Bahçeleri’ne seyahat edebilirsiniz. Oldukça geniş turizm ve eğitim alanları olmasından dolayı sadece Ankara’da değil Türkiye’de de en yüksek nüfusa sahip ilçelerden birisi olmaktadır. Etrafından da Mamak, Etimesgut ve Altındağ gibi ilçelerin yer aldığı görülüyor. Bu ilçelerin ortasında yer alan ilçenin kayalık bir bölgeye kurulmuş olduğunu göreceksiniz. Bu bölgede bulunmasından dolayı da kışları yağışlı yazları ise kurak bir mevsime sahiptir.

Çankaya Nüfus

Çankaya ilçesinin nüfus ölçümleri son olarak 2015 yılı içerisinde ele alınmıştır. 922.536 olarak belirlenen nüfusu ile en kalabalık bölgelerden birisi olarak karşımıza çıkmaktadır. Artışın başladığı tarih ise 1985 olarak ele alınıyor. Bu tarihten sonra yaklaşık olarak 300.000 kadar artışın olduğu belirlenmiştir. İlköğretim adına ilçede 100’den fazla okul bulunuyor. Lise olarak da pek çok öğretim kurumuna ev sahipliği yapıyor. İçerisinde yer alan üniversitelerden de öğrenci nüfusunun fazla olduğunu görmekteyiz. İlçenin buradan da anlaşıldığı üzere genç nüfusu daha fazla olmaktadır.

Çankaya Tarihi Yerler

Çankaya ilçesinin önemli tarihi yerleri arasında;

  • Müze Köşkü: Bu köşk yıllar öncesinde Atatürk’ün çalışma alanlarından birisi olmuştur. Bu sebepten dolayı da turistlerin ilgisini çekmektedir.
  • Güvenpark Anıtı: Çankaya ilçesinde meydanda bulunan bu anıt Polisler ve jandarma birliklerine hediye edilmiştir. Bu anıt 1935 yılından bu yana ilçede yer alıyor.
  • Ankara Tabiat Tarihi Müzesi: İlçe içerisinden bu müzeye ziyaretlerinizi sağlayabilirsiniz. Maden arama Enstitüsü tarafından hizmet veren müzenin 1960’dan bu yana ziyaretçi kabul ettiği görülüyor.
  • Kocatepe Camii: Oldukça güçlü mimarisi ile cami ilçenin en önemli camilerindendir.
  • Camlı Köşk: Atatürk’ün kız kardeşi adına inşaatına yer verdiği köşk de ilçe içerisinde bulunuyor. Makbule Hanım için yapılan bu köşk 1935’de tamamlanmıştır.
Çankaya Gezilecek Yerler

Eğlence merkezlerinin başında Atakule gelmektedir. Kule çok amaçlı olarak hizmet veriyor. Ziyaretçilerin buradan ilçeye özgü yemeklere de göz atması mümkündür. Kulenin üst katında dönen bir restauranta yer almaktadır. Turistlerin akın ettiği meydanlardan birisi de hiç kuşkusuz Kızılay Meydanı olmaktadır. İlçede yaşayan kişilerin genel olarak zaman geçirdiği alanlardan birisi olan Kızılay meydanı alışveriş merkezleri ile de talep görmektedir. Gezilecek yerler arasında Eymir Gölü de son derece ilgi çekmektedir. ODTÜ arazisi içerisinde yer alan bu göl içerisinde kürek yarışlarına da yer veriliyor.

Çankaya Yemekleri

Çankaya tiritli köftesi ile dikkat çekmektedir. Aynı zamanda efelek dolmasına da ev sahipliği yapmaktadır. Yemekleri arasında omaç da yer alıyor.

Ankara Çankaya Mahalleleri

100.Yıl Mahallesi, 50.Yıl Mahallesi, Ahlatlıbel Mahallesi, Akarlar Mahallesi, Akpınar Mahallesi, Alacaatlı Mahallesi, Anıttepe Mahallesi, Arka Topraklık Mahallesi, Aşağı Dikmen Mahallesi, Aşağı İmrahor Mahallesi, Aşağı Öveçler Mahallesi, Aşıkpaşa Mahallesi, Ata Mahallesi, Aydınlar Mahallesi, Ayrancı Mahallesi, Aziziye Mahallesi, Bademlidere Mahallesi, Bağcılar Mahallesi, Bahçelievler Mahallesi, Balgat Mahallesi, Barbaros Mahallesi, Bayraktar Mahallesi, Beytepe Mahallesi, Birlik Mahallesi, Boztepe Mahallesi, Büyükesat Mahallesi, Cebeci Mahallesi, Cevizlidere Mahallesi, Cumhuriyet Mahallesi, Çamlıtepe Mahallesi, Çankaya Mahallesi, Çavuşlu Mahallesi, Çayyolu Mahallesi, Çiğdem Mahallesi, Çukurambar Mahallesi, Devlet Mahallesi, Dilekler Mahallesi, Dodurga Mahallesi, Doğuş Mahallesi, Ehlibeyt Mahallesi, Emek Mahallesi, Ertuğrulgazi Mahallesi, Erzurum Mahallesi, Esatoğlu Mahallesi, Eti Mahallesi, Evciler Mahallesi, Fakülteler Mahallesi, Fidanlık Mahallesi, Gaziosmanpaşa Mahallesi, Gökkuşağı Mahallesi, Göktürk Mahallesi, Güvenevler Mahallesi, Güzeltepe Mahallesi, Harbiye Mahallesi, Hilal Mahallesi, Huzur Mahallesi, İleri Mahallesi, İlkadım Mahallesi, İlkbahar Mahallesi, İlker Mahallesi, İncesu Mahallesi, İşçi Blokları Mahallesi, Karahasanlı Mahallesi, Karapınar Mahallesi, Karataş Mahallesi, Kavaklıdere Mahallesi, Kazım Özalp Mahallesi, Keklik Pınarı Mahallesi, Kırkkonaklar Mahallesi, Kızılay Mahallesi, Kızılırmak Mahallesi, Kocatepe Mahallesi, Konutkent Mahallesi, Korkutreis Mahallesi, Koru Mahallesi, Kömürcü Mahallesi, Küçükesat Mahallesi, Kültür Mahallesi, Malazgirt Mahallesi, Maltepe Mahallesi, Mebusevleri Mahallesi, Meşrutiyet Mahallesi, Metin Akkuş Mahallesi, Metin Oktay Mahallesi, Mimar Sinan Mahallesi, Muhsin Ertuğrul Mahallesi, Murat Mahallesi, Mustafa Kemal Mahallesi, Mutlukent Mahallesi, Mürsel Uluç Mahallesi, Naci Çakır Mahallesi, Namık Kemal Mahallesi, Nasuh Akar Mahallesi, Oğuzlar Mahallesi, Oran Mahallesi, Orta İmrahor Mahallesi, Osman Temiz Mahallesi, Ön Cebeci Mahallesi, Öveçler Mahallesi, Prof. Dr. Ahmet Taner Kışlalı Mahallesi, Remzi Oğuz Arık Mahallesi, Sağlık Mahallesi, Sancak Mahallesi, Seyranbağları Mahallesi, Sokullu Mehmet Paşa Mahallesi, Söğütözü Mahallesi, Şehit Cengiz Karaca Mahallesi, Şehit Cevdet Özdemir Mahallesi, Tınaztepe Mahallesi, Tohumlar Mahallesi, Topraklık Mahallesi, Umut Mahallesi, Ümit Mahallesi, Üniversiteler Mahallesi, Yakupabdal Mahallesi, Yaşamkent Mahallesi, Yayla Mahallesi, Yeşilkent Mahallesi, Yıldızevler Mahallesi, Yukarı Bahçelievler Mahallesi, Yukarı Dikmen Mahallesi, Yukarı Öveçler Mahallesi, Yücetepe Mahallesi, Zafertepe Mahallesi,
 
Yukarı