Çamlıdere Hakkında Bilgiler

#1
Çamlıdere

728 kilometre karelik bir alana sahip Çamlıdere Ankara ilinin en küçük ilçelerindendir. İlçenin etrafı Gerede, Kızılcahamam, Güdül ve Beypazarı ilçeleri ile çevrilidir. Çamlıdere’nin Ankara’ya olan uzaklığı ise 99 kilometredir. Çamlıdere’yi diğer ilçelerden ayıran özelliği ormanlık alanlarla kaplı doğal havası bunan yer olmasıdır. Bu nedenle Çamlıdere ilçesinde her yıl doğa festivalleri düzenlenmektedir. Çeşitli eğlencelere ev sahipliği yapan festivalde yağlı güreş ve sinsin oyunlarını izleyebilirsiniz. Sinsin oyunu eski zamanlardan beri oynanmaya devam eden yiğitlik oyunudur. Özellikle önemli günlerde ortaya bir ateş yakılır. Erkeklerden birisi bir elini arkasına koyarak bir eli havada ateş etrafında yiğitlik gösterileri yapar. Oynamak isteyen başka erkekler ise ortada oynayanı yakalayıp onun yerine oynayabilir. Bu oyunların sergilendiği festivalin adı “Çamlıdere Aluç Dağı Festivali”dir.

Çamlıdere Nüfus

Çamlıdere 2015 son nüfus sayımında yapılan verilere göre 6.479 kişilik bir nüfusa sahiptir. İlçe nüfusu ilçenin yüzölçümünden de kaynaklı olarak azdır ve geçen yıllara göre azalmaya devam etmektedir. İlçede senede bir yapılan Çamlıdere Aluç Dağı Festivali nedeniyle temmuz aylarında ilçeye gelen insan sayısı artmaktadır.

Çamlıdere Tarihi Yerler

Çamlıdere ilçesinin kuruluşu Cumhuriyet dönemine denk gelmektedir. İlçenin eski bir kuruluş tarihi olmasına rağmen ilçe üzerinde tarihi yerlere çok rastlanmamaktadır.

  • Ali Dede Şeyhler Nahiyesi: İlçenin en tarihi yerleşim yerlerinden birisidir.
  • Çamlıdere Merkez Cami: Günümüzde halen kullanılmaya devam eden eski bir camisidir. Cami 2008 yılında 1. Derece Koruma Anıt listesine alınmıştır. Caminin önünde bulunan çeşmenin de cami gibi çok eski bir tarihi vardır.
  • Erenler Tepesi Kalesi: Çamlıdere’nin tarihi yerleri arasındadır.
  • Şeyh Ali Semerkandi Türbesi: İlçe içinde bulunan önemli dini yerlerden bir tanesidir. Şeyh Ali burada kurduğu yer ile ilim alanında birçok faydalı faaliyette bulunur ve dersler verir. Kendisi vefat ettiğinde ise türbesi yaptırılır. Hayır duası için bu türbeyi ziyaret eden sayısı fazladır.
  • Cibilli Dede Türbesi: Cibilli Dedenin çok eski zamanlarda ormanda yaşayan yabani hayvanları besleyip baktığı bilinmektedir. Eski mezarlık ismiyle anılan yörede ise eski Roma dönemine ait birçok kalıntıya rastlanmıştır.
  • Çukurören Cami: İlçede bulunan 1872 yılında ahşap ve asmalar ile yapılan cami günümüzde kullanıma kapalıdır. Henüz restore dilmeyen cami büyük tarihi önem taşımaktadır. İlçenin Pelitçik Köyü’nde fosilleşmiş orman kalıntılarına rastlanmaktadır. Bu yüzden köyün bu fosillerinin bulunduğu alan koruma altına alınmıştır.
  • Tatlak: yörede bulunan eski mağara ilçenin tarihi yerleri arasında sıralanabilir. Mağaraların olduğu alanda birçok eski mezara da rastlanmıştır.
Çamlıdere Gezilecek Yerler

Çamlıdere’nin en büyük gezilecek yerlerini ormanlar ve mesire alanları kaplamaktadır. Temiz havanın ve doğanın tadını alabileceğiniz bu alanlarda yapılan festivallere katılarak eğlenceli vakitler geçirebilirsiniz. Burada oynanan oyunlar, çalan müzikler, yapılan ve yenen yemekler Çamlıdere’nin yöresel özellikleri ile ilgili bilgiler vermektedir. İlçede türbenin fazla olması nedeni ile dini ziyaretler düzenleyebilirsiniz. Bunun yanında günümüzde halen kullanılan ve kullanılmayan birçok camiyi de gezinize katabilirsiniz.

Çamlıdere Yemekleri

İlçenin en çok yapılan çorbası Tarhana çorbasıdır. Çorba yaylada fazla tüketilmektedir. Tereyağında kavrulan soğanın üstüne yumurta kırılmasıyla yapılan mıhlama ilçe içerisinde çok fazla yapılan ve yenen yemeklerden biridir. Mıhlamanın yanında pirinç pilavı, nohutlu pilav, bamya yemeği gibi yemekler de çok yapılmaktadır. Yine pilav ve et kullanılarak yapılan kapama yemeği yörenin düğünlerinde çok yapılmaktadır. Bunların yanında Çamlıdere’ye gittiğinizde kaburga dolmasını, ebe gözlemesini, hoşmerim tatlısını, değişik yapılan baklava tatlısını tadabilirsiniz. İlçede çok fazla el yapımı pişmaniye de bulabilirsiniz.

Ankara Çamlıdere Mahalleleri

Ahatlar Mahallesi, Akkaya Mahallesi, Alakoç Mahallesi, Atça Mahallesi, Avdan Mahallesi, Avşarlar Mahallesi, Bardakçılar Mahallesi, Bayındır Mahallesi, Beşbeyler Mahallesi, Beyler Mahallesi, Buğralar Mahallesi, Bükeler Mahallesi, Çamköy Mahallesi, Çukurören Mahallesi, Dağkuzören Mahallesi, Doğancı Mahallesi, Doğanlar Mahallesi, Doymuş Mahallesi, Dörtkonak Mahallesi, Eldelek Mahallesi, Elmalı Mahallesi, Elören Mahallesi, Elvanlar Mahallesi, Gümele Mahallesi, Güney Mahallesi, İnceöz Mahallesi, Kayabaşı Mahallesi, Körler Mahallesi, Kuşçular Mahallesi, Kuyubaşı Mahallesi, Meşeler Mahallesi, Muzrupağacın Mahallesi, Müsellim Mahallesi, Orta Mahallesi, Osmansin Mahallesi, Ömerağa Mahallesi, Örenköy Mahallesi, Özmüş Mahallesi, Peçenek Mahallesi, Pelitçik Mahallesi, Sarıkavak Mahallesi, Tatlak Mahallesi, Yahşihan Mahallesi, Yahyalar Mahallesi, Yayalar Mahallesi, Yediören Mahallesi, Yılanlı Mahallesi, Yoncatepe Mahallesi
 
Yukarı