Beypazarı Hakkında Bilgiler

#1
Beypazarı

Işık, Köroğlu ve Aladağ ile etrafı çevrelenmiş Beypazarı Ankara ilinin konakları ile meşhur ilidir. 1.868 kilometre kare alanda bulunan Beypazarı üzerinde toplamda yetmiş sekiz mahalle, altmış dört köy bulunmaktadır. İlk adı Lagania olan ilçe Bağdat’a bağlanan önemli geçitlerin merkezinde yer alıyordu. Bu yüzden yoğun ticaret yapılan kentin ismi eskiden Beğ Bazarı olarak da bilinirdi. İlçede halen yoğun şekilde el sanatları ile uğraş vardır. Bunlardan en önemlisi bakır işlemeciliğidir. Bakır işlemeciliği sayesinde yapılan mutfak eşyaları halen ilçede kullanılmaktadır. İlçede yapılan bir başka el sanatı telkaridir. Telkari gümüş maddenin işlenerek tel haline getirilmesidir. İlçede bakırın yanında telkari işlemeciliği de oldukça yaygındır. Bakır ve gümüşün yanında demir işleyen insanlara rastlamakta halen mümkün. Ateşte eritilen demirin işlenerek yapıldığı bu el sanatı ile bir sürü araç, gereç yapılmakta. Maden işleyenlerin yanı sıra dokuma ile uğraşanlar da var. Bindallı işlemeciliği Beypazarı en gözde dokuma sanatlarından. Büyük emek harcanarak işlenen bu malzemeleri düğünlerde genç kızların üzerinde görebilirsiniz. Yemeni işlemeciliği de yine ilçede en çok talep gören dokuma el sanatından biridir. Beypazarı’nda halen yaşatılmaya çalışan fakat gün geçtikçe azalan el sanatları ise semercilik ve saraçlıktır. At koşum takımları ile ilgili olan bu el sanatlarının yeri günümüzde teknolojinin gelişmesi ile önemini ağır ağır kaybetmedir.

Beypazarı Nüfus

47.582 kişilik nüfus bilgilerine sahip olan ilçenin son nüfus sayımı 2015 yılında belirlenmiştir. Beypazarı’nın nüfusu yıllara göre çok fazla bir dalgalanma göstermemiştir. Nüfusun 2007 den bu yana arttığını söyleyebiliriz. İlçenin doğal güzelliği, halen yaşatılan meslekler ilçe içinden göçü oldukça azaltmış. Beypazarı’na ayrıca halen devam eden el sanatlarını ve Beypazarı konaklarını görmek için gelen sayısı da oldukça fazladır. İlçe sene içinde birçok ziyaretçi tarafından gezilmektedir.

Beypazarı Tarihi Yerler

Beypazarı doğal güzellikleri ve eski bir medeniyet olması nedeniyle birçok tarihi yerlere ev sahipliği yapmaktadır.

  • Hıdırlık Tepesi: İlçede bulunan en güzel tarihi yerlerden birisidir. Hıdırlık tepesinde Hızır Aleyhisselam’ın dua ettiği düşünülmektedir. Bunun nedeni bu tepenin Şehrin en yüksek Tepesi olmasıdır.
  • Boğazkesen Kümbeti: Türkiye’de dört tane bulunan ve 13. Yy da inşa edilen kümbetlerden birisi de Beypazarı’ndadır. İçinde iki adet mezar bulunan kümpetin selçuklulardan kaldığı tahmin edilmektedir.
  • Suluhan Camii: İlçede 17. Yy.da Nasuh Paşa tarafından yaptırılan caminin görkemli bir yapısı bulunmaktadır. Bu cami 1. Derece Anıt Eser olarak korunmaktadır.
  • Abbaszade Mustafa Müzesi: Abbaszade Mustafa tarafından yaptırılan müze de ilçenin tarihi yerleri arasındadır. İçinde eski sanatlardan olan ebru sanatı ve hat sanatı gibi sanatlar sergilenmektedir.
  • Alaaddin Sokak: İlçenin en tarihi yeri diyebiliriz. Osmanlı mimarisi ile yapılmış çoğu konak burada yer almakta.
Beypazarı Gezilecek Yerler

Gezilecek Yerlere Beypazarı Eğriova Yaylası ile başlayabilirsiniz. Doğal güzelliği ile insanları büyülen bir manzara sahiptir. Yaylada bulunan gölden balık tutabilir dilerseniz de ormanda yürüyüş yapabilirsiniz. Doğal güzelliklerin yanında birazda tarihi yerleri gezeyim diyorsanız Hıdırlık Tepesi’ne gidebilirsiniz. Şehrin en yüksek tepesi olma özelliğine sahip bu tepeye geldiğiniz yapılan uçurtma şenliklerine katılabilir ya da ile ve ilçeye hâkim olan manzarayı seyredebilirsiniz. Merkeze doğru geldiğinizde ise mutlaka Alaaddin Sokak’tan geçmelisiniz. Osmanlı mimarisinin en yoğun yaşandığı bu sokakta bulunan konaklar ziyarete açıktır. Sokakların yanında hala el sanatları ile uğraşan esnafları da gezebilirsiniz. Dükkânlar içerisinde yapılan sanatları izleyebilir ve hoşunuza giden ürünleri alabilirsiniz. Sokak isimlerine dikkat edersiniz her el sanatının yapıldığına sokağa isim verdiğini göreceksiniz. Dini ziyarette bulunmak isterseniz de ilçenin çok eski olan Suluhan Camiisi’ne gidip dua edebilirsiniz.

Beypazarı Yemekleri

El sanatları alanında yapılan bakır işlemeciliği sayesinde birçok mutfak eşyası elde edilmiştir. Yapılan yemekler ve tatlılar genellikle bu bakır güğümler, tavalarda servis edilir. Servis edilen en meşhur Beypazarı yemekleri ise Beypazarı güveci, Beypazarı kurusudur. Bu yemekler yanında yapılan diğer seçenekler ise bazlama, yaprak sarması, yalkı, göce, oğmaç, uruş kapaması gibi ismi gibi tatları da farklı olan birçok yemek bulunur. Bir de Beypazarı’nın seksen katlı yufka ile yapılan ilçeye özel baklavası bulunmaktadır. Usta işi gerektiren bu baklavanın yapımı oldukça zor ve zaman alıcıdır.

Ankara Beypazarı Mahalleleri

Acısu Mahallesi, Adaören Mahallesi, Akçakavak Mahallesi, Akçalı Mahallesi, Aşağıgüney Mahallesi, Ayvaşık Mahallesi, Bağözü Mahallesi, Başağaç Mahallesi, Başören Mahallesi, Batça Mahallesi, Beytepe Mahallesi, Boyalı Mahallesi, Cumhuriyet Mahallesi, Çakıloba Mahallesi, Çantırlı Mahallesi, Dağşeyhler Mahallesi, Dereli Mahallesi, Dibecik Mahallesi, Dibekören Mahallesi, Dikmen Mahallesi, Doğançalı Mahallesi, Doğanyurt Mahallesi, Dudaş Mahallesi, Fasıl Mahallesi, Gazipaşa Mahallesi, Geyikpınarı Mahallesi, Gürsöğüt Mahallesi, Hacıkara Mahallesi, Harmancık Mahallesi, Haydarlar Mahallesi, Hırkatepe Mahallesi, İncepelit Mahallesi, İstiklal Mahallesi, Kabaca Mahallesi, Kabalar Mahallesi, Kaplan Mahallesi, Kapullu Mahallesi, Karacaören Mahallesi, Karaören Mahallesi, Karaşar Mahallesi, Kargı Mahallesi, Kayabükü Mahallesi, Kerbanlar Mahallesi, Kırbaşı Mahallesi, Kırşeyhler Mahallesi, Kızılcasöğüt Mahallesi, Kozağaç Mahallesi, Kozalan Mahallesi, Köseler Mahallesi, Köst Mahallesi, Kurtkovan Mahallesi, Kurtuluş Mahallesi, Kuyucak Mahallesi, Kuyumcutekke Mahallesi, Macun Mahallesi, Mahmutlar Mahallesi, Mençeler Mahallesi, Mikail Mahallesi, Nuhhoca Mahallesi, Oymaağaç Mahallesi, Rüstempaşa Mahallesi, Saray Mahallesi, Sarıağıl Mahallesi, Sekli Mahallesi, Sopçaalan Mahallesi, Tacettin Mahallesi, Tahir Mahallesi, Uruş Mahallesi, Uşakgöl Mahallesi, Üreğil Mahallesi, Yalnızçam Mahallesi, Yeşilağaç Mahallesi, Yıldız Mahallesi, Yiğerler Mahallesi, Yoğunpelit Mahallesi, Yukarıgüney Mahallesi, Yukarıulucak Mahallesi, Zafer Mahallesi
 
Yukarı