Başkent'te “Akıllı Taksi Projesi” Basın Mensuplarına Tanıtıldı

Başkent

Admin
Yetkili Kişi
#1
Bir seçim vaadini daha gerçekleştiren Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, “Akıllı Taksi Projesi”nin ilk prototipini basın mensuplarına tanıttı.

Uygulamanın Türkiye'de ilk defa Ankara'da hayata geçirileceğini belirten Başkan Yavaş, teknoloji sisteminin Başkent’te hizmet veren 7 bin 701 taksici esnafına ücretsiz olarak dağıtılacağı müjdesini verdi.

taksi.JPG


GÜVENLİK BAŞTA OLMAK ÜZERE BİRÇOK YENİLİK GELİYOR

Projenin sadece taksici esnafına değil müşterilere, belediyelere ve şehir ulaşımına çeşitli faydalar sağlayacağına dikkat çeken Başkan Yavaş, taksilere entegre edilecek teknoloji sistemi sayesinde müşterilerin daha rahat ve güvenli ulaşım hizmeti alacağını söyledi.

Basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Başkan Yavaş, “Çalışmalar tanımlanınca Ankara'daki 7 bin 701 taksiciye ücretsiz olarak dağıtılacak. Bunun finansmanı da belediyeden çıkmayacak. Yaptığımız sözleşmeler doğrultusunda internet kullanımı, sözleşmenin uzun süreli verilmesi ve reklam anlaşmalarıyla ücretsiz olarak takılacak. Bunun şoför esnafına faydası var. Bunun müşteri için bir takım yaraları var. Belediye ve şehir ulaşımı açısından faydası olacak. Akıllı Ankara Projesini uygulamamız için yardımcı olacak. Taksilerin ön ve arka kameraları olacak. İçişleri Bakanlığı'nın aradığı standartlarda bu uygulama içerisinde var. İçişleri ile entegre tamamlandığı zaman Allah korusun kaza yaptığı zaman aracın dışındaki görüntüler olduğu gibi içindeki görüntüleri de göreceğiz” dedi.

Aynı zamanda taksici esnafının can güvenliğinin sağlanmasına da katkıda bulunacak sistemde panik butonları yer alacak. Müşteri ya da sürücü herhangi bir acil durum karşısında “panik butonu”na bastığında Çağrı Merkezi otomatik olarak devreye girecek ve acil durum emniyet güçlerine bildirilecek.

Takside bulunan kameralar, Emniyet birimleri için İçişleri Bakanlığı genelgesi kapsamında yüz tanıma yapılmasını ve aranan kişilerin tespitini de kolaylaştıracak. Taksi içerisinde ve dışarısında herhangi bir olay anında şoför ve yolcu tarafındaki panik butonuna basıldığında olay görüntüleri kayıt altına alınabilecek.
 
Yukarı