Başkent'e Kaliteli Su İçin Havzaları Koruma Planı

Anıtkabir

Admin
Yetkili Kişi
#1
BAŞKENT BARAJ HAVZALARI KORUNACAK

-ASKİ, ANKARA’DAKİ BARAJ HAVZALARI İÇİN KORUMA PLANI ÇIKARIYOR
-ASKİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ BAŞKETİN İÇME SUYU İHTİYACININ KARŞILANDIĞI KURTBOĞAZI-EĞREKKAYA-AKYAR BARAJ HAVZALARI İÇİN “KORUMA PLANI VE ÖZEL HÜKÜM BELİRLEME PROJESİ” ÇALIŞMALARI BAŞLATTI


başkent (3).JPG


-ASKİ GENEL MÜDÜRÜ PROF. DR. CUMALİ KINACI:
“KALİTELİ SU TEMİNİ SAĞLAMAK AMACIYLA HER BARAJ HAVZASININ ÖZELLİĞİNE UYGUN KORUMA PLANI HAZIRLIYORUZ”

ASKİ Genel Müdürlüğü, Başkent’in içme ve kullanma su ihtiyacının karşılandığı baraj havzalarında suyun kalitesi ve miktarının havza bazında korunması ve iyileştirilmesi için eylem planlarını tek tek hayata geçiriyor.
ASKİ, Ankara’ya içme suyu temin edilen kaynaklardan Kurtboğazı-Eğrekkaya-Akyar Barajlarında “Baraj Havzalarını Koruma Planı Hazırlama ve Özel Hüküm Belirleme” çalışmaları başlattı. Havzalarda koruma ve kullanma dengesini gözeten plan en kısa sürede uygulamaya başlanacak.

HER BARAJ HAVZASINA AYRI KORUMA MODELİ
ASKİ Genel Müdürü Prof. Dr. Cumali Kınacı, Başkent’e su sağlarken içme suyu kalitesinin korunması işlemine su havzalarından başladıklarını belirterek, “Her baraj havzası farklı özelliklere sahip. Şöyle ki havzaların kirletici yük ve cinsleri her havzada farklı özellikler gösteriyor. Bu nedenle bütün su havzaları için aynı koruma hükümleri uygulanamaz” dedi.
Tüm barajlarda aynı koruma planı uygulamasının sakıncalarına da değinen Kınacı, bu tür uygulamanın su kalitesini korumada yetersiz kaldığına işaret ederek şu bilgileri verdi:
“Havzada yaşayanlara bazen gereğinden fazla yük getirebileceği öngörüsüyle her su kaynağı için ayrı ayrı koruma planı hazırladık. Havza koruma planlarına öncelikli olarak havzanın mevcut durumunu tespit ederek başladık. Barajları besleyen su kaynaklarının üzerindeki çevresel baskılar ve etkiler belirlenerek, analiz ve modelleme çalışmaları sonucunda da mevcut durum ve gelecek projeksiyonu için kirlilik haritaları oluşturacağız. Su kaynaklarının korunması için alınacak tedbirlerin yanı sıra bölgede sosyo-ekonomik değerlendirmeler yapacağız. Havza çevresinde yaşayan vatandaşlara yönelik olarak da eğitim ve bilinçlendirme faaliyetleri gerçekleştireceğiz.”

başkent (2).JPG
başkent (1).JPG


AŞAMA AŞAMA HAYATA GEÇİRİLECEK
Başkent’te su sağlayan barajlardan Çamlıdere Baraj ile Gerede Işıklı Regülatörü için koruma planı ve özel hüküm belirleme projesinin daha önce hazırlanarak çalışmalarının başlatıldığını hatırlatan Kınacı, “Aşama aşama gerçekleştirdiğimiz koruma planlarının ikinci adımında Kurtboğazı-Eğrekkaya-Akyar Baraj Havzaları Koruma Planı Hazırlama ve Özel Hüküm Belirleme çalışmalarını başlattık. Üçüncü adım olarak gelecek yılın başında Çubuk-2 ve Kavşakkaya Baraj Havzaları için de bu çalışmaları başlatacağız” değerlendirmesinde bulundu.
Suyun kaynağında temizlenmesi ve Baraj havzalarının koruma planlarının hazırlanmasının Başkent’te daha sağlıklı ve nitelikli su temin edilmesi açısından çok önemli olduğunu belirten Kınacı, ASKİ’nin bilimsel ve akılcı yöntemlerle su kaynaklarının daha verimli kullanılmasını sağlayacağını söyledi.
 
Yukarı