Bala Hakkında Bilgiler

#1
Bala

Mustafa Kemal Atatürk’ün bir dönem milletvekilliğini yaptığı Bala, İç Anadolu Bölgesi’nde yer alan Ankara ilinin ilçesidir. 2.868 kilometre kare alanındaki ilçe düz bir araziye sahiptir. Bu yönüyle tarımcılığa oldukça elverişlidir. Halkın büyük bir kesimi tarım ürünleri yetiştirmekte ve ticaretini yapmaktadır. En çok yetiştirilen ürünler arasında arpa ve buğday yer alır. İlçenin geniş ormanlıklarla kaplı olması mesire alanlarının gelişmesini de sağlamıştır. Belediye bu alanlarda belirli dönemlerde yaz kampları düzenlemektedir. İlçede mesire alanlarının ve ormanların yanında Kesikköprü Barajı bulunmaktadır. Bala’nın bir diğer özelliği halay ve bozlak yöresi olarak nitelendirilmesidir. Eski dönemden bu yana yörede davul, bağlama ve zurna ile yapılan müzikler önemli yer teşkil etmektedir. “Allı Turnam, Yaylalar İçinde Erzurum Yayla, Bugün Ayın Işığı, Hoplatma” türküleri Bala’nın önemli türküleri arasındadır. “Ankara’da Yedim Taze Meyveyi” türküsü ilçeyle adı bütünleşmiş uzun havadır. Görüldüğü üzere ilçe folklorik açıdan oldukça önemli bir yere sahiptir.

Bala Nüfus

Adrese dayalı nüfus kayıt sistemiyle ölçülen nüfus sayımından ilçede bulunan insan sayısı 24.142’dir. Ölçüm son olarak 2015 yılında yapılmıştır. İlçeye bağlı bulunan köy sayısı kırk yedidir. İlçenin yıllara göre nüfus dağılımı azalma gösterirken son bir iki yılda tekrar artış yaşanmıştır. İlk ölçülen yıllara göre ilçe nüfusunda yarı yarıya bir azalma miktarı görülmektedir. İlçenin il merkezine ve diğer illere göç verdiğini rahatlıkla görebiliriz.

Bala Tarihi Yerler

Yapılan araştırmalara göre Bala halkının Türkmenistan kökenli olduğu görülmektedir. İlçenin ismi ise Arapça kökenli olup yüksek demektir. İlçenin ilk yerleşim yeri Ahi Çomak’tır. İlçenin yapılan araştırmalar ve arkeoloji çalışmalarında çok eski yerleşime sahip olduğu bilinmekte fakat günümüzde ziyaret edebileceğiniz tarihi alanlar kısıtlıdır.

  • Eski Mezarlık: Bunlar içerinde yer alan en eski alandır. Höyük Sachihiro Omura tarafından yürütülen araştırmalar için ziyaret edilmiştir. İlçede yer altı yerleşim yeri vardır. Küçük ve iç içe odalar yapılarak kurulmuş bu yer altı yerleşim yeri Kışla Yer altı olarak geçmektedir. Yer altı yerleşiminin ufak bir girişi bulunmaktadır.
  • Beynam Atatürk Müzesi: Bala’nın diğer tarihi yerlerinden biridir. Bu müze Beynam Köyü’ndedir. Mustafa Kemal Atatürk’ün kongre dönüşü Beynam köyünde bir gece kalmasıyla bu ev restore edilerek müzeye çevrilmiştir.
Bala Gezilecek Yerler

Bala’da gezilecek yerlere Beynam Atatürk Müzesi’nden başlayabilirsiniz. Atatürk’ün bir gece konakladığı bu evin müze halince Atatürk’ün kullandığı eşyaları görebilir, dolaştığı yerlerde dolaşabilirsiniz. İlçe bulunan bir müze ziyareti dışında tek tek köyleri gezebilir Bala’nın yayla ve yamaçlarında temiz orman havası soluyabilirsiniz. Yüzölçümü içerisinde büyük alan kaplayan ormanlarda dinlenebilir ve eğlenebilirsiniz. Bunun dışında Cuma günleri yöresel pazarlar kurulan ilçede ilçenin hakkında merak ettiğiniz yemekler ve eşyaları öğrenebilir ve satın alabilirsiniz. Folklorik özelliği devam eden yörenin birçok yerinde bağlama, zurna ve davul satan dükkânlar bulunmaktadır. Eğer bu konuda meraklı iseniz veya ilgi duyuyorsanız bu malzemelerin en iyilerinin satıldığı bu dükkânlardan hem bilgi sahibi olabilir hem de işitsel bir şölene tanık olabilirsiniz. İlçenin yılın belli zamanlarda katılabileceğiniz festivalleri de bulunmaktadır.

Bala Yemekleri

Bala’nın kendine özgü yemeklerinin sayısı oldukça fazladır. En önemlisi et ve sebzeler ile fırında yapılan Bala tavasıdır. Yemek görünüm açısından oldukça güzel gözükmektedir. İlçenin bir diğer yemeği topalaktır. Topalak küçük toplar halinde yapılan sulu köftedir. İlçenin hamur işi olarak meşhur olan yemeği ise göbetedir. Bunun yanında bazlaması, besmeti, hoşmerimi, eriştesi, sızgıtı, mantısı, katmerli çöreği, kabak gülü dolması, pekmez helvası ve birçok yemeği meşhur olan Bala’nın kendine özgü tatları oldukça yaygındır.

Ankara Bala’nın mahalleleri

Abazlı Mahallesi, Afşar Mahallesi, Ahmetçayırı Mahallesi, Akkoyunlu Mahallesi, Aşağıhacıbekir Mahallesi, Aşıkoğlu Mahallesi, Aydoğan Mahallesi, Bahçekaradalak Mahallesi, Bektaşlı Mahallesi, Belçarşak Mahallesi, Beynam Mahallesi, Büyükbıyık Mahallesi, Büyükboyalık Mahallesi, Büyükcamili Mahallesi, Çatalçeşme Mahallesi, Çatalören Mahallesi, Çiğdemli Mahallesi, Davdanlı Mahallesi, Derekışla Mahallesi, Eğribasan Mahallesi, Ergin Mahallesi, Göztepe Mahallesi, Gülbağı Mahallesi, Hamidiye Mahallesi, Hanburun Mahallesi, İsmetpaşa Mahallesi, Karahamzalı Mahallesi, Kartaltepe Mahallesi, Keklicek Mahallesi, Kerişli Mahallesi, Kesikköprü Mahallesi, Kesikköprü Erdemli Mahallesi, Kesikköprü Kızılırmak Mahallesi, Koçyayla Mahallesi, Köseli Mahallesi, Küçükbayat Mahallesi, Küçükbıyık Mahallesi, Küçükboyalık Mahallesi, Küçükcamili Mahallesi, Sarıhüyük Mahallesi, Sırapınar Mahallesi, Sofular Mahallesi, Suyugüzel Mahallesi, Şehriban Mahallesi, Şentepe Mahallesi, Tatarhüyük Mahallesi, Tepeköy Mahallesi, Tolköy Mahallesi, Üçem Mahallesi, Yaylalıözü Mahallesi, Yeniköy Mahallesi, Yeniyapançarşak Mahallesi, Yeniyapanşeyhli Mahallesi, Yöreli Mahallesi, Yukarıhacıbekir Mahallesi
 
Yukarı