Ayaş Hakkında Bilgiler

#1
Ayaş bağlı olduğu Ankara iline 55 kilometre uzaklıkta bulunan 1158 kilometre karelik bir alana sahip olan ilçedir. Sincan, Kazan, Beypazarı, Güdül, Kızılcahamam, Polatlı ilçelerinin ortasında yer alan ilçe oldukça engebeli bir alana sahiptir. İlçe ismini aydınlık gece anlamına gelen Öz Türkçeden almıştır. İlçenin ilk yerleşim yeri Başayaş Köyü’dür. Zamanla bu yerleşim yeri genişleyerek kuzeye ve güneye doğru yerleşim dağılmıştır. Yerleşim alanının genişlemesi ve arazi engebesinin fazla olması nedeniyle özellikle küçükbaş olmak üzere hayvancılığa yönelim artmıştır. Köylerin çoğunda da küçükbaş hayvancılığına bağlı olarak süt ve süt ürünleri üretim ve tüketim olarak artmıştır. Ayaş ilçesinde toplamda otuz üç mahalle bulunmaktadır. Köy sayısı on sekizdir. Ayaş her sene birçok insanın ziyaret ettiği şifalı kaplıcaları ve içmeleri ile tanınmaktadır. Araştırmalara göre ilçede tuğladan yapılmış eski bir havuz bulunmaktadır. Bu bilgi ilçenin kaplıcalarının ne kadar eski ve önemli olduğunu bizlere göstermektedir. İlçenin sert ve karasal geçen kışlarında, sıcak ve kurak geçen yazlarında kaplıcalar ve içmeler sürekli ziyaretçilerine açıktır. Sağlık açısından faydalı olduğu ve birçok hastalığa iyi geldiği bilinen kaplıcalar sağlık turizmi içerisinde de yer almaktadır. Bu kaplıcaların bulunduğu yerlerde konutlarda haftalık ve aylık olarak talep görmektedir. Ayrıca Ayaş’ta bulunan kaplıcalardan birçok alanda yararlanılmaktadır. İlçeden birde Sakarya Irmağı’nın bir kolu olan Ayaş Çayı geçmektedir. İlçede her yıl düzenlenen festivallerde vardır. En çok ilgi gören haziran ayında yapılan dut festivalidir.

Ayaş Nüfus

2015 nüfus sayımı verilerine göre Ayaş’ta yaşayan insan sayısı 12.678’dir. İlçede kaplıca turizmin olması nedeniyle yılın özellikle belirli aylarında nüfus artışı görülmektedir. Aynı şekilde festival günlerinde ilçede nüfus hareketliliği görülmektedir. İlçede genç nüfusun çoğunluğu çalışma alanı olarak Ankara’yı veya kaplıca turizmin yapıldığı yerleri tercih etmektedir. Diğer nüfuslar ise domates yetiştiriciliği, dut yetiştiriciliği ve hayvancılık ile ilgilenmektedir.

Ayaş Tarihi Yerleri

  • Ayaş Ulu Cami: Ayaş’ın en eski tarihi yeridir. Caminin 15. Yy. da yapıldığını tahmin edilmektedir.
  • Killik Cami: İlçenin bir diğer önemli camisidir. Camilerin değişik ve ahşap mimarileri eserlerin çok eski zamanlardan günümüze kaldığı göstermektedir. İlçenin Tarihi Yerler açısından önemli olan Ilıca köyünde birçok arkeoloji çalışmaları ve araştırmalar yapılmış antik seramikler bulunmuştur.
  • Akkaya Köyü: Dionysos şarap tanrısına ait seramikten yapılmış heykellere rastlanılmıştır. İlçenin çoğu yerinde yapılan kazılar tarih öncesine ait yerleşim yeri olduğunu ve bir dönem Romalıların bulunduğunu kanıtlar niteliktedir.
Ayaş Gezilecek Yerler

İlçenin gezilecek yerlerini sıralarsak ilk olarak meşhur olduğu içmelerden başlayabiliriz. Sağlık turizmi açısından oldukça önemli olan kaplıcalar için ilçe büyük yatırımlar ve konaklama tesisleri yapmaktadır. Gün geçtikçe gelişen Ayaş’ta sağlığınız için kaldığınız süre zarfında rahatça konaklayabileceğiniz yerler bulunmaktadır. Kalırken bir yandan da gezmek isterseniz ilçede bulunan tarihi camilerden başlayabilirsiniz. Camilerin değişik minareleri ve yapıları size eski mimari hakkında bilgi edindirebilir. Ardından belirli günlerde ilçede kurulan Ayaş yöresel ürünler pazarını gezerek ilçenin yöresel yemeklerini tadabilir, kıyafetlerinden ve süs eşyalarından hatıra olarak alabilirsiniz. Kaplıcaların bulunduğu bir başka alan ise Başkent Üniversite’si Fizik Tedavi hizmeti için kullanılmaktadır. Sağlık problemleriniz için buraya da bir ziyaret düzenleyebilirsiniz. Bunların yanında ilçede yılda bir defa düzenlenen dut ve kiraz festivallerine katılabilirsiniz.

Ayaş Yemekleri

Ayaş’a gittiğinizde farklı olarak yerel lezzetlerden tatmak isterseniz Ayaş kapaması ve Ayaş güvecini deneyebilirsiniz. Ayaş’ın ilgi gören diğer yemekleri ise Ayaş sarması, bazlama ve gözlemedir. İlçede bol bol tüketebileceğiniz meyveler ise dut ve kirazdır. İlçenin en çok yetiştirdiği sebze ise domatestir.

Ankara Ayaş’ın mahalleleri

Akkaya Mahallesi, Başayaş Mahallesi, Başbereket Mahallesi, Bayat Mahallesi, Bayram Mahallesi, Camiatik Mahallesi, Cuma Mahallesi, Çiğdemci Mahallesi, Dervişimam Mahallesi, Emine Tevfika Ayaşlı Mahallesi, Evci Mahallesi, Ferahfaki Mahallesi, Feruz Mahallesi, Gençali Mahallesi, Gökçebağ Mahallesi, Gökler Mahallesi, Hacımemi Mahallesi, Hacırecep Mahallesi, Hacıveli Mahallesi, Hocasinan Mahallesi, Ilıca Mahallesi, İlhanköy Mahallesi, Mahkeme Mahallesi, Oltan Mahallesi, Ortabereket Mahallesi, Ömeroğlu Mahallesi, Pınaryaka Mahallesi, Şeyhmuhittin Mahallesi, Tekke Mahallesi, Uğurçayırı Mahallesi, Ulupınar Mahallesi, Uluyol Mahallesi, Yağmurdede Mahallesi
 
Yukarı