Altındağ Hakkında Bilgiler

#1
Altındağ

İç Anadolu Bölgesi Ankara ili içerisinde yer alan Altındağ ilçesi ilk yerleşim yerlerinden biri olması nedeni ile Eski Ankara olarak anılmaktadır. Çubuk, Pursaklar, Keçiören, Yenimahalle, Mamak, Çankaya, Akyurt, Elmadağ ilçeleri arasında kalan Altındağ’ın kışları sert ve yağışlı olarak yazları ise kurak olarak geçmektedir. Yüzölçümü olarak 174 kilometre kare alan kaplayan ilçe çoğunluk ile engebeli bir yapıya sahiptir. Çubuk Barajı Altındağ ilçesini kuzey ve güney olarak iki parçaya ayırmaktadır. Altındağ’da bulunan tarım arazilerinin büyük çoğunluğu kireçli toprak özelliğine sahiptir. Bu durum ilçede yapılan tarım faaliyetlerini sınırlandırmış ve nüfusu başka alanlara yöneltmiştir. İlçe bağcılık, meyveciliğin yanında çayır ve mera alanının fazla olması nedeniyle hayvancılıkta gelişmiştir. Bu alanlarda uğraşanlar genellikle köylerde ikametgâh edenler iken ilçe merkezinde yaşayan nüfus genellikle işçi, memur ve esnaftır. İlçe mobilyacılar sitesi, demirciler sitesi ve oto tamir sitesi ile de diğer ilçelere göre gelişmişlik göstermektedir.

Altındağ Nüfus

Altındağ 2015 güncel nüfus sayımına göre 363.687’lik bir nüfusa sahiptir. İlçede toplamda elli üç mahalle altı köy bulunmaktadır. Nüfusun büyük kısmı mahallelerde ve ilçe merkezinde ikametgâh etmektedir. İlçe merkezinde iş imkânlarının köylere göre daha fazla olması nüfus dağılımı üzerinde oldukça etkilidir. Nüfusun büyük kısmı merkezde toplanmıştır.

Altındağ Tarihi Yerleri

Altındağ ilçesi eski yerleşim yeri olmasından dolayı birçok tarihi yerlere ev sahipliği yapmaktadır. İlçe içerisinde birçok önemli cami, müze, anıt, hamam, park bulunmaktadır. Eski Ankara olarak bilinen Altındağ İlçesi’nde önemli tarihi alanlar:

  • Ankara Kalesi: İlçe meydanında bulunmaktadır. Kale Bizans döneminde Arapların yaptıkları saldırılar sonucunda yapılmıştır.
  • Julianus Sütunu: Meydanda bulunan hükümet konağının yakınında bulunmaktadır. Bu sütun ilçe halkı tarafından Belkıs Minaresi olarak adlandırılmıştır.
  • Hacı Bayram-ı Veli Cami: Tarihi açıdan önem arz eden bir diğer mimari eser bu camidir. Cami ile birlikte eski bir medrese ve dini açıdan çok ziyaret edilen bir türbe bulunmaktadır.
Altındağ’da bulunan müze sayısı oldukça fazladır. Bu müzeler içerisinde önemli olarak TBMM Müzesi, Etnografya Müzesi, Cumhuriyet Müzesi, Resim ve Heykel Müzesi sıralanabilir. Eski Roma dönemlerinden kalma kalıntılar ve antik malzemeler bu müzelerde sergilenmektedir.

  • Karacabey Hamamı: İlçede 1440’ta yapıldığı tahmin edilen ve 1988’de restore edilen hamam tam altı asır boyunca kullanıldığı bilinmektedir.
  • Zafer Anıtı: İlçede bulunan en önemli mimari eserlerden bir diğeri ise Ulus’ta bulunan bu anıttır.
  • Türkiye Büyük Millet Meclisi: Yine Ulus’ta bulunan Cumhuriyet’in ilan edildiği yerdir.


Altındağ Gezilecek Yerler

Altındağ’da bulunan Ankara kalesi gezilecek yerlerin başında gelmektedir. Bu ziyaret tarihi ziyaret ile eski medeniyetlerden kalan izleri görebilirsiniz. Yılın belirli zamanlarında kalede yapılan festivallere katılarak eğlenceli ve farklı günler geçirebilirsiniz. Avrupa Müze Forumu’nun yılın müzesi ilan ettiği Anadolu Medeniyet Müzesi de mutlaka görmeniz gereken yerlerden biridir. Müze içerisinde sergilenen önemli arkeolojik kalıntılar ile eski medeniyetlerin yaşayış biçimleri hakkında bilgiler edinebilirsiniz. İlçenin Hamamönü Mahallesi de içerisinde bulunan Mehmet Akif Ersoy parkı ve müze evi ile ziyaret edebileceğiniz önemli yerlerden. Restore edilen tarihi evleri ve evlerin içlerini bu mahallede gezebilirsiniz.

Altındağ Yemekleri

Altındağ’ın meşhur olan yemekleri arasında pide önde gelmektedir. Altındağ ilçesinde yemek yemek için girdiğiniz lokantaların çoğunda pide çeşitleri olduğunu görebilirsiniz. İlçe düğünlerinde de çok tercih edilen pide çeşitleri genellikle çorba ve içecek ile servis edilmektedir. Ev yemeklerine göre daha az uğraş veren pideyi ilçeyi ziyaret edenlerde sık tüketmektedir.

Ankara Altındağ’ın mahalleleri

Aktaş Mahallesi, Alemdağ Mahallesi, Ali Ersoy Mahallesi, Altınpark Mahallesi, Anafartalar Mahallesi, Atıfbey Mahallesi, Aydıncık Mahallesi, Aydınlıkevler Mahallesi, Bağlariçi Mahallesi, Baraj Mahallesi, Başpınar Mahallesi, Beşikkaya Mahallesi, Çamlık Mahallesi, Doğantepe Mahallesi, Doğu Mahallesi, Feridun Çelik Mahallesi, Gicik Mahallesi, Gülpınar Mahallesi, Gültepe Mahallesi, Güneşevler Mahallesi, Hacettepe Mahallesi, Hacı Bayram Mahallesi, Kale Mahallesi, Karacaören Mahallesi, Karapürçek Mahallesi, Kavaklı Mahallesi, Önder Mahallesi, Örnek Mahallesi, Peçenek Mahallesi, Plevne Mahallesi, Sakarya Mahallesi, Solfasol Mahallesi, Tatlar Mahallesi, Ulubey Mahallesi, Yıldırım Beyazıt Mahallesi, Yıldıztepe Mahallesi, Ziraat Mahallesi, Zübeyde Hanım Mahallesi
 
Yukarı