Akyurt Hakkında Bilgiler

#1
Akyurt
Eski adı Ravli olan Akyurt ilçesi İç Anadolu Bölgesi’nin Ankara ili sınırları içerisinde yer almaktadır. İlçenin eski ismi olan Ravli sözlükte evli, avlu ve yurt olarak geçmektedir. İlçenin isminin Akyurt olmasının nedeni eski adının anlamıdır. İlçenin yüzölçümü son verilere göre 258 km karedir. Akyurt’ta karasal iklim sebebiyle kışları oldukça sert geçmektedir. Akyurt ilçesi geniş ve düz bir alana sahip olması nedeniyle birçok sanayi kuruluşuna ve bir üniversite yerleşkesine sahiptir. Çubuk, Kalecik, Pursaklar ve Elmadağ ilçelerinin ortasında kalan Akyurt ilçesinin Ankara iline olan uzaklığı 32 km’dir. İlçeden Ankara’ya bağlanan yolun düzgün ve kullanışlı olması nedeniyle şehre ulaşımda çok sıkıntı çekilmemektedir. Akyurt Ankara’ya en yakın ilçe olması nedeniyle nüfusun büyük çoğunluğu özellikle genç nüfus Ankara’da çalışmayı tercih etmektedir. Bu yüzden ilçede ve ilçenin köylerinde çalışan sayısı azdır. Köylerinde yaşayan insanlar ise tarım ve hayvancılığın yanında meyvecilik ile uğraşmaktadır. Özellikle elma ve armut yetiştiren köy halkı meyvecilikle geçimlerine büyük katkı sağlar. İlçe içerisinde Gazi Üniversitesi’nin yerleşkesinin bulunması nedeniyle ilçenin gelişmişlik düzeyi diğer ilçelere göre biraz daha fazladır. İlçe tarihi olarak önemli bir yere sahiptir. İlçede yapılan arkeolojik kazılar ve bu kazılarda bulunan malzemeler ilçenin oldukça eski yerleşim yeri olduğunu kanıtlar niteliktedir.

Akyurt Nüfus
Akyurt
ilçesinin nüfus sayımı güncel olarak 2015 yılında yapılmış ve 30.245 kişi olarak kayıtlara geçmiştir. İlçede toplam 26 mahalle ve 20 köy bulunmaktadır. İlçeye okul dönemi gelen üniversite öğrenci sayısı ile nüfus sene içerisinde değişiklik göstermektedir.

Akyurt Tarihi Yerleri
İlçenin Balıkhisar Mahallesi’nde bulunan Höyüktepe yöresinde eski çağlara ait birçok kalıntıya rastlanmıştır. Bu mahalleden geçen eski “Kral Yolu” nedeniyle mahalle büyük öneme sahiptir. Mahallenin içerisinde bulunan caminin avlusunda antik kalıntılara rastlanmıştır. İlçenin diğer Tarihi Yerleri:
  • Hamdi Sultan Dede Türbesi: Cücük Mahallesi içerisinde yer alan türbedir. Hamdi Sultan Dede’nin Çubuk İlçesi’nin kurucusu olduğu tahmin edilmektedir.
  • Samud Baba Çeşme’si ve Türbe’si: Bir diğer tarihi yer olarak Bozca Mahallesi’nde bulunan bu türbe ve çeşme yer almaktadır. Bu türbenin en çok ziyaret edilme sebebi türbeden dilek dilenmesidir.
  • Melike Hatun Medresesi: İlçe içerisinde bulunan bu medrese Hacı Bayram-ı Veli’nin ders vermesi sebebi ile önemlidir. 1402 Ankara Savaşı’nın da
Akyurt ilçesinde yapıldığı 1.Yıldırım Bayezıd’ın otağını bu ilçeye kurduğu bilinmektedir. Bu savaştan kalma birçok antik malzemeye yapılan kazılar sonrasında ulaşılmıştır. İlçenin Elecik Köyü’nde ise bir adet Yılan Heykeli bulunmuştur. Yılan Heykeli şuan arkeoloji müzesinde sergilenmektedir. Heykelin bulunduğu Harmanyeri Yöresi ise 3.Derece Arkeoloji SIT Alanı tarafından korunmaktadır.

Akyurt Gezilecek Yerler

Akyurt İlçesi’nde türbe sayısı fazla olduğu için buraya dini ziyaret için gelen sayısı da fazladır. Akyurt’a gittiğinizde kabul olmasını istediğiniz bir dileğiniz varsa Samud Baba Türbesi’ne gidip dilekte bulunabilirsiniz. Gezilecek Yerler arasında ilçe içerisinde Kızıleşik Mahallesi’nde bulunan Tümülüsler vardır. Eski çağlardan bu yana ilgi gören Tümülüslerin de ziyaretçi sayısı fazladır.

Akyurt Yemekleri
Akyurt ilçesinin en fazla yapılan yemekleri arasında homaça yemeği gelmektedir. Bu yemek düğünlerde mutlaka yapılan bir et yemeğidir. İçine sebze de katılarak düdüklü tencerede yapılan bu yemek pirinç pilavı, yaprak sarması, yoğurt çorbası gibi diğer yemekler ile birlikte sunulur. Yemekten sonra meşhur hoşmerim tatlısı veya baklava ikram edilir. Süt, un ve tereyağının kavrulması ile yapılan meşhur hoşmerim tatlısı üzerine şeker ekerek servis edilir. Hoşmerim tatlısı ve baklava da homaça yemeği gibi düğünlerde en çok yapılan tatlılardır.

Ankara Akyurt’un mahalleleri
Atatürk Mahallesi, Balıkhisar Mahallesi, Beyazıt Mahallesi, Büğdüz Mahallesi, Cücük Mahallesi, Çam Mahallesi, Çardakbağı Mahallesi, Çınar Mahallesi, Elecik Mahallesi, Galaba Mahallesi, Güzelhisar Mahallesi, Haydar Mahallesi, Karacakaya Mahallesi, Karacalar Mahallesi, Karayatak Mahallesi, Kızık Mahallesi, Kozayağı Mahallesi, Samut Mahallesi, Saracalar Mahallesi, Şeyhler Mahallesi, Teberik Mahallesi, Timurhan Mahallesi, Uzunlar Mahallesi, Yeşiltepe Mahallesi, Yıldırım Mahallesi
 
Yukarı