Hayvanlar İçin Elele Verildi

Büyükşehir Belediyesi ile Orman ve Su İşleri Bakanlığı arasında yapılan protokolle, Ankara sokaklarında yaşamlarını sürdüren hayvanlar için ortak çalışma yapılacak.

 

Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nın, kısa süre önce ile yakın işbirliği yapma kararı doğrultusunda, Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürü ile Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri arasında protokol imzalandı.

 

İmzalanan protokolle, Ankara sınırlarında yaşayan sokak hayvanlarının kısırlaştırılması, aşılarının yaptırılması, işaretlenerek kayıt altına alınması gibi işlemler, Büyükşehir Belediyesi’nin öncülüğünde gerçekleştirilecek işbirliğiyle devam ettirilecek.

 

Büyükşehir Belediyesi Sağlık İşleri Daire Başkanlığı’nın uzun yıllar yürüttüğü çalışmalarla sahip çıktığı sokak hayvanlarının, yapılan protokol sonucu hem daha etkin korunması hem de sağlıklı şekilde yaşam alanlarında hayatlarını sürdürmesi amaçlanıyor.

 

Ankara’da sokak hayvanlarının sahiplenilmesi yönünde gerçekleştirdiği proje ve çalışmalarda öncülük eden , ’nin, hayvanların hakkını koruyan çok kapsamlı bir ’na sahip olduğunu, yapılacak işbirliğiyle, soruna daha etkin çözüm fırsatı bulunacağını kaydetti. Uğur, sokak hayvanlarının tümünün barınaklarda beslenmesinin mümkün olmadığına dikkat çekerek, şunları söyledi:

“Sokak köpeklerinin kontrolsüzce üremeleri sonucunda sayılarının giderek artması, özellikle büyük metropoller başta olmak üzere Türkiye’nin birçok kentinde süregelen bir sorun. Yıllardır yerel yönetimler bu sorunla başa çıkmak için zehirleme, öldürme, barınaklara kapatma gibi yöntemler uyguladılar. Bu yöntemlerin hiçbirinin başarılı olmadığı, sokak hayvanı sayısının azalmamasıyla görüldü.

için en uygun yöntem, bizim yıllar önce başlattığımız, kısırlaştır-aşılat- yaşat programıdır. Köpekler, kısırlaştırılıp aşılatıldıktan sonra sağlıklı bir şekilde tekrar yaşam alanlarına bırakılmalıdır.”

 

sokak hayvanları

CEVAP VER