Hanım Lokalleri Üyelerinden Anlamlı Tiyatro

Hanım Lokalleri üyeleri tarafından hazırlanan, “Türk’ün Vatan Olma Mücadelesi Sarıkamış’tan Cumhuriyet’e” isimli tiyatro gösterisi, alkışlarla izlendi.
etkinlikleri kapsamında Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı’na bağlı Hanım Lokalleri üyeleri tarafından hazırlanan gösteride, Çanakkale’nin ağıt türküleri, oratoryo, tiyatro ve halk oyunları gösterileri yer aldı.
nu dolduran vatandaşların ilgiyle izlediği gösteri, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı. Türk’ün vatan olma mücadelesi; Sarıkamış’tan başlayarak Cumhuriyet’e kadar Savaşı Destanı, türküler, oratoryo, tiyatro ve sinevizyon gösterisi eşliğinde sergilendi. Gösteride; 15 yaşındaki bir çocuğun askere giderek, savaşa katılma isteği salondaki izleyicilere duygulu anlar yaşattı. mücadelesinin anlatıldığı bölümde şiiri ve Çanakkale’nin ağıt türküleri ile adeta o günler yeniden canlandırıldı.

 
Programda Sarıkamış dramı, Çanakkale Savaşı, Mustafa Kemal Atatürk’ün Bandırma Vapuru ile Samsun’a çıkışı, Amasya Genelgesi, Erzurum ve Sivas Kongreleri, Ankara’nın milli mücadelenin merkezi haline gelmesi, Türk Kurtuluş Savaşı, 1. ve 2.İnönü Zaferi, Sakarya Meydan Muharebesi, Dumlupınar Meydan Savaşı konuları işlendi.

 
15 Temmuz şehitlerinin de anıldığı programda, halk oyunları gösterileri sunuldu, zeybek oynandı.

 
Milli duygulara hitap eden ve duygusal anların yaşandığı tiyatro gösterisi, seyirciler tarafından alkışlarla izlendi.

 

CEVAP VER