Hanım Lokalleri Üyelerinden Anlamlı Tiyatro

19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı

Ankara Büyükşehir Belediyesi Hanım Lokalleri üyeleri tarafından hazırlanan, “Türk’ün Vatan Olma Mücadelesi Sarıkamış’tan Cumhuriyet’e” isimli tiyatro gösterisi, alkışlarla izlendi.
19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı etkinlikleri kapsamında Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı’na bağlı Hanım Lokalleri üyeleri tarafından hazırlanan gösteride, Çanakkale’nin ağıt türküleri, oratoryo, tiyatro ve halk oyunları gösterileri yer aldı.
Gençlik Parkı Tiyatro Salonu’nu dolduran vatandaşların ilgiyle izlediği gösteri, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı. Türk’ün vatan olma mücadelesi; Sarıkamış’tan başlayarak Cumhuriyet’e kadar Kurtuluş Savaşı Destanı, türküler, oratoryo, tiyatro ve sinevizyon gösterisi eşliğinde sergilendi. Gösteride; 15 yaşındaki bir çocuğun askere giderek, savaşa katılma isteği salondaki izleyicilere duygulu anlar yaşattı. Kurtuluş mücadelesinin anlatıldığı bölümde “Mustafa Kemal’in Kağnısı” şiiri ve Çanakkale’nin ağıt türküleri ile adeta o günler yeniden canlandırıldı.

 
Programda Sarıkamış dramı, Çanakkale Savaşı, Mustafa Kemal Atatürk’ün Bandırma Vapuru ile Samsun’a çıkışı, Amasya Genelgesi, Erzurum ve Sivas Kongreleri, Ankara’nın milli mücadelenin merkezi haline gelmesi, Türk Kurtuluş Savaşı, 1. ve 2.İnönü Zaferi, Sakarya Meydan Muharebesi, Dumlupınar Meydan Savaşı konuları işlendi.

 
15 Temmuz şehitlerinin de anıldığı programda, halk oyunları gösterileri sunuldu, zeybek oynandı.

 
Milli duygulara hitap eden ve duygusal anların yaşandığı tiyatro gösterisi, seyirciler tarafından alkışlarla izlendi.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here