Ankara’nın Yeni Metrosu Açıldı

keçiören metrosu

             Büyükşehir Belediyesi tarafından inşaatına başlanan ve Ulaştırma- Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’na devredilerek yapımı tamamlanan Keçiören Metrosu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Binali Yıldırım, Ulaştırma- Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Bakanlar, Milletvekilleri, Ankara Valisi Ercan Topaca ve Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek ile eşi Nevin Gökçek’in katıldığı törenle hizmete açıldı.

Keçiören’in ulaşımını büyük oranda rahatlatacak olan Atatürk Kültür Merkezi (AKM)- Keçiören metro hattının açılış törenine binlerce vatandaş katıldı.

Ankara Büyükşehir Belediye tarafından Başkent’in en büyük ikinci ilçesinin toplu taşıma sistemine çözüm olması amacıyla inşaatına başlanarak sonrasında Ulaştırma-Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’na devredilerek yapımı tamamlanan AKM-Keçiören metrosu,  9 bin 200 metre uzunluğunda  ve  9 istasyondan oluşuyor.  AKM-Keçiören arasındaki seyahat süresini 18 dakikaya indirecek metro hattında, başlangıçta 6 set (3’lü dizi) vagonlarla, 7 dakika aralığıyla hizmet verilecek.

BAŞKAN GÖKÇEK:“ SON ÜÇ YIL KEÇİÖREN İÇİN ALTIN YIL OLDU”

Keçiören Metrosu’nun hizmete açılışı nedeniyle düzenlenen tören,  saygı duruşu, İstiklal Marşı’nın okunması ve Keçiören Müftüsü İhsan İlhan tarafından okunan KuranTilavet-i ile başladı.

         Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, açılışta yaptığı konuşmada, 2014 yerel seçimlerinin ardından Büyükşehir Belediyesi tarafından Keçiören’de gerçekleştirilen yatırımları kısaca anlattı.

Mahalli seçimlerin ardından geçen 3 yılın yatırımlar açısından Keçiören ilçesi için altın yıllar olduğunu ifade eden Başkan Gökçek,  “Fatih caddesi üzerinde 3 tane yaya üst geçidi yapıldı. 2’si tamamlandı, birinin yapımı ise devam ediyor. İçerisinde bulunduğumuz Şehitler Meydanı ki Başbakanımız tarafından adı konulmuştu. 15 bin metrekare büyüklüğünde olup oda bitti” dedi.

           Yapılan yatırımlar hakkında bilgi vermeye devam eden Başkan Gökçek, yangın sonucu kül olan Osmanlı Halk Pazarı’nın yeniden yapılarak esnafa hediye edildiğini kaydetti. Başkan Gökçek, şunları söyledi:

  “Keçiören’in genelinde toplam 100 bin metrekare kaldırım yapıldı. Yavuz Sultan Selim Bulvarı, 70 milyon TL sarf edilerek bitirildi. Kuşcağız Aile Yaşam Merkezi, OICD ödülü aldı. Esertepe Parkı bitirilerek, Sayın Cumhurbaşkanımız katılımıyla hizmete açıldı.  Bağlum da çok miktarda asfaltlama yapıldı, bütün caddeleri düzeltildi. Saray-Bağlum-Yuva arasında 21 kilometre çevre yolu bitirildi. İnşallah bu sene asfaltlanacak ve açılacak. Ovacık’ın bütün imar yolları açıldı.”

          Yükseltepe Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında da yolların tamamen açıldığını ve ASKİ tarafından alt yapının tamamlandığını kaydeden Başkan Gökçek, “ASKİ Ankara Çayı’nı temizledi.  Pissu kollektörleri her iki tarafta da yapıldı. 90 dönümlük dev bir parkımız olan meteoroloji parkı, şu anda devam ediyor, o da bitecek. Kuzey Yıldız Camii yüzde 80 oranlarında tamamlandı. Yaz aylarında İnşallah açacağız. Aynı zamanda Kongre Merkezi’nin temeli atıldı devam ediyor” dedi.

          “FEN İŞLERİ 3 YIL İÇİNDE 300 MİLYONLUK YATIRIM YAPTI”

Kazım Karabekir Caddesi’nin genişletildiğini de ifade Başkan Gökçek, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“2 yıl içinde sadece Fen İşlerinin Keçiören’e yaptığı yatırım 300 milyondur. Kuzey Ankara Kentsel Dönüşüm Projesi, Habitat’tan en iyi uygulanabilir Kentsel Dönüşüm Projesi ödülünü aldı. 50 kilometre su kanal, yağmur suyu ayrıca depo iletim hatları yapıldı. Bütün bunların hepsi Keçiörenimize hayırlı olsun.” 

     “KEÇİÖREN METROSU’NA 306 MİLYONLUK HARCAMA”

Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Keçiören Metro hattının yapımına, o zaman Başbakan olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla temelinin atıldığını hatırlatarak, “Keçiören Metrosu’nun inşaatında Ankara Büyükşehir Belediyesi olarak 86 milyon dolar, bugünkü parayla 306 milyon TL harcama yaparak inşaatını yüzde 43’e getirdik” dedi.

Büyükşehir Belediyesi olarak metronun yapımına güçlerinin yetmeyeceği için hükümetten ricada bulunduklarını vurgulayan Başkan Gökçek, “Allah razı olsun hükümetimiz bizi kırmadı devir aldı ve bugün de bu hattı bitirdi” diye konuştu.

           Keçiören Metrosu’nun teknik özellikleri hakkında da bilgi vererek konuşmasına devam eden Başkan Gökçek, şunları söyledi:

         “Metronun uzunluğu 9 bin 220 metredir. Toplam 9 istasyonu bulunuyor. İlk istasyonu Şehitler İstasyonu, son istasyonu AKM’dir.  İki istasyon arasındaki süre yaklaşık 18 dakikadır. Şimdilik 3’lü setler halinde 6 setle 7 dakikada bir servisler yapılacak. Yeni trenler geldikçe de sefer sayıları artacak. Tren sayıları arttıkça 2,5 dakikada bir servis yapılacak. Her seferde 1500 yolcu taşınacak.

          Bir saatte tek yönde 40 sefer yapacak olan hatta, tek yönde 36 bin yolcu taşınabilecek. Önümüzdeki süreçte metronun devamı olan AKM-Kızılay uzatması 3,5 kilometre olacak. Bunun müjdesini de bakanımız, başbakanımız ve cumhurbaşkanımız verecek.”

Başkent’te mevcut metro hatlarıyla birlikte günlük 300 bin yolcu taşındığını belirten Başkan Gökçek, “İnşallah nasip olursa Keçiören Metrosu’nun katılımıyla bu sayı daha da artacak. Ben Bakanımız, Başbakanımıza ve Cumhurbaşkanımıza Keçiören Metrosu’na yapmış oldukları fedakarlıklar için Ankara Büyükşehir Belediyesi ve Keçiörenliler adına şükranlarımız sunuyorum.  Hayırlı ve uğurlu olsun” diyerek konuşmasını tamamladı.

 BAKAN ARSLAN:“ÇOK GÜZEL BİR İŞBİRLİĞİ YAPTIK”

Başkan Gökçek’in ardından konuşan Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan da, Bakanlık olarak Türkiye’nin her yerinde bir çok projeyi hizmete sunduklarını anlattı. Bakan Arslan, Bakanlığın daha önce de Çayyolu ve Sincan metro hatlarını tamamlayarak, hizmete açtıklarını hatırlatarak, “Ancak özellikle kent içi raylı sistemde biz Bakanlık olarak herhangi görev yapmıyorduk. Fakat Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığımızın başladığı Çayyolu, Sincan, Keçiören metrolarının merkezi hükümet tarafından yapılması ve biran önce bitirilmesi talimatlarınız çerçevesinde sizin başbakanlığınız, Sayın Başbakanımızın Bakanlığı döneminde bu projeler devralındı. 16,5 kilometrelik Çayyolu, 15,5 kilometrelik Batıkent-Sincan Metroları daha önce hizmete sunuldu.  Keçiören’in bulunduğu mahal itibarı ile yer altından gidiyor olması ve özellikle trafik altında bu işin yapılıyor olması nedeniyle biraz daha zaman aldı” dedi.

Keçiören Metrosu’nun bir an önce hizmete sunulması için yoğun bir çalışma yapıldığını belirten Bakan Arslan,  “Sağolsunlar arkadaşlarımız gecesini gündüzüne katarak bu projeyi bu aşamaya getirdiler ve bugün  hizmete sunuyoruz” diye konuştu.

-“KEÇİÖREN METROSU KIZILAY’A BAĞLANACAK”

Konuşmasında Keçiören Metrosu’nun Kızılay’a kadar kesintisiz ulaşımının da sağlanacağını belirten Başkan Arslan şöyle devam etti:

“Ankara açısından baktığımızda değerli Büyükşehir Belediye Başkanımız burada rakamları söylediler.

Keçiören Metrosunun Atatürk Kültür Merkezine kadar gelip Batıkent raylı sistemi ile entegre olması önemli, ancak Kızılay’a kadar kesintisiz hizmet etmesi çok daha önemli. O yüzden hemen ilk işimiz bu yılın ilk çeyreğinde Atatürk Kültür Merkezi’nden Kızılay’a kadar olan 3,5 kilometrenin de ihalesini yapıp iki sene içersinde orayı da bitirip Keçiörenlilerin kesintisiz bir şekilde Kızılay’a gitmesini sağlamak olacak. Yine bu metro sisteminin hava limanına kadar uzatılması vardı ki Kuyubaşı’ndan, Havalimanı Yıldırım Beyazıt Üniversitesi’ne kadar olan proje çalışmaları da bitmek üzere.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here